Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlenmeden önce aldigim kredisinin devam ettigi malın bosanma durumunda paylaşimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2014, 14:55   #1
Konuk

Varsayılan evlenmeden önce aldigim kredisinin devam ettigi malın bosanma durumunda paylaşimi

Merhaba esimle evlenmeden 1 buçuk yıl önce krediyle ev aldim yaklasik 1 bucuk yillik evliyim ve Bu evde oturduk evlendikten 2 ay sonra isten ayrilinca krediyi dogal olarak esim odedi su an esim bosanmak istiyor evi terketti 1 bucuk a oldu bende gidip davayi acmasini istedim mahkemede bosanmayi kabul etcegimi soyledim emin olmak icin!! Israrla birlikte basvuralim uzar dedi hayir dedim isteyen sensin sen ac davayi ben kabul edicem dedim.dun adliyeye gittigini ordaki avukatlardan birinin davayi onun acmasi durumunda mal davasinin mecbur acilcagini ve mahkeme bitene kadar evin satilamayacagini soylemis ayrica yuklu bir mahkeme ve avukat ucreti cikacagini soylemis esimde evden bisey istemedigini zaten ev uzerinde sadece evliyken odedigi krediler disinda hic bir hakki olmadigini mal yada parayla ilgili bir sorunlari olmadigini belirtmis esim calismiyor ayrilirken bana bir miktar para vericegini o paraylada esinin ev borcunu kapatcagini yoksa gecinemiyecegini soylemis fakat avukat mal davasinin mecbur acilcaginda israr etmis en iyisinin bir avukat araciligiyla protokol hazirlanmasi ve birlikte dava acilmasi oldugunu soylemis.evde sadece
evliyken 11 ay boyunca odedigi kredi disinda bir maddi yardimi yoktur dogrusunu soylermisiniz mal davasinin mecbur acilcagi dogrumudur? acilirsa ne yapmam gerekir? illa avukat mi tutmak gerekir bosanma davasi icin? beni magdur çok magdur etti bir anda boyle olduk bilemiyorum tskr ederim .
Old 22-06-2014, 12:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı

Boşanma davası açılınca mecburen edinilmiş mal rejiminin tasfiyesi ve bu tasfiyeden kaynaklanan katılma ve katılım payı alacakları davasının açılması mecburiyeti yoktur.

Boşanma kararının verilmesi ve bu kararın kesinleşmesi ile edinilmiş mal rejimi sona erer. Bu halde ileride açılacak/açılabilecek tasfiye davasında hesaplama boşanma davasının açılma tarihine göre yapılar. Bu teknik bir hesaplama konusudur.

Sizlerin yapması gereken, anlaşmalı boşanmayı siz de istiyorsanız, boşanmanın tüm sonuçları üzerinde uzlaşıp bir protokol hazırlamanızdır.

Nafaka ve tazminat isteyip istemediğinize ilişkin kararları (istiyorsanız miktarlarını da belirterek) ve yine tarafların birbirinden edinilmiş malların tasfiyesine ilişkin talepleri yoksa ve dava masraflarını eşinizin üstleneceğini vs.. sözleşmeye geçirerek bir anlaşma metni hazırlayabilirsiniz.

Protokol sonrası taraflar bizzat duruşmaya katılarak avukat olmadan da boşanabilirler. Avukatla birlikte hareket etmek sizi hak kaybından korur ve özellikle protokolün hazırlanması esnasında haklarınızı gözetecek bir profesyonelden yardım almanız yararınızadır.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi