Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mernis Adresi Olmayana Tebliğ

Yanıt
Old 18-10-2011, 19:02   #1
hakikiavukat

Mutlu Mernis Adresi Olmayana Tebliğ

Bir dosyamda mernis adresi olmayan bir borçlu var. Kanundan mernis adresi olmayana ancak ilanen tebliğ olur gibi bir sonuç çıkarıyorum. Acaba yanılıyor muyum ? Takdirlerinize sunarım.Saygılarımla.
Old 18-10-2011, 20:29   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
Bir dosyamda mernis adresi olmayan bir borçlu var. Kanundan mernis adresi olamayana ancak ilanen tebliğ olur gibi bir sonuç çıkarıyorum. Acaba yanılıyor muyum ? Takdirlerinize sunarım.Saygılarımla.

Yakın zamanda mernis adresi bulunmayan davalının adresinin tespiti için zabıta araştırması yapıldı. Ayrıca tüm GSM operatörlerinden (Turkcell, Avea ve Vodafone) ve Türk Telekom'dan adres varsa göndermeleri istendi (neden telefon operatörlerinden anlamadım ancak mahkemenin uygulaması imiş ) tüm bu olumsuz cevaplardan sonra mahkeme ilanen tebligata karar verdi. Ama bana soracak olursanız, telefon operatörleri ile beraber, en azından son yerleşim yeri muhtarlığından, nüfusa kayıtlı olduğu yer muhtarlığından ve zabıtadan sorar, tüm olumsuz cevaplardan sonra ulaşamazsam ilanen tebligat kararı verirdim. Ama o benim
Old 18-10-2011, 20:53   #3
Av.Ömer Güntay

Varsayılan Görüş...

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
Bir dosyamda mernis adresi olmayan bir borçlu var. Kanundan mernis adresi olamayana ancak ilanen tebliğ olur gibi bir sonuç çıkarıyorum. Acaba yanılıyor muyum ? Takdirlerinize sunarım.Saygılarımla.

Sayın Meslektaşım,
Kanımca, muhatabın mernis adresi olmasa dahi, gösterilecek (müzekkere ile, araştırma ile vs.) tebligat adresinde kendisine veya tebliğe mezun bir kişiye 10, 16 ve 20 ve 21/1' maddelere göre tebligat yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Mernis adresinin olmaması 21/2'ye göre tebligat yapılmasına manidir kanısındayım. Şahsi fikrim budur.
Saygılar.
Old 18-10-2011, 23:18   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Deniz YÜKSEL
Sorunuzu doğru anlamışsam tebligatın 35. maddeye göre yapılmasında bir engel olmadığını düşünüyorum

Sayın Meslektaşım,
Tüzel kişiler hariç (m.35/4), bu maddenin uygulanabilmesi için, 7201 sayılı yasa kapsamına giren (m.1) yargı (kaza) merciince daha önce usulüne göre kişiye tebligat yapılmış olması gerekir ve aranır.
Saygılar.
Old 18-10-2011, 23:25   #5
hakikiavukat

Mutlu 35 e göre tebliğ

Evet Üstad 35. madde uygulanabilir mi sorusuna da bir nevi cevap arıyordum. Ancak mezkur maddenin 3. fıkrası sanki , sadece tüzel kişiler bakımından daha önce tebliğ yapılamamış bir adrese " resmi adres" kabilinden 35'e göre tebliğ yapılabileceği , gerçek kişiler için 35'e göre tebliğ için daha önce başka surette tebligat yapılan bir adres olması gerektiği kanaatini uyandırdı bende.

Kısaca gerçek kişi bir borçlu bakımından mernis haricinde başkaca bir resmi adrese ( misal ticaret sicil adresi , vergi adresi vb. ) 35'e göre tebligatın kaldırıldığı kanaatindeyim. Zira 35. maddenin değişen kısmının gerekçesinde ....... maddenin kalan kısmı aynen korunmuştur şeklinde bir ifade bulunsa dahi , kanımca geriye kalan kısım 35. maddeyi yukarıd izah ettiğim ihtimalde uygulamaya yetmeyecektir.
Old 18-10-2011, 23:25   #6
Deniz YÜKSEL

Evet tekrar okuduğumda olayı yanlış anladığımı anladım üstad.
Sİldim ama çok hızlı cevap verdiniz
Old 18-10-2011, 23:30   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Deniz YÜKSEL
Evet tekrar okuduğumda olayı yanlış anladığımı anladım üstad.
Sİldim ama çok hızlı cevap verdiniz

Hiç mühim değil meslektaşım.
Sonradan sildiğinizi gördüm de Sayın hakikiavukat'ın işine yarar diye mesajımı silmek istemedim.
Saygılar.

Bu arada, evet, çok hızlıyımdır.
Old 19-10-2011, 17:08   #8
hülya er

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
Kısaca gerçek kişi bir borçlu bakımından mernis haricinde başkaca bir resmi adrese ( misal ticaret sicil adresi , vergi adresi vb. ) 35'e göre tebligatın kaldırıldığı kanaatindeyim. Zira 35. maddenin değişen kısmının gerekçesinde ....... maddenin kalan kısmı aynen korunmuştur şeklinde bir ifade bulunsa dahi , kanımca geriye kalan kısım 35. maddeyi yukarıd izah ettiğim ihtimalde uygulamaya yetmeyecektir.

35'e göre tebligat sadece tüzel kişiler için yapılabiliyor. şahıslar için 35'e göre tebligat değil, 21'e göre tebligat yapılıyor.
Borçlunun mernis adresini istediğinizde bazen de mernis adresi olmuyor ama ''yurtiçi ikametgah adresi'' başlığıyla bir veya birden fazla adres çıkıyor. onlara da normal yolla tebligat yapılarak borçluya ulaşılmaya çalışılabilir.
Bunun dışında telefon numarasından ilgili GSM operatörüne, Vergi Dairesi'ne vb kurumlara adres sorulabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi