Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dava vekalet ücreti takas

Yanıt
Old 19-10-2009, 10:03   #1
gencerx07

Varsayılan dava vekalet ücreti takas

davamızın kısmi kabulü nedeni ile hem davalı hemde davacı taraf avukatları için vekalet ücreti takdir olunmuştur. davacı taraf vekalet ücreti ve asıl alacak için ilamlı takibe girişmiş, davalı taraf da sadece vekalet ücretinin tahsili için icraya girişmiştir. biz bu durumda davalı tarafın vekalet ücretini ödememek yada alacağımızdan takas edilmesi için icra dairesinden takas mı talep etmeliyiz yoksa o dosyaya haciz koyup parayı ödeyip dosyamıza ödenmesini mi sağlamalıyız. teşekkürler
Old 19-10-2009, 10:06   #2
carlito

Avukatlık Kanunu'ndan da Anlaşılacağı Üzere Vekalet Ücretlerinin Takası,Haczi ve Mahsubu Mümkün Değildir..
Old 22-10-2009, 11:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gencerx07
davamızın kısmi kabulü nedeni ile hem davalı hemde davacı taraf avukatları için vekalet ücreti takdir olunmuştur. davacı taraf vekalet ücreti ve asıl alacak için ilamlı takibe girişmiş, davalı taraf da sadece vekalet ücretinin tahsili için icraya girişmiştir. biz bu durumda davalı tarafın vekalet ücretini ödememek yada alacağımızdan takas edilmesi için icra dairesinden takas mı talep etmeliyiz yoksa o dosyaya haciz koyup parayı ödeyip dosyamıza ödenmesini mi sağlamalıyız. teşekkürler

Yasal düzenlemeyi benden önceki üyeler yazmış zaten. Av.K. 164/son.

Sayın gencerx07, siz üzerinize alınmayın ama, vekalet ücretini ilamlı takip yaptığım zaman, genellikle karşı taraf avukatını ararım. Unutkanlık olabilir ve hacze gidersem müvekkili nezdinde refüze olmasın, diye düşünürüm. Bazen, meslektaşlarımızdan "ama bizim de vekalet ücreti alacağımız var, takas ve mahsup talep edeceğiz" ya da " paranız ben de, siz de müvekkilinize alacağımızı ve vekalet ücretini ödettirin, paranızı benden alın" şeklinde cevap gelince kendimi tutamayıp hakaret ediyorum.
Old 22-10-2009, 11:23   #5
Mehmet AYDEMİR

Yargıtayın bu konuda çok fazla kararı vardır. Hepsinde de "vekalet ücreti dava masrafı olarak görülüp karşı tarafın alacağı ile takas ve mahsup edilmez" ibaresi yer alır. YARGITAY 12.Hukuk Dairesi Esas: 2005/1722 Karar: 2005/5145
Karar Tarihi: 11.03.2005 kararı bu kararlardan yalnızca biridir.
Old 22-10-2009, 12:01   #6
Aybüke Kağan

Müvekkilim aleyhine açılan alacak davası kısmi kabulle bitti. İlamı icraya koydular. Akabinde bizim aynı davacıya karşı açtığımız alacak davası da kısmi kabulle bitti. Ben de iki ilamı icraya koydum.Meslektaşımı aradım. Müvekkilinizden ne zaman tahsilat yaparsak o zaman vekalet ücretinizi ödeyeceğiz demez mi? Ben de icra yoluyla gerekeni yaptım. Avukatların müvekkilleri adına böyle şeylere girişmelerini çok saçma bulurum.
Old 11-11-2009, 17:35   #7
hukuk

Varsayılan vekalet ücreti mahsubu çok acil

Sayın meslektaşlarım acilen yardımlarınıza ihtiyacım var.Dosyam karara çıktı ve dosyada davanın kabul oranına göre 2.500 TL karşı taraf lehine ve 2.500 TL bizim lehimize avukatlık ücreti veriliyor.Davayı biz kaybettik temyiz ettik.Ve karşı taraf icra takibini başlattı .Ancak vekalet ücretlerini birbirinden mahsup etti ve asıl alacağa dayalı takibi başlattı bizde mahsup etme yetkisi yok diye şikayet ettik ve tarafımız lehıne hukmedılen vekalet ücretini takibe koyduk.onlarda bizim takıbı sıkayt etmiş biz mahsup ettik bu alacağı diye.Benım sorularım
a-karsı avukatın vekalet ucretlerini mahsup etme hakkı var mı?örnek yargıtay kararaı varsa verebılır mısınız
b-karsı avk.kendileri tarafından dosyayı temyiz ettiler takibe koyamazlar dıye soylemiş bunun yasal dayanagı var mı?
c-son olarak da avukatlık ucretıne karar tarihinden itibaren faiz işletilebilir mi? yardımcı olursanızı sevinirim.saygılar
Old 11-11-2009, 18:00   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukuk
Sayın meslektaşlarım acilen yardımlarınıza ihtiyacım var.Dosyam karara çıktı ve dosyada davanın kabul oranına göre 2.500 TL karşı taraf lehine ve 2.500 TL bizim lehimize avukatlık ücreti veriliyor.Davayı biz kaybettik temyiz ettik.Ve karşı taraf icra takibini başlattı .Ancak vekalet ücretlerini birbirinden mahsup etti ve asıl alacağa dayalı takibi başlattı bizde mahsup etme yetkisi yok diye şikayet ettik ve tarafımız lehıne hukmedılen vekalet ücretini takibe koyduk.onlarda bizim takıbı sıkayt etmiş biz mahsup ettik bu alacağı diye.Benım sorularım
a-karsı avukatın vekalet ucretlerini mahsup etme hakkı var mı?örnek yargıtay kararaı varsa verebılır mısınız
b-karsı avk.kendileri tarafından dosyayı temyiz ettiler takibe koyamazlar dıye soylemiş bunun yasal dayanagı var mı?
c-son olarak da avukatlık ucretıne karar tarihinden itibaren faiz işletilebilir mi? yardımcı olursanızı sevinirim.saygılar

Sayın hukuk,

Mesajınızı ilgisi nedeniyle bu foruma taşıdım. Bu konudaki en yeni forum bu; ancak THS'de arama yaparsanız benzer çok sayıda konu olduğunu göreceksiniz. Sorularınıza da cevap yazayım:

a- Yukarıda ben ve diğer meslektaşlar açıklamış.
b- Kesinleştikten sonra icra takibine konu edeilecek kararlardan değilse(Sorunuzda açıklık yok); temyiz icrayı durdurmaz.
c- b şıkkında verdiğim cevap ışığında, karar tarihinden itibaren faiz işler.
Old 11-11-2009, 18:06   #9
Aybüke Kağan

Alıntı:

Avukatl
ık ücreti:

Madde 164 - (DE
ĞİŞİK MADDE RGT: 10.05.2001 RG NO: 24398 KANUN NO: 4667/77)

Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle
takas ve mahsup edilemez, haczedilemez.

vekalet ücreti sizin onayınız olmadan takas veya mahsup edilemez.
Karar , kesinleşmesi gerekli kararlardan değilse takibe koyabilirsiniz. Temyiz edip etmemenin bu noktada önemi yoktur diye düşünüyorum.
Aynı şekilde karar , kesinleşmesi gereken kararlardan değilse karar tarihinden itibaren vekalet ücretine yasal faiz işletebilirsiniz.

Old 19-11-2009, 11:46   #10
Av. Cem A

Sayın meslektaşlarım göreve yeni başlamış bir avukat olarak şunu sormak istiyorum: borçlu başka bir davadan elde ettiği vekalet alacağını takibe koydu. Avukatlık kanunun 164 maddesini gözardı ederek bizim vekalet alacaklarımıza karşı icra mahkemesinden takas-mahsup talebinde bulunduk. Borçlu bu sırada müvekkilin bankasına 1 haciz ihbarnamesi göndererek vekalet ücretini tahsil etti. Bizim açmış olduğumuz takas mahsup davasının ilk duruşması henüz gerçekleşmedi. Dava konusuz kalmış durumda. Bu davadan da borçlu lehine vekalet ücretine hükmedilir mi? Hükmedilmemesi için nasıl bil yol izlemeliyiz? ilginize şimdiden teşekkür ederim!
Old 19-11-2009, 17:17   #11
Aybüke Kağan

Bence duruşma gününü beklemeksizin davadan feragat edin.

Alıntı:

Feragat ve Kabul
Madde 94 - Feragat veya kabul eden taraf mahkum olmu
ş gibi masarifi muhakemeyi tediyeye mecburdur.
Şu kadar ki müddeaaleyh hal ve vaziyeti ile aleyhine dava ikamesine sebebiyet vermemiş ve ilk muhakeme celsesinde de müddeinin iddiasını kabul etmiş ise masarifi muhakeme ile ilzam olunamaz.
Feragat veya kabul neticei talebin yalnız bir kısmı hakkında ise masarifi muhakeme buna göre tayin olunur.

Her ne kadar 2. fıkra davalının ilk celsede kabulünü düzenlemişse de feragatte de uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

Ancak uygulamada dosyaya vekalet konulmuşsa ilk celseden önce feragat etseniz de vekalet ücretinin yarısına hükmedilmekte.Karar ve ilam harcı ise davanın reddi halinde ödencek harcın 2/3 olarak davacıya yükleniyor.

Old 19-11-2009, 17:54   #12
m.a.tanriover

Avukatlık Yasasının 164. maddesine göre Avukatlık ücretinin karşı taraf alacağı ile takas ve mahsubu mümkün değildir.Hele taraflardan birisi bunu re'sen ve kendiliğinden yapmak hakkına hiç sahip değildir.Taraf, takas ve mahsubu ancak Mahkemeden talep edebilir.
Temyiz eden tarafın, kendi alacağını veya ücreti vekalet alacağını takibe koyamayacağı şeklinde bir kural bilmiyorum.Hangi tür karar ve alacağın, kesinleşmeden icra takibine konulamayacağı İ.İ.K.da bildirilmiştir.İ.İ.K.da, temyiz eden tarafın alacağını takibe koyamayacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır.
Takdir olunan ücreti vekalet,verilen karırın niteliğine göre, karar tarihinde muaccel hale geleceğinden,yapılacak icra takibinde karar tarihinden itibaren yasal faiz talep edilebilecektir.
Old 20-11-2009, 15:39   #13
Av. Cem A

Sn. Aybüke Kağan. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim ancak:
Feragat ve Kabul
Madde 94 - Feragat veya kabul eden taraf mahkum olmuş gibi masarifi muhakemeyi tediyeye mecburdur.
Şu kadar ki müddeaaleyh hal ve vaziyeti ile aleyhine dava ikamesine sebebiyet vermemiş ve ilk muhakeme celsesinde de müddeinin iddiasını kabul etmiş ise masarifi muhakeme ile ilzam olunamaz.

benim yorumuma göre 2. fıkra birinci fıkranın istisnası durumunda özel olarak düzenlenmiş.
Sanırım bu durumda davalının duruşmaya gelmemesini ummaktan başka yapacak birşey yok.
Old 21-02-2011, 17:31   #14
Av. ikahveci

Aynı konuda br soru da benim olacak sayın meslektaşlarım. İlamda avukat lehine hükmedilen vekalet ücreti müvekkilin borcu sebebiyle takas mahsup edilemez. Ancak ilamın icraya konulması ile icra dosyasında hükmedilen vekalet ücreti takas mahsuba tabi midir acaba? şimdiden teekkür ediyorum iyi akşamlar.
Old 03-04-2019, 23:45   #15
vbagdatli

Son sorunuzun yanıtı Yargıtay 12.Hukuk Dairesinin 2015/10195 Esas, 2015/12566 Karar sayılı içtihadında olumlu olarak açıklanmış
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi