Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ödenmeyen Nafaka Ve Icra Işlemleri

Konuyu Kilitleyin
Old 19-05-2009, 14:33   #1
Konuk

Varsayılan Ödenmeyen Nafaka Ve Icra Işlemleri

Merhabalar,öncelikle bu sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Benim sormak istediğim,boşanma davam sonuçlandı hakim bizi boşamadı,davamızı red etti ama banada aralık ayındaki son celsede nafaka bağlandı.Geriye dönük olunca toplam 22 ay (mayıs ayı hariç).Mayıs ayı oldu halen eşim ödemedi.Burdan sizden aldığım bilgi ile icra işlemleri başlattım nisan ayında , eşimin eline 15 gün önce ulaşmış ama halen dosyaya gelen bir evrak yok.Şimdi bu daha ne kadar sürer birde ben geçmişe dönük toplan 22 ayın faiziyle alabilirmiyim yoksa aralık ayında bağlandığı için aralık ayından mayıs ayına kadar olan kısmı içinmi faiz talep edebilirim.
Birde sormak istediğim icra yazısı eline ulaştı ise,maaşına hacizmi konur,ben nasıl alacağımı tahsil edeceğim,yoksa icra dairesindenmi gidip almam gerekiyor alacaklarımı.Bu arada icra işlemleri için yapılan masrafları eşimden talep edebilirmiyim.Kesintilerim olabilirmi?Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler
Old 19-05-2009, 15:19   #2
selcukcete

Varsayılan Nafaka

Mahkemece aylık nafaka Aralık ayında hükmedilmiş olabilir mahkeme kararında aylık .....TL.nafakanın dava tarihinden itibaren tahsili denmiştir..Borçlu adına çıkarılan icra emri parçası dosyaya gelmiş ve takip kesinleşmiş ise İcra Müdürlüğüne başvurarak almakta olduğu maaş veya ücretine haciz koydurabilirsiniz iyi günler dilerim.
Old 19-05-2009, 16:26   #3
üye8180

Sayın Konuk, davanın açıldığı tarihten itibaren aylık nafakaya karar verilmiş. Birikmiş nafaka alacaklarını talep edebilirsiniz. Yine, icra harç ve masraflarını da artı bir kalem olarak talep edeceksiniz. Eşinizin eline, icra emri ulaştıktan sonra yedi günlük sürede ödemesi gerekiyor. Ödemediği takdirde haciz işlemlerini başlatabilirsiniz. Sadece icra emri göndermek yetmez. Ödeme süresi dolmuşsa, ya da ilamlı takip olduğunu düşünerek yazıyorum, mehil vesikası sunulmamış, icranın geri bırakılmasına dair Yargıtay kararı icra dosyasına konmamış ise, maaş haczi için dosyaya talep açmanız gerekir. Maaş haczi müzekkeresi, icra dairesince hazırlanarak, eşinizin çalıştığı kuruma gönderilir. ( Emekliyse SGK.na, halen çalışıyorsa, çalıştığı işyerine ) Uygulamada, maaşının 1/4'ü kesilerek, icra dosyasına gönderilir. Siz icra dosyasına gönderilen paraları daireden elden alabilirsiniz. Cezaevi harcı kesintisi ve sair kesintiler yapılabilir.

Avukat yardımı almanız önemlidir. Yoksulsanız, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, icra dosyası için size ücretsiz vekil atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 19-05-2009, 21:14   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,öncelikle bu sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Benim sormak istediğim,boşanma davam sonuçlandı hakim bizi boşamadı,davamızı red etti ama banada aralık ayındaki son celsede nafaka bağlandı.Geriye dönük olunca toplam 22 ay (mayıs ayı hariç).Mayıs ayı oldu halen eşim ödemedi.Burdan sizden aldığım bilgi ile icra işlemleri başlattım nisan ayında , eşimin eline 15 gün önce ulaşmış ama halen dosyaya gelen bir evrak yok.Şimdi bu daha ne kadar sürer birde ben geçmişe dönük toplan 22 ayın faiziyle alabilirmiyim yoksa aralık ayında bağlandığı için aralık ayından mayıs ayına kadar olan kısmı içinmi faiz talep edebilirim.
Birde sormak istediğim icra yazısı eline ulaştı ise,maaşına hacizmi konur,ben nasıl alacağımı tahsil edeceğim,yoksa icra dairesindenmi gidip almam gerekiyor alacaklarımı.Bu arada icra işlemleri için yapılan masrafları eşimden talep edebilirmiyim.Kesintilerim olabilirmi?Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Sayın konuk, sorunuza meslektaşım yeterli yanıt vermiş; ben sadece faiz ile ilgili koyulaştırdığım bölümüne yanıt vereceğim.
Para alacaklarına ancak "istenebilir duruma geldikten sonra" faiz talep edilebilir. Mahkemece dava tarihinden başlamak üzere lehinize karar verilen tedbir nafakasına ancak bu karar tarihinden (sorunuzda geçen Aralık ayındaki son duruşma tarihinden) itibaren yasal faiz isteyebilirsiniz. Karar tarihinden sonra işleyen (Ocak 2009 ve devamı) aylar içinse işledikleri aylardan itibaren faiz istenebilir.
Yasal haklarınızı kullanırken bir avukattan doğrudan doğruya hukuksal yardım almanızın önemini bir kez daha vurguluyorum.
Old 19-05-2009, 22:04   #5
Konuk

Bana verdiğiniz bütün bilgiler için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim.Üzerime kayıtlı bir ev ve araba olmasına karşın çalıştığım şirketten aldığım maaşla çocuğumu bile okutmakta çok güçlük çekiyorum eşimde bize bağlanan nafakayı ödemediği için çok daha zor günler geçiriyoruz.Yani bütün bunlar olunca baroya başvurup ücretsiz avukat talep edemiyorum.Ücetini ödeyeceğim sorunlarımla ilgilenmesi için bir avukatta tutamıyorum.Kusura bakmayın başınızı fazlaca ağrıtıp kıymetli zamanınızı aldığım için özür dilerim.
Ama bir kaç soru daha sormask istiyorum.
-eşim icra yazısını 30 nisanda almış,15 gün oldu evrağı aldığına dair evrakın halen dosyaya ulaşmaması normalmi,bunun için kargoyumu araştırmalımıyım?
-dava tarihinden aralık ayına kadar olan kısmı 3000 tl ,bu miktarın mayıs ayı hariç 4 aylık faizinimi talep edebiliyorum,ayrıca faiz oranınıda belirtebilirseniz çok sevinirim.
-aralık ayından sonrakı her ay için diyelimki ocak ayı için 3 aylık faiz talebindemi bulunmalıyım?
-birde maaş haczi konulduğunda alacağım tutar eşimin maaşının 1/4 ünü alabilirsiniz demişsiniz şimdi zaten aylık almamız gereken 550 tl ve birikmiş 3400 tl nin tamamı içinmi 1/4 ünü alabiliyoruz.Eşimin brüt maaşının 2700 tl olduğunu ssk kayıtlarında buldum.
-birde eşimin maaşından haciz yoluyla gelen paranın icra dairesine değilde kendi banka hesabıma yatırılması mümkün olabilirmi,ayrıca kesintiler oluyor demişsiniz,ben zaten alacaklarımı tahsil edemediğim için icra işlemi yapıyorum suçlu benmiyimki benim alacağım tutar üzerinden kesinti yapılıyor bu kısmınıda anlamadım.neden eşim bu kesintileri ödemiyor,benimmi ödemem gerekiyor.

Çok fazla soru sordum kusura bakmayın,hepinizden allah razı olsun,hepinize çok teşekkür ediyorum şimdiden.
Old 20-05-2009, 12:27   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Bana verdiğiniz bütün bilgiler için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim.Üzerime kayıtlı bir ev ve araba olmasına karşın çalıştığım şirketten aldığım maaşla çocuğumu bile okutmakta çok güçlük çekiyorum eşimde bize bağlanan nafakayı ödemediği için çok daha zor günler geçiriyoruz.Yani bütün bunlar olunca baroya başvurup ücretsiz avukat talep edemiyorum.Ücetini ödeyeceğim sorunlarımla ilgilenmesi için bir avukatta tutamıyorum.Kusura bakmayın başınızı fazlaca ağrıtıp kıymetli zamanınızı aldığım için özür dilerim.
Ama bir kaç soru daha sormask istiyorum.
-eşim icra yazısını 30 nisanda almış,15 gün oldu evrağı aldığına dair evrakın halen dosyaya ulaşmaması normalmi,bunun için kargoyumu araştırmalımıyım?
-dava tarihinden aralık ayına kadar olan kısmı 3000 tl ,bu miktarın mayıs ayı hariç 4 aylık faizinimi talep edebiliyorum,ayrıca faiz oranınıda belirtebilirseniz çok sevinirim.
-aralık ayından sonrakı her ay için diyelimki ocak ayı için 3 aylık faiz talebindemi bulunmalıyım?
-birde maaş haczi konulduğunda alacağım tutar eşimin maaşının 1/4 ünü alabilirsiniz demişsiniz şimdi zaten aylık almamız gereken 550 tl ve birikmiş 3400 tl nin tamamı içinmi 1/4 ünü alabiliyoruz.Eşimin brüt maaşının 2700 tl olduğunu ssk kayıtlarında buldum.
-birde eşimin maaşından haciz yoluyla gelen paranın icra dairesine değilde kendi banka hesabıma yatırılması mümkün olabilirmi,ayrıca kesintiler oluyor demişsiniz,ben zaten alacaklarımı tahsil edemediğim için icra işlemi yapıyorum suçlu benmiyimki benim alacağım tutar üzerinden kesinti yapılıyor bu kısmınıda anlamadım.neden eşim bu kesintileri ödemiyor,benimmi ödemem gerekiyor.

Çok fazla soru sordum kusura bakmayın,hepinizden allah razı olsun,hepinize çok teşekkür ediyorum şimdiden.

Sayın Konuk,

Çok soru sorarak derdinize derman bulamazsınız. Sadece kafanız daha fazla karışır. Burada, sizin verdiğiniz bilgiler ışığında ve olayı anlayabildiğimiz ölçüde yanıtlar verilebilmektedir. Oysa, bir avukatla karşılıklı konuşabilmiş olsanız, avukat elindeki kararı görerek sizin menfaatiniz için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Forum cevaplarından yanlış anlamalar çıkarılabileceği düşüncesiyle bazın tespitlerde bulunmak ve son mesajınıza da cevap vermek istiyorum.

1- Nafakaya ilişkin hükümlerin temyiz edilmesi durumunda tehir-icra kararı alınması mümkün değildir. Nafaka alacaklarının özel niteliği bulunduğundan temyiz icrayı durdurmaz.

2- Maaş Haczi Konusu: 1/4 kesinti şu şekilde olmaktadır. Aylık bağlanan nafaka miktarının 550 TL olduğunu; eşinizin maaşının ise 2.700 TL olduğunu belirtmişsiniz. Bu durumda önce işleyecek nafaka miktarı olan 550 TL maaştan kesilecek;(2.700-550= 2.150 TL) daha sonra kalan miktar olan 2.150 TL.nin 1/4 ü, birikmiş nafaka borcu için kesilecektir.

Aylık işleyecek nafaka miktarı maaşın 1/4 ünden fazla olabilir. Misal, nafaka borçlusu aylık 1.000 TL maaş alsın. Aylık nafaka ise, 400 Tl olsun. 1/4 kuralı burada da işlemez. Aylık nafakanın tamamı kesilir.

Önemli not: Maaşlar bir çok şirkette, prim fazla mesai şeklinde bordroya yansıtıldığı için, maaş haciz müzekkeresine; " Maaşının ve maaş haricindeki prim vs. adı altındaki diğer ücretlerinin haczine" şeklinde yazılmasında fayda bulunmaktadır.

3- Faiz Hususu: Faizin başlangıç tarihi hususunda Sayın Aladağ'ın isabetli cevabına katılmaktayım. Her nafaka davasında davanın hangi aşamasında olursa olsun hakim nafakanın " dava tarihinden itibaren işlemesine" karar vermek zorundadır. Ancak hüküm altına alınan nafaka karar tarihinde muayyen ve muaccel olduğundan faiz de karar tarihinden itibaren işleyecektir. Dolayısıyla siz aralık ayından itibaren faiz talep edebilirsiniz. İcra takibini açtığınıza göre, faiz istemiş olmalısınız.

Faiz oranı ise, yıllık % 9 dur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi