Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbİrlİ TaŞinmazi Satin Alan ÜÇÜncÜ KİŞİnİn Hukukİ Durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2012, 14:45   #1
furugferruhzad

Varsayılan Tedbİrlİ TaŞinmazi Satin Alan ÜÇÜncÜ KİŞİnİn Hukukİ Durumu

TEDBİRLİ TAŞINMAZI SATIN ALAN ÜÇÜNCÜ KİŞİ BU DURUMU BİLEREK TAŞINMAZI SATIN ALDIĞINA GÖRE TEDBİR KOYDURAN VE DAHA SONRA ALACAKLI OLAN KİŞİ BU ÜÇÜNCÜ KİŞİNİN TAŞINMAZINA HACİZ KOYABİLİR Mİ?

Benzer konular daha önce açılmıştı ancak hiç yargıtay kararı paylaşılmadı elinde olanlar varsa paylaşabilirlerse çok sevinirim.
Old 16-02-2012, 14:51   #2
Av.Evran KIRMIZI

Tedbirden kasıt, eğer taşınmazın 3 kişilere devrinin önlenmesi için verilmiş karar ise satış nasıl gerçekleşmiş?
Tapu müdürlüğünün tedbirli taşınmazın satışı talebini reddetmesi gerekirdi. Eğer bu konuda bir kusuru varsa Tapu Müdürlüğü aleyhine alacaklı tarafça idari dava da sözkonusu olabilir.
Old 16-02-2012, 15:25   #3
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Tedbirden kasıt, eğer taşınmazın 3 kişilere devrinin önlenmesi için verilmiş karar ise satış nasıl gerçekleşmiş?
Tapu müdürlüğünün tedbirli taşınmazın satışı talebini reddetmesi gerekirdi. Eğer bu konuda bir kusuru varsa Tapu Müdürlüğü aleyhine alacaklı tarafça idari dava da sözkonusu olabilir.

Cebri satıştan bahsediyorum Sayın meslektaşım,mahkemenin verdiği karar üçüncü kişilere devrinin önlenmesi hususunda yani rızai temlikler için.Cebri satışı durdurmaz.İhtiyati tedbir koyduran davacı(alacaklı)taşınmazın aynı ile ilgili bir dava nedeniyle de değil tazminat davası davacısı olarak koydurmuş tedbiri.
Old 16-02-2012, 15:51   #4
Av.Evran KIRMIZI

Anladım. Bu durumda tedbir kararı, taşınmaz üzerinde bir şahsi hak sağlamayacağından cebri satış ile mülkiyeti iktisab eden kişinin malına haciz konulamayacağını düşünmekteyim. Yargıtay kararı bulamadım.
Old 16-02-2012, 15:59   #5
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Anladım. Bu durumda tedbir kararı, taşınmaz üzerinde bir şahsi hak sağlamayacağından cebri satış ile mülkiyeti iktisab eden kişinin malına haciz konulamayacağını düşünmekteyim. Yargıtay kararı bulamadım.

Teşekkürler değerli görüşleriniz için,ben de konulamayacağını düşünüyorum çok ileri gitmiş olmaz isem;TAŞINMAZ ÜZERİNDE ŞAHSİ BİR HAK SAĞLAMAYACAĞINDAN cümlesini açıklanamanızı rica edecektim.

ANLADIĞIM:İHTİYATİ TEDBİR KOYDURAN TAŞINMAZ ÜZERİNDE AYNİ BİR HAK KAZANMIŞ OLMAYACAĞINDAN olmalı değilmiydi?

AYNİ:HERKESİ KARŞI DERMEYAN OLUNABİLEN
ŞAHSİ:İLİŞKİ İÇNDE BULUNULANA DERMEYAN OLUNAN.

Eşya hukukum zayıf galiba
Old 02-11-2017, 15:29   #6
Av. B. Çetin

belki konu ile birebir aynı değil ama benimde merak ettiğim bir husus vardı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. müvekkilim x kişisi ile taşınmaz devri konusunda anlaşıyor taşınmazın bedelini ödüyor ama x kişisi taşınmazı devretmeyince tapu iptal tescil davası açılıyor dava devam ederken x kişisinin y kişisine borcu nedeniyle taşınmaza başka dosyadan tedbir konuluyor tapu iptal tescil davası lehe sonuçlanıp kesinleşiyor müvekkil adına karar ile taşınmaz tedbirli halde tescil ediliyor tedbiri kaldırmak için yapılabilecek yol bulamıyorum y kişisinin açtığı davada müvekkil taraf olmadığı için tedbirin kaldırılmasını isteyemiyorum peki tedbirin kaldırılması için dava vs. yol var mıdır? şimdiden teşekkürlerimle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi