Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kahdem Toplantıları/Faaliyetleri

Yanıt
Old 19-10-2009, 20:03   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kahdem Toplantıları/Faaliyetleri

Merhaba

Kahdem ile İKAM arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı ve 21 Kasım 2009 tarihi saat 13.00 için Sirkeci Tren istasyonu yakınında tarifi kolay yer temin edildi.

Kadın ve Aile Hukuku/Kadına yönelik şiddet konusunda toplantı gerçekleştirilecektir.
Old 19-10-2009, 20:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Kahdem ile İKAM arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı ve 21 Kasım 2009 tarihi saat 13.00 için Sirkeci Tren istasyonu yakınında tarifi kolay yer temin edildi.

Kadın ve Aile Hukuku/Kadına yönelik şiddet konusunda toplantı gerçekleştirilecektir.
Old 07-12-2009, 14:25   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Bu gün Kanal 1 TV de Anne olunca anladım adlı programa davet edildim.kadına yönelik şiddet ve hukuksal olanaklar konusunda program yapıldı.Programda KAHDEM ve basın açıklamalarımıza da yer verdik ve hukuksal destek projemizi de anlattım.Bilginize..
Old 12-01-2010, 18:57   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

1-Dün gece Kanal D'de yayınlanan ve Okan Bayülgen tarafından sunulan Muhabbet Kralı programına katıldım.Konu başlığı babalık davası ve DNA idi.

Başlangıçta konu teknik olarak DNA tartışması etrafında gelişti.Bir süre sonra seyirci telefonları ve danışmaları başladı.Tam da bizim alanımızdı.KAHDEM usulü sorular geldi ve yanıtladım.THS,KAHDEM tarihçesinden,adli yardımdan,babalık ve davanın aşamalarından ,hak düşürücü süreden vs.den bahsetme olanağı buldum .Kahdem adresi de yayınlandı.

2-Bu gün TRT İstanbul Radyosunda yayınlanan bir programa katıldımve adalete ulaşmakta güçlükler yaşayanlar başlığı ile sohbete başlayarak "nasılsa" konuyu KAHDEM'e bağladım.Burada da adres yayınlandı.

Raporumdur.
Old 13-01-2010, 21:39   #5
Themis99

Sistem yalnızca bir defa olanak verdiğinden diğer teşekkürleri buradan sunuyoruz.
Emeğinize sağlık.Teşekkürler!
Old 19-01-2010, 21:00   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Bu gün TRT Ankara Radyosu 10.00-11.00 saatleri arasında yayınlanan "Paylaştıkça" adlı programı "Töre Cinayetleri"başlığında Yapıldı.Konu hakkındaki yasal düzenlemeleri anlatmam istendi.

Yargıtay'daki duruşmam erken bitince doğrudan programa katıldım.Namus suçları konusunda B.M.özel otumumdaki tespitleri,hükümetlerin sorunluluklarını,TCK değişikliğini,uygulama sorunlarını,haksız tahrik uygulamasını ve kadın örgütlerinin davaya müdahalesi konularında açıklamalar yaptım.

Şiddet karşısında kadınların hangi olanakları olduğu konusunda savılık ve karakolda barodan avukat isteme haklarını ve danışmanlık için KAHDEM e yazabileceklerini açıkladım ve adres bildirdim.Tabi kısa da olsa KAHDEM'in oluşum sürecine de değinme olanağı oldu.

Raporumdur.
Old 19-01-2010, 21:00   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Bu gün TRT Ankara Radyosu 10.00-11.00 saatleri arasında yayınlanan "Paylaştıkça" adlı programı "Töre Cinayetleri"başlığında Yapıldı.Konu hakkındaki yasal düzenlemeleri anlatmam istendi.

Yargıtay'daki duruşmam erken bitince doğrudan programa katıldım.Namus suçları konusunda B.M.özel otumumdaki tespitleri,hükümetlerin sorunluluklarını,TCK değişikliğini,uygulama sorunlarını,haksız tahrik uygulamasını ve kadın örgütlerinin davaya müdahalesi konularında açıklamalar yaptım.

Şiddet karşısında kadınların hangi olanakları olduğu konusunda savılık ve karakolda barodan avukat isteme haklarını ve danışmanlık için KAHDEM e yazabileceklerini açıkladım ve adres bildirdim.Tabi kısa da olsa KAHDEM'in oluşum sürecine de değinme olanağı oldu.

Raporumdur.
Old 08-03-2010, 07:35   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Bu gün 8 Mart 2010.

Sabah 07.00 TRT Ankara Radyosu "Paylaştıkça" adlı programda telefon bağlantısı kuruldu ve KAHDEM tanıtıldı , adresi yayınlandı.

Bilginize
Old 08-03-2010, 13:57   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

8 Mart 2010

Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen Aile içi şiddet-Nasıl yol alabiliriz başlıklı konferansta 4320 sayılı yasa,uluslararası sözleşmeler ve uygulama sorunlarına ilişkin bir sunum yaptık.

Bilginize
Old 07-07-2010, 13:50   #12
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Berlin'de 22/23 Ocak 2009 tarihlerinde gerçekleşen „Hukuksal Normların Uygulanması: Türkiye’de ve Almanya’da Kadına Yönelik Şiddet“ uluslararası çalışma atölyesi sunumları yayınlandı.

Kadın Hakları Çalışma Grubu, KAHDEM WEB/KAHDEM DERNEĞİ ve Türk Hukuk Sitesİ'nin tanıtımını da içeren ve kitaplaştırılan sunumlar için:

http://www.bgss.hu-berlin.de/bgssonl.../wspaper_de_tr
Old 29-07-2010, 12:05   #13
Doç. Dr. Özge Yücel

2 Ağustos 2010 Pazartesi günü TRT Ankara Radyosu'nda (Radyo 1) 15.05-15.30 arasında yayımlanacak olan "Hukuk ve İnsan" adlı izlencede "Aile İçi Şiddet" konusunda konuşmak üzere davet edildim. Hem bu konudaki yasal düzenlemeleri, uygulamada yaşanan zorlukları hem de KAHDEM'i anlatacağım, bilginize sunarım.
Old 20-12-2010, 13:00   #14
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Panele katıldım ve KAHDEM'i de bu arada tanıtarak uygulamaya ilişkin sorunları anlattım.

Alıntı:
Hangi İnsan Hakları-Erkek Egemen Sistemde Şiddetle Mücadele - İstanbul
HANGİ İNSAN HAKLARI?

PANEL

"Erkek Egemen Sistemde Şiddetle Mücadele”
11 Aralık Cumartesi, 19:00, Tütün Deposu*
Heteroseksüel erkek egemen toplum tarafından kadına yöneltilen
şiddet karşısında örülen mücadele biçimleri,
kadın ve eşcinsel direnişlerin örnekleri, örgütlülüğü ve yaratıcılığı
üzerinden yükseltilen dayanışmanın tarihine odaklanan panelimiz,
şiddet karşısında inşa edilen, diriltilen, yenilenen bu deneyimleri
kadınların yaşam olanakları üzerinden tartışmaya açmayı ve
kadınların özgürlüğü, eşitliği mücadelesi ekseninde değerlendirmeyi hedefliyor.

Moderatör: Gülnur Elçik (Feminist aktivist)
Panelistler:
Esen Özdemir (Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu)
Eylem Çağdaş (Kadın Kapısı)
Filiz Karahasanoğlu (Mor Çatı gönüllüsü)
Habibe Yılmaz Kayar (KAHDEM - Kadınlara Hukuki Destek Merkez Derneği)
Nihal Kuyumcu (İstanbul Üniversitesi)
Zeynep Özdal (KIHEP – Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği)

*Adres: Lüleci Hendek Cad. No: 12, Tophane

www.documentarist.org/insan info@documentarist.org
Old 20-12-2010, 13:02   #15
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

20.12.2010

istanbul radyosundan aradılar ve KAHDEM projesini ve kadınların bu alana nasıl ulaşabileceklerine ilişkin telefonla 5 dakikalık canlı yayında görüşme yaptılar.

Projeyi ve işleyişi anlattım.
Old 22-05-2011, 14:37   #16
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,bir süredir bu alana yazmadığımızı farkettim.

8 Mayıs 2011-BM toplantısına Üyemiz Av. Ayşegül Yalçıneriş katıldı.

13 Mayıs 2011
AÇEV -BM ile yürütülen "baba" eğitici eğitiminde sunum yaptım ve KAHDEMi de tanıttım.

16 Mayıs 2011 Habertürk-canlı yayına katıldım.-Kadına yönelik şiddet konusunda bilgi paylaşılırken KAHDEM projesi de tanıtıldı.

20 Mayıs 2011-Antalya-Jinekoloji Kongresi
Kadına Yönelik Şiddet ve Uluslararası düzenleme konusunda
sunum yaptım.

29 Mayıs pazar saat 16.00
Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu"Cinsel Şiddeti Konuşuyoruz - Atölye"
Sunum yapacağım ve KAHDEM'i de bu arada tanıtacağım.

Bilginize
Old 30-09-2011, 21:35   #17
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

"Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve Aile Hukuku "konusunda meslektaşlar arası deneyim paylaşımı "amacıyla, üyelerden ve özellikle yeni mezun arkadalarımızdan öneriler gelmektedir.

Deneyim paylaşımı yapabileceğimiz,merak ettiğimiz konuları sorabileceğimiz ve dosyalarımızda karşımıza çıkan özel problemleri tartışarak yeni görüşler edineceğimiz ve diğer sayamadığım sebeplerle;

Toplantı yapabiliriz.

Zamanı ve yeri birlikte belirleriz.

Toplantı sonrasına sosyal etkinlik ekleyebiliriz.

Toplantıları sürekli hale getirebiliriz.

Toplantıları THS ve KAHDEM üyesi olsun olmasın bu konularda çalışan tüm meslektaşlara açık tutabiliriz.

KAHDEM olarak daha da güçlenebiliriz.

Ne dersiniz?
Old 30-09-2011, 22:11   #18
Gemici

Toplantı yapılmasını yararlı buluyorum. Aradaki mesafeden dolayı katılmam hemen hemen olanaksız. Üzerinde tartışılacak bir konu olduğunda, haberdar olursam katılımda bulunmaya çalışırım

Saygılarımla
Old 01-10-2011, 10:29   #19
Av.FGY

Her ne kadar Afyon'da görev yapıyor olsamda hsonlarına denk getirildiğinde yada müsait zamanlara denk geldiğinde toplantılarınıza katılmak isterim.. Bu arada Antalya'da ki "Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Neden Artıyor? Neler Yapılmalı?" etkinliği kulağa oldukça hoş geliyor. Katılmayı çok isterim , hafta içi olması negatif bir etken ..
Old 01-10-2011, 11:25   #20
Av. Engin EKİCİ

"Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Aile Hukuku" konusunda her ay toplantı yapılmasını uygun buluyorum. İlk etapta 15 günde bir seçeneğini tercih edecekken biraz düşününce, yapılması fikri yeni ortaya atılan ve henüz uzlaşma sağlanmamış olası toplantı için makul sürenin ayda bir olacağına kanaat ettim. Gerekli görülürse ilerleyen dönemlerde süre artırılabilir.

Saygılarımla..
Old 01-10-2011, 11:26   #21
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Merhaba,

"Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve Aile Hukuku "konusunda meslektaşlar arası deneyim paylaşımı "amacıyla, üyelerden ve özellikle yeni mezun arkadalarımızdan öneriler gelmektedir.

Deneyim paylaşımı yapabileceğimiz,merak ettiğimiz konuları sorabileceğimiz ve dosyalarımızda karşımıza çıkan özel problemleri tartışarak yeni görüşler edineceğimiz ve diğer sayamadığım sebeplerle;

Toplantı yapabiliriz.

Toplantıları THS ve KAHDEM üyesi olsun olmasın bu konularda çalışan tüm meslektaşlara açık tutabiliriz.

Ne dersiniz?

İyi, çok iyi, çok çok iyi derim.
Ben varım, her türlü yardıma hazırım.
Emir ve görüşlerinize arz ederim.

Saygılarımla.
Old 01-10-2011, 16:23   #22
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Merhaba,

Toplantı yapabiliriz.

Ne dersiniz?

Ben daha önce açık çek vermiştim. Halen geçerlidir.
Old 02-10-2011, 23:18   #23
Av.Suna SOYDAŞ

Ben de böyle bir oluşumu çok yararlı buluyorum. Fırsat bulabildiğim her zaman katılmayı da çok isterim.
Old 03-10-2011, 08:42   #24
mihrican erdoğan

faydalı olacağını düşünüyorum. zamanı ve mekanı uygun olabildiği sürece katılmayı arzu ederim.
Old 03-10-2011, 08:47   #25
Av.Ömer Güntay

İşaretlemeyi atladığım, ancak belirtmek istediğim iki husus olacak.

1. Toplantılara ben de katılırım.

2. Bu tür toplantıla ne kadar seyrek yapılırsa o kadar verimli olacağı kanısındayım.

Toplantıların monotonlaşmaması, mecraından kaymaması ve değerlendirilebilir bir birikime süre ve imkan tanınması açısından toplantıların "3 ayda bir" yapılması isabetli olacaktır. Yılda dört toplantı işin mahiyeti de düşünüldüğünde yeterli ve uygundur kanaatindeyim. Takdir, KAHDEM yöneticilerinin...

Saygılarımla.

Old 03-10-2011, 09:56   #26
Av. Oktay Durmaz

Bence de bu tür toplantıların yapılması yararlı olur.
İstanbul yoğunluğu dikkate alınacak olursa ayda bir toplantı peryodunun uygun olacağını düşünüyorum.
Saygılarımla...
Old 03-10-2011, 10:51   #27
safoli

Varsayılan çok ihtiyaç var

bence de bu tür toplantılar çok yerinde olur.İstanbuldan katılırım.Selamlar sevgiler.
Old 03-10-2011, 13:08   #28
pluvia

İzmir 'de bulunduğumdan katılmam mümkün olmayacaktır. Ancak belki ileride bu toplantıları bölge toplantısı gibi belki bir kaç şehir ortak bir noktada yaparız.

Dilerim o günler de çok uzak olmayacaktır.

İçinde bulunduğum KAHDEM için elimden gelen bir şey olursa da yapmaktan memnuniyet duyarım.

Saygılarımla,
Old 03-10-2011, 13:24   #29
avukat zeynep

Bence kesinlikle olmalı. Ayda bir yapılması halinde kesinlikle katılırım.Bence sürec olarak da iyi bir periyot. Daha sık periyotta yapılırsa her toplantıya katılamayabilirim.
Old 04-10-2011, 09:19   #30
ayseunluce

Toplantı fikri, grubu dinamik tutabilmek anlamında çok güzel.. Eskişehir'den tüm toplantılara katılmam olanaksız, ama katılmak için mutlaka fırsat yaratmaya çalışırım.. Herkese sevgiler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi