Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Kamu Yönetimi okuyanlar sizler neredesiniz?

Yanıt
Old 01-09-2007, 13:26   #1
yağmurdamlası

Varsayılan Kamu Yönetimi okuyanlar sizler neredesiniz?

Merhaba arkadaşlar hukuk okuyan arkadaşlarımız kadar olmasa da, hukuk ağırlıklı bir eğitim görüyoruz.Meslek açısından çok geniş bir alanımız olduğu halde bu meslekleri edinmek de o kadar kolay olmasa gerek..Örneğin;kaymakamlık,idari yargı hakimliği,müfettişlik,müşavirlik,vergi uzmanlığı gibi...Ama kendimizi iyi bir çalışma temposunda bulmak kolay olmasa gerek...Birbirimizi nasıl motive edebiliriz ve çalışmalarımızı nasıl yapabiliriz bizlerde burada tartışalım...
Old 05-09-2007, 12:56   #2
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Kamu yönetimi okumayıp hukuk okuyan birçok arkadaşımız kaymakam olmayı istiyor.Kaymakam olmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz arkadaşlar...Hakimlik mi kaymakamlık mı iyi demiyeceğim ama kaymakamlık mesleğinin sizi çeken yanlarını neler?
Old 11-09-2007, 14:38   #3
yağmurdamlası

İdari yargı hakimliği isteyenler neredesiniz?Neler yapıyorsunuz nelere daha fazla çalışıyorsunuz?
Old 14-09-2007, 16:13   #4
lawstudent

Kaymakamın idari bakımdan örgütlenmiş olan bir yerin en yüksek idari amiri olması kendine çeken bir neden. Kaymakamlığı isteyen arkadaşlarımın tercih sebebi bu olabilir.
Old 14-09-2007, 21:52   #5
yağmurdamlası

lawstudent kaymakamlık çok güzel bir meslek ama ben şahsen idari yargıyı daha çok istiyorum....Büyük şehirde yaşama imkanı ve olanaklar bana dahga cazip geliyor hem kaymakamlık çoks orumluluk isteyen bir meslek idari yargı da yorucu olcak ama bakalım inşaallah kazananlar arasında oluruz...Ders çalışmaktan başka bir garantimiz yok...Kazananların halini de görüyoruz karakterinde çok değişiklikler meydana geliyor ama biz alçakgönüllerimizle daha fazla saygıdeğerlik kazanarak mesleğimizi en iyi şekilde ortaya koymaya çalışanm insanlardan olacağımızı umut ederim....
Old 14-09-2007, 22:21   #6
DİLEK

MRB BEN KAMU YÖNETİMİ OKUYORUM İDARİ HAKİMLİK DÜŞÜNÜYORUM ANCAK ŞİMDİLİK YALNIZCA DÜŞÜNMEKLE KALIYORUM HENÜZ ÇALIŞMALARA BAŞLAMADIM NERDEN BAŞLAYACAĞIMI BİLEMİYORUM ÇOK ZOR GÖRÜNÜYOR BİRDE HUKUK ÖĞRENCİLERİNİN BİZLERİN İDARİ HAKİMİ OLAMAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMELERİ İNSANI OLDUKÇA SARSIYOR HUKUK ÇOK ZOR BİR ALAN BİZ KAMU YÖNETİMİ ÖĞRENCİLERİDE BU AĞIR EĞİTİMİN İÇİNDE OLMAMIZA KARŞILIK BUNU YETERLİ BULMUYORLAR ANCAK BEN ÖYLE DÜŞÜNMÜYORUM ADLİ YARGI İLE İDARİ YARGIYI AYNI YERE KOYUYORLAR VE HUKUK OKUYAN MEZUN OLAN ARKADAŞLARA YALNIZCA BUNU SORUYORUM İDARİ YARGI İLE ADLİ YARGI FARKLI EĞİTİMLER GEREKTİRMEZMİ BANA GÖRE BİZLER DAHA FAZLA İDARENİN İÇİNDEYİZ.ARKADAŞLAR LÜTFEN SINAVLAR OLDUKÇA ZOR VE ÇALIŞMAYAN BU İŞİ BİLMEYEYEN ZATEN O MERTEBEYE GELEMEZ BENCE BU DÜŞÜNCELERİ BİR KENARA BIRAKIP İDARE HAKİMİ OLMAK İSTEYEN BİZLERE SİZLERİN YARDIMCI OLMASI GEREKİR YARDIMLARINIZI VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.
Old 15-09-2007, 09:19   #7
yağmurdamlası

Hukuk öğrencilerinin kazanan ağırlığı idari yargıda siyasal ve iktisadi ve idari bilimlerden daha az DİLEK..Bundan da anlaşılıyor ki çalışan kazanır...
Old 15-09-2007, 12:58   #8
lawstudent

[quote=yağmurdamlası]lawstudent kaymakamlık çok güzel bir meslek ama ben şahsen idari yargıyı daha çok istiyorum....quote] sizin bu isteğinizi destekliyor.bu yolda bol şans dileklerimi de iletiyorum.
Alıntı:
Yazan DİLEK
BİRDE HUKUK ÖĞRENCİLERİNİN BİZLERİN İDARİ HAKİMİ OLAMAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMELERİ İNSANI OLDUKÇA SARSIYOR
idari yargı yolu kamu yönetimi öğrencilerine de tanınmış bir haksa böyle düşüncelerin olması sizin ideallerinizin önündeki bir engel değildir.bildiğim kadarıyla aynı sınavla idare yargıya hakim alımı gerçekleşiyor ve kendine güvenen kamucu da hukukçu da bu sınava girebiliyor. Çalışmayı bilmeyen bu sınavı kazanamaz diyen hukuçu çalışıp kazansın tabi; ancak çalışıp da bu sınavı kazanan diğer bölüm öğrencilerine de saygı gösterilmelidir.
Old 15-09-2007, 20:46   #9
Emel YILMAZ

Merhaba arkadaşlar,
Ben de bu sene kamu yönetimi bölümünden mezun oldum. Mezuniyet tezi yüzünden kpss ye son 20 gün çalışarak girdim. -Okul döneminde derslerime iyi dikkat ettiğimden belki- P37 den 81 aldım. Kaymakamlık 84 ile kapattı. Yani düzenli bir çalışma olsa yapabiliriz. Şimdi diğer sınavlara hazırlanıyorum. İdari hakimlik için bize söylenenler de aldırış etmeyin ve üzülmeyin. Kazanabiliyorsanız ne mutlu size. Bazıları öss den çok yüksek puanlar alarak hukuk a gittiklerini bu nedenle bizim idari hakimliği hak etmediğimizi düşünüyor. Kendimi örnek vereyim; ben ilk senemde kamu yönetimine yüksek puanla girdim.Ama hukuktan fazla değildi tabi. Ama amacım ankara siyasaldı. Ailevi nedenlerden dolayı hemen tercih yapmam gerekiyodu ve mecburen Ankara lmasa da iyi bir üniversite de kamu yönetimi okudum. Şimdi bu benim 3 sene boyunca öss ye hazırlanıp hukuk fakültesini kazananlardan_bazılarını tenzi ederek- daha az zeki olduğumu göstermez. Ve inanın adliyeler İdare kanunu diyen ve medeni hukuk taki çok basit tanımları bile bilmeyen stajyer avukatlarla dolu. Tabi daha öğrenciyken de mükemmele yakın hukukcu arkadaşlarımız var. Aynı zaman da iktisat fakültesinde de boş öğrencilerin de var olduğu bir gerçek.
Diyeceğim şu o bölüm şu bölümü herkes bıraksın ve önce kendine baksın. Zira bu tartışmalr kimseye birşey kazandırmaz, aksine kalp kırmaktan başka bir işe de yaramaz. Hepinize sınavlarınız da başarılar dilerim.Çalışın ve yıkıcı eleştirilere kulak asmayın...
Old 16-09-2007, 20:07   #10
hukukun-üstünlüğü

idari yargıda hukukçu olmayanların bulunmaması gerektiğini sırf hukukçular değil birçok akademisyende söylüyor.hukukçu olmayanların dava çözümlemede hukuksallıktan hareket etmeyip mantığa göre olayı çözümlemeye çalışmaları sonucu oluşan çartpık kararlar danıştayın bir süre önce internet sitesini kapatıp yeniden düzenlemesine neden olmuş bizim vergi hukukçusu söyledi ve idari yargıda hukukçu olmayanların bulunmasını baya eleştirdi.
Old 16-09-2007, 21:52   #11
Seyda

Değerli katılımcılar;

Konu başlığı görüldüğü gibi 'Kamu yönetimi okuyanlar'.Dolayısıyla İİBF'lilerin İdari Hakim olup olamayacağı konu dahilinde değildir. Lütfen katılımlarınızı bunu göz önünde bulundurarak yapınız.

İİBF ve İdari Hakimlik ile ilgili tartışma aşağıdaki linkte devam etmektedir :

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=2049

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim..

Saygılarımla..
Old 17-09-2007, 14:20   #12
yağmurdamlası

Sayın emlyılmaz,
Dediklerinize aynen katılıyorum ve bizimde başarılı olacağımıza kanaat getiremeyen hukuk okuyan bazı arkadaşlarımıza ne diyeceğimi bilemiyorum...kpss de çalışacağımız konular ve bizim hangi aşamalardan geçeceğimiz durumlar hakkında bilgi verir misin emlyılmaz...?kpss'ye 2 aşamalı mı girceğiz cumartesi ve pazar olarak mı?ben kamu yönetimi 3.sınıf öğrencisiyim ve idari yargı istiyorum çok çalışmalıyım...Gözümüzü korkutmaya kalkışan çok kişi var...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi