Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Öğretmenin eksik hesaplanan ikramiye ve maaş hesabının düzeltilmesi husunda görevli ve yetkili mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2017, 12:48   #1
av.k.d

Varsayılan Öğretmenin eksik hesaplanan ikramiye ve maaş hesabının düzeltilmesi husunda görevli ve yetkili mahkeme

Merhabalar,

Öğretmenlik görevinden emekli olan müvekkilin emekli aylığı ve maaşı eksik hesaplanmıştır.Yanlışlık müvekkilin hizmet süresinin eksik hesaplanmasından kaynaklıdır.Eksik günlere ilişkin belgeler bulunmakta ve bu belgelerle birlikte SGK'ya müracaat yapılmış bulunmaktadır.SGK geçen sürede henüz bir yanıt vermedi ve geçen sürenin miktarı nazara alındığında da cevap vermeyeceği kanaati oluştu.Dava açma niyetindeyiz.

Gelinen noktada emin olmadığım birkaç husus için sizin değerli yorumlarınıza başvurma zaruriyeti hasıl olmuştur.Şöyle ki; açacağımız davada adli yargı yolundan iş mahkemesi mi görevli veya idari yargı yolundan idare mahkemesi mi görevlidir?

Benim şahsi düşüncem ve bir takım Yargıtay kararlarından edindiğim intibaya göre iş mahkemeleri görevli ve davacının ikametgahının bulunduğu yerdeki iş mahkemesi yetkili olduğunu düşünüyorum.Bu düşüncemde bir hata var mı ? Ayrıca davalı olarak sadece SGK'yı mı göstermeliyim yoksa Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte SGK'yı da davalı olarak göstermeli miyim ?

Şayet idari yargı yolu idare mahkemesi görevli ise bu durumda yetkili mahkeme Ankara idare mahkemesi mi yoksa davacının ikametgahındaki idare mahkemesi midir ? Ayrıca yine bu davada da davalı olarak sadece SGK'yı mı göstermeliyim yoksa Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte SGK'yı da davalı olarak göstermeli miyim?

Şimdiden zaman ayırıp yardımda bulunan tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunarım.İyi çalışmalar
Old 02-11-2017, 10:49   #2
ismailarslan

Kanun'da bu davalar, iş mahkemesine tevdi ediliyor. ikametinin olduğu yer iş mahkemesine davayı açabilirsiniz. MEB ile ilgi için oraya da bir başvuru yapmalı idiniz diye düşünüyorum.
Old 03-11-2017, 13:26   #3
av.k.d

Merhabalar,
Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.

Yapmış olduğum araştırmada edindiğim bir yargıtay kararını paylaşmak gerekir ise;

Davacı, geçen hizmetleri üzerinden 5434 sayılı Kanun kapsamında emekli aylığı bağlanması gerektiğinin tespitine karar verilmesini istemiştir. Yapılan değerlendirmeye göre; davalı SGK. Başkanlığı ( devredilen Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı )'na yönelik açılan ve görülen inceleme konusu davada; taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığın çözümünde 5510 sayılı Kanunun uygulama yeri bulunmadığından, sözü edilen 101. madde hükümlerine göre sınırlı yetki ile donatılmış iş mahkemesi görevli olmayıp; idari yargının görevli olduğunun belirgin bulunmasına göre, "yargı yolu yanlışlığı nedeniyle dava dilekçesinin reddine, "karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme sonucu işin esasına girilerek yazılı şekilde karar verilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir. T.C. YARGITAY 10. HUKUK DAİRESİ E. 2010/9455 K. 2010/10961 T. 12.7.2010

Belirtilen karardan anladığım yargı yolu idari yargı görevli mahkeme idare mahkemeleridir.Fakat bu durumda yetkili mahkeme neresi olacak Ankara mı ikametgahın bulunduğu idare mahkemesi mi? Aynı şekilde davalı sadece SGK mı yoksa SGK ile birlikte Milli eğitim bakanlığı Mı?

İş mahkemesi görevlidir şekilde de Yargıtay kararı mevcut olup;

Davacının, 5510 sayılı yasa'nın 43. maddesinin düzenlemesiyle emekli aylığında oluşan farklılığın emekli aylığına yansıtılmasına karar verilmesi isteminden kaynaklanan uyuşmazlığın çözüm yeri iş mahkemesi olup, esasına girilerek karar verilmesi yerine görevsizlik kararı verilmesi doğru değildir T.C. YARGITAY 10. HUKUK DAİRESİ E. 2011/5763 K. 2011/15812 T. 22.11.2011

BU karardan çıkan sonuç iş mahkemeleri görevli denilmektedir.Fakat bu durumda yetkili mahkeme neresi olacak Ankara mı ikametgahın bulunduğu iş mahkemesi mi? Aynı şekilde davalı sadece SGK mı yoksa SGK ile birlikte Milli eğitim bakanlığı Mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi