Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İki tane kimliğim olduğunu öğrendim ne yapmam gerekiyor

Konuyu Kilitleyin
Old 30-11-2011, 23:07   #1
Konuk

Varsayılan İki tane kimliğim olduğunu öğrendim ne yapmam gerekiyor

Resmi nikahlı olan annem ve babamdan 1978 yılında doğmuşum ben doğduktan bir sene sonra babam vafat etmiş. Annem 1981 yılında 2. evliliğini yapmış üvey babam beni, annemle gayrimeşru ilişkisinden 3 yaşında bir kızım var diye benim adımı değiştirerek kendi nüfusuna kaydettirmiş. Ben bu durumu 15 yıl önce öğrendim yalnız babama beni büyüttüğü için duyduğum saygı ve minnet borcu hatrına sessiz kaldım. Şu anda evliyim. Annem ve üvey babam boşandı. Artık üvey babamın soyadını taşımak için bir nedenim yok. Öz babamın adının yazdığı kimliğime nasıl sahip olabilirim. Araştırdım. Gerçek ismim ve soyadımla öz babamın üzerine halen kayıtlı görünüyorum. Kamu kuruluşunda öğretmenim meslek hayatım açısından bu durum sıkıntı yaratır mı? Lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 01-12-2011, 00:34   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın Konuk; anladığım kadarı ile halen üvey babanızın kaydındaki kimliği kullanıyor ve kamu kurumunda görev yapıyorsunuz. Burada nüfus kaydınızın düzeltilmesi için dava açmanız gerekiyor. üvey babanızın kaydında görülen kişi ile gerçek kaydınızdaki kişinin siz olduğunu, üvey babanızın biyolojik kızı olmadığınızı, bu kaydın iptalini talep edeceksiniz. Bu davada nüfus müdürlüğünün yanında üvey babanızı da davalı göstermeniz gerekir. Kayıtların düzelmesinden sonra kamu kurumunda da mahkeme kararının uygulanmasını talep edersiniz.
Hak kaybına uğramamak ve doğru yasal müracaatlarda bulunmak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi