Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Diş Tedavisi Dava Açmak için Süre Önemli mi?

Yanıt
Old 16-04-2013, 14:10   #1
Konuk

Varsayılan Diş Tedavisi Dava Açmak için Süre Önemli mi?

Merhaba;

26.10.2010 tarihinde bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde kırık dişim için tedavi amaçlı gittiğimde doktor tarafından yanlış ve kasıtlı olarak yapıldığını düşündüğüm tedavi sonucu hem yanlış uygulama hem yanlış tedavi edilmem hemde sağlam olan diğer dişlerimede zarar vermesi neticesinde olayın hemen ertesinde hastanenin hasta hakları birimine şikayette bulundum fakat olumsuz bir sonuç aldım daha sonra öğrendim ki kendisinin bu şikayetten haberi bile olmamış halbuki şahsıma gelen cevapta savunmasının alındığı yazılıydı.
Sonuç olarak tedavi başarız oldu ve benimde bu süre içerisinde psikolojim aşırı bozuldu ve tedavi gördüm.Lakin yapılan tedaviyi düzelttirmek amacıyla başkaca bir özel kliğine gittiğimde ön dişlerimin yanındaki dişleriminde zarar gördüğünü ve gereksiz yere aşındırıldıklarını şimdi ise çok daha fazla tedaviye ihtiyacım olduğu söylendi.
Benim siz değerli Hukukçulara asıl sorum tedavinin üzerinde yaklaşık 2.5 sene geçmiş bulunmakta fakat bu süre içerisinde şahsım diş hekimi olmadığım için nasıl bir zarar verdiğini anlayamadım.
Şimdi ben bu Diş Hekimini ya da hastaneyi dava etmek istesem zaman aşımına uğrarmıyım? Ya da kısaca şuan dava açabilir miyim? Elimde fazlaca bir belge yok fakat hastane kayıtlarında büyük ihtimalle vardır.
Saygılarımla.
Old 24-04-2013, 16:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Hatalı tedaviye ilişkin tazminat zamanaşımı 5 yıldır.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 24-04-2013, 18:31   #3
Konuk

Sayın avukatım durumuma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.Avukata danışmayı çok isterim.Lakin öğrenciyim ve bir gelirim maddi bir kazancım bulunmamakta.Avukatlık ücret tarifesine baktığımda ücretler benim karşılayabileceğimden yüksek maalesef.Böyle bir durumda Adli Yardım talep edebilir miyim? Ya da davayı bizzat benim açmam mümkün mü? Bu tür davalar nerede açılmakta? İlave olarak estetik olarak ve yanlış tedaviye ek olarak sağlam dişlerimede dokunulmuş bu durumda organıma zarar verilmiş sayılır mı?
.
Old 25-04-2013, 13:25   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sayın Katılımcı

1-Bulunduğunuz yer barosunu arayarak randevu alınız.

2-Randevuya gitmeden önce adli yardım servisince talep edilen evrakları hazırlayınız.

3-Randevu günü adli yardım servisinde bir avukatla görüşeceksiniz.Avukata hem hukuki sorunu hem de mali durumunuza ilişkin bilgi veriniz.

4-Avukat bu belge ve bilgileri yönetime iletecek ,koşullarınız uygun bulunursa size bir avukat atanacaktır.

5-Avukat sizden vekalet ücreti almayacaktır.Dava masraflarını karşılayamayacak durumdaysanız avukatınız davayı adli yardım talepli açacaktır.

6-Davayı avukat olmaksızın açmanıza yasal bir engel bulunmamaktadır.Fakat hukuki işlemlerin avukat aracılığı ile yürütülmesi elbette ki yararınızadır.

7-Tazminat davası davalı tarafın kamu çalışanı olup olmamasına göre genel mahkeme veya idare mahkemesine yapılacaktır.Hukuki niteleme de yargılama sırasında yapılacaktır.

8-Bir avukattan yardım almanız yararınızadır.

HASDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Old 30-05-2013, 14:14   #5
Konuk

Tekrar merhabalar.Çok zor durumdayım ve yardımlarınızı bekliyorum.
Dediğiniz gibi yapıp adli yardımdan yararlandım.Avukatımla birlikte dava açma aşamasına geldik.
Yalnız kendisi bana şunu söyledi.Bana yapılan tedavi 11.10.2010 yılında yapıldı.Benim bu yanlış tedaviyi öğrendiğim zaman yine 20.10.2010 tarihinde hasta hakları birimine şikayetim oldu.Avukatım bana idareden gelecek cevapta zaman aşımına uğrayabileceğini mahkemeninde bu yanda bir karar verebileceğini bu durumda karşı tarafın avukatlık vekalet ücretlerini ödemek zorunda kalabileceğimi söyledi.
Şimdi sormak istediğim konu şu; Yanlış tedaviyi yapan doktor bir kamu çalışanı bu durumda zamanaşımı süresi nedir? Hizmet sözleşmesine girdiği ve zararı öğrendikten sonra 1 yıl olduğu söylendi.Yani kamu ve idare olunca 5 yıllık zamanaşımı süresi yok mu oluyor? Ayrıca kendimi ifade olanağımın olmadığıda söylendi yani idarede benim hakkımda mahkeme görülecek ama ben orda olmayacağım.Malesef hukuki yollardan hakkımı aramakta zorluk çekeceğimi düşünüyorum.Birde haklıyken ben masraf ödemek zorunda kalmak istemiyorum.Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi