Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eskİ Tarİhlİ İpoteĞİn Kaldirilmasi

Yanıt
Old 24-12-2008, 15:50   #1
oles

Varsayılan Eskİ Tarİhlİ İpoteĞİn Kaldirilmasi

A şahsı adına kayıtlı gayrimenkul üzerine 1986 yılında B şahsı lehine ipotek tesis ediliyor.Ancak ipotek kaldırılmadan 1995 yılında B şahsı ölüyor.Şimdi A şahsı ipoteği kaldırmak istiyor ancak aradan 30 yıl geçmiş ipoteği tapu kaldırmıyor.Mirasçılar da 1995 yılılında reddi miras yaptıklarını söylüyorlar ancak kararı vermiyorlar.İpoteği kaldırmak için ne yapmak gerekir.
Old 25-12-2008, 12:09   #3
oles

Suat Bey İlgİnİze Çok TeŞekkÜrler.
Pekİ Ama AÇilan Bİr İcra Takİbİ Yok İİk.m.153'e GÖre İpotek Bedelİnİ Yatirmak İÇİn İcra Daİresİ Kendİsİ Yenİ Bİr Dosya Mi AÇiyor Acaba Yoksa Bu HÜkÜm Sadece İpotek İle İlgİlİ İcra Takİbİ YapildiĞi Durumlar İÇİn Mİ GeÇerlİdİr?
Old 26-12-2008, 16:43   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan oles
Suat Bey İlgİnİze Çok TeŞekkÜrler.
Pekİ Ama AÇilan Bİr İcra Takİbİ Yok İİk.m.153'e GÖre İpotek Bedelİnİ Yatirmak İÇİn İcra Daİresİ Kendİsİ Yenİ Bİr Dosya Mi AÇiyor Acaba Yoksa Bu HÜkÜm Sadece İpotek İle İlgİlİ İcra Takİbİ YapildiĞi Durumlar İÇİn Mİ GeÇerlİdİr?

Linkteki bilgiler çok açık ve hatta bir icra müdürü üyemiz talep dilekçesi bile yazmış. Kısaca siz bir dosya açacaksınız. Diğer yol mahkemeye "ipotek fekki" davası açıp, ipotek bedelini depo edeceksiniz.
Old 26-12-2008, 17:02   #5
TRINITY

Sayın Ergin,
Bu yola başvurmayı düşünürken danıştığım icra hakiminin: "tebligatlar usulsüz oluyor, bu konudaki karar sayısı çok az" demesi üzerine dava yolunu seçmiştim. 1981 yılında satın alınan ve taşınmazın borcuna binaen konulmuş bulunan 6 ay süreli ve faizsiz ipoteği bu yolla kaldırabilir miyim?
Saygılar...
Old 26-12-2008, 17:07   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan TRINITY
Sayın Ergin,
Bu yola başvurmayı düşünürken danıştığım icra hakiminin: "tebligatlar usulsüz oluyor, bu konudaki karar sayısı çok az" demesi üzerine dava yolunu seçmiştim. 1981 yılında satın alınan ve taşınmazın borcuna binaen konulmuş bulunan 6 ay süreli ve faizsiz ipoteği bu yolla kaldırabilir miyim?
Saygılar...

Doğrusunu isterseniz, ben hep dava yolunu tercih ettim. Verdiğim linklerde diğer katılımcılar İİK 153 ü denemişler.

Tercih sizin.
Old 07-12-2009, 15:04   #7
Avsibel

Sayın meslektaşlarım ipotek alacaklısı ölmüş ise yine İİK 153 uygulanabilir mi?SAYGILARIMLA
Old 07-12-2009, 16:31   #8
kahramancem

Varsayılan süreli ipotek

Alıntı:
Yazan TRINITY
Sayın Ergin,
Saygılar...

süreli ipoteklerde Tapu Sicil Tüzüğü 78. maddede ipotek terkininin kim tarafından ne şekilde yapılabileceği belirtilmiştir.
Terkin istemi
Madde 78 -
Tapu sicilinde terkin, hak sahibinin veya yetkili makamın istemine ya da mahkeme kararına dayalı olarak yapılır. İpotekli borç senedi ve irat senetlerinin terkininde bu senetlerin müdürlüğe ibrazı veya mahkemece hükümsüzlüğüne karar verilmiş olması zorunludur. Kayıtların terkininde tescil istemleriyle ilgili hükümler aynen uygulanır. Kanunda açıkça gösterilen haller ile şerhedilmiş şahsi haklarda ve tescil edilmiş arzi ve şahsi irtifak haklarında belli bir süre söz konusu ise, bu sürenin dolması halinde taşınmaz mal malikinin istemi üzerine de terkin işlemi yapılabilir
Old 07-12-2009, 16:38   #9
Avsibel

Benim elimdeki olayda ipotek süresi 1 yıl.İpoteğin konulduğu tarih 1972'dir.
Old 07-12-2009, 16:42   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avsibel
Benim elimdeki olayda ipotek süresi 1 yıl.İpoteğin konulduğu tarih 1972'dir.
Aşağıdaki linke göz atın isterseniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28157
Old 07-12-2009, 16:46   #11
Avsibel

İpoteğin kaldırılmasını ipotek borçlusu isteyecek fakat ipotek alacaklısı ölmüş ipotek alacaklısının çocukları var mı neredeler bilmek neredeyse imkansız.bu durumda izlenmesi gereken yol konusunda tereddüt ettim.Görüşlerinizi bekliyorum saygılarımla.
Old 07-12-2009, 16:54   #12
TRINITY

T.C. YARGITAY
14.Hukuk Dairesi

Esas: 2005/10867
Karar: 2006/852
Karar Tarihi: 06.02.2006

İPOTEĞİN KALDIRILMASI DAVASI - MİRASÇILARDAN BİRİNİN MİRASÇILIK SIFATIYLA AÇTIĞI DAVA - ELBİRLİĞİ İLE MÜLKİYETTE BİR ORTAĞIN TEK BAŞINA DAVA AÇABİLMESİ - DİĞER ORTAKLARININ OLURUNUN ALINMASI GEREĞİ - İPOTEĞİN NE İÇİN KONULDUĞUNUN TESPİT EDİLEMEMESİ

ÖZET: Tereke elbirliği mülkiyet rejimine tabidir. Her ne kadar bir ortağın tek başına dava açabileceği yasa değişikliğinden sonra olanaklı hale gelmiş ise de davaya devam edilebilmesi için öteki ortaklarının olurlarının sağlanması veya miras şirketine temsilci atanması ve davanın temsilci aracılığıyla sürdürülmesiyle mümkündür. Yoksa elbirliği mülkiyetine tabi ortaklıkta ortaklardan birinin tek başına açacağı davanın dinlenme olanağı yoktur.

(4721 S. K. m. 640) (1086 S. K. m. 39, 40)

Davacı vekili tarafından, davalı aleyhine 08.10.2004 gününde verilen dilekçe ile ipoteğin fekki istenmesi üzerine yapılan duruşma sonunda; davanın reddine dair verilen 15.09.2005 günlü hükmün Yargıtay'ca incelenmesi davacı vekili tarafından istenilmekle süresinde olduğu anlaşılan temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra dosya ve içerisindeki bütün kağıtlar incelenerek gereği düşünüldü:

Dava; 326 ada 3 parsel sayılı taşınmaz kaydı üzerine konan ipotek reddinin kaldırılması istemine ilişkindir.

Mahkemece; dava ret edilmiş, hükmü davacı temyiz etmiştir.

Burada öncelikle davacı Gülistan'ın tek başına dava açıp açamayacağı hususu üzerinde durulmalıdır. Dava kayıt maliklerinden Fevkiye mirasçısı sıfatıyla açılmıştır. 01.03.1968 tarihinde ölen kayıt maliki Fevkiye' nin davacı dışında başkaca mirasçıları da bulunmaktadır. Tereke elbirliği mülkiyet rejimine tabidir. Her ne kadar bir ortağın tek başına dava açabileceği yasa değişikliğinden sonra olanaklı hale gelmiş ise de davaya devam edilebilmesi için öteki ortaklarının olurlarının sağlanması veya miras şirketine Türk Medeni Kanunun 640. maddesi uyarınca temsilci atanması ve davanın temsilci aracılığıyla sürdürülmesiyle mümkündür. Yoksa elbirliği mülkiyetine tabi ortaklıkta ortaklardan birinin tek başına açacağı davanın dinlenme olanağı yoktur. Mahkemece öncelikle değinilen eksiklik giderilmelidir.

Diğer taraftan, 326 ada 3 parsel sayılı taşınmazın paylı maliklerinden Ayetulllah ile Ratibe' ye Hazinenin kayyum tayin edildiği görülmektedir. Davada kayıtlardaki ipotek rehninin kaldırılması istendiğinden Ayetullah ve Ratibe'nin kayyumu Hazine taraf olmadan davanın görülme olanağı da yoktur.

Somut olayda; gerek Tapu Sicil Müdürlüğü yanıtından, gerekse eski yazılı kayıtlar üzerinde yaptırılan tercümeden ipoteğin kimin yararına ve hangi nedenle konulduğunun açıklanamadığı anlaşılmaktadır. İpoteğin nedeni olan evraklar da temin edilememiştir. Gerçekten ipotek rehninin kaldırılmasına ilişkin davanın rehin alacaklısına yöneltilmesi gerekmekte ise de rehin alacaklısının kim veya kimler olduğunun belirlenemediği bu gibi durumlarda davanın Kanunun tapu sicilini tutmakla görevlendirdiği devleti temsilen Maliye Hazinesine yöneltilmesi yeterlidir. Mahkemece taraf teşkili yöntemine uygun biçimde tamamlattırılmalı, gerek görülürse kayıtlar üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılmalı, kayıtlara 1927 yılında konan ipotek şerhinin davanın açıldığı tarihe göre ilgilisine bir yarar sağlayıp sağlamadığı, günümüze taşınmasının bir anlamı kalıp kalmadığı yönü üzerinde durulmalı, yargı yerinin sorunlara çözüm bulması gereken merci olduğu düşünülerek sonucuna uygun bir hüküm kurulmalıdır. Bütün bu hususlar bir yana bırakılarak davanın yazılı bazı gerekçelerle reddi doğru olmamış, kararın bozulması gerekmiştir.

Sonuç: Yukarıda yazılı nedenlerle hükmün BOZULMASINA, peşin yatırılan harcın iadesine, 06.02.2006 gününde oybirliği ile karar verildi.(¤¤)
Old 07-12-2009, 17:06   #13
Avsibel

Bu durumda İİK 153 yerine dava değeri çok düşük olduğundan Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açmak gerekecek galiba.Öncelikle mirasçıları araştırıp sonra terekeye temsilci mi atanmalıdır.
Old 07-12-2009, 17:07   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avsibel
Bu durumda İİK 153 yerine dava değeri çok düşük olduğundan Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açmak gerekecek galiba.Öncelikle mirasçıları araştırıp sonra terekeye temsilci mi atanmalıdır.

Mirasçıları bulabiliyorsanız, doğrudan onlara davayı yöneltin.
Old 07-12-2009, 17:10   #15
Avsibel

Suat Bey mirasçılara ulaşamıyorum.En büyük sorunum da bu zaten.Görüşleriniz için çok teşekkür eder saygılar sunarım.
Old 24-12-2009, 15:34   #16
Avsibel

Sayın meslektaşlarım İİK 153. maddeye göre ipoteğin fekki için icra dairesine müracaat ettim.Tapu Müdürlüğünden adres istedim cevaben gelen adres tebligat için yeterli değil.Nüfus müdürlüğünden adresle birlikte vukutalı nüfus kayıt örneği istedim.Nüfus müdürlüğü adres veremedi vukuatlı nüfus kayıt örneğinde ''KAPALI KAYIT'' görünüyor.Bu durumda diğer kurumlardan adres araştırması mı yapılmalı yada hemen ilanen tebligat yoluna mı gidilmelidir.Doğrusu karar veremedim.Meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum.SAYGILARIMLA
Old 24-12-2009, 15:36   #17
Avsibel

Bu arada kaydın kapalı olmasının sebebi ÖLÜM ARAŞTIRMASININ YAPILIYOR OLMASIYMIŞ.SAYGILARIMLA
Old 12-07-2011, 13:24   #18
avukat sinem

Öncelikle tüm meslektaşlarıma saygılar sunarım. Benim de şu an elimde açılmayı bekleyen bir ipoteğin kaldırılması davası var ancak uzun araştırmalar yapmama rağmen henüz net bir çözüme ulaşabilmiş değilim. Dolayısıyla sizlerin de değerli fikirlerinizi almak istedim. Olay özetle şöyle; "Müvekkillerim ölen A şahsının mirasçılarıdır. A şahsı, 2 Mart 341 tarihinde,B şahsının temyiz davasına kefalet olarak kendi gayrimenkulü üzerinde ipotek tesis ettiriyor. Çok eski tarihli bir ipotek olduğu için lehine ipotek tesis edileni bulmam mümkün değil.Ayrıca ipotek bedeli de belirsiz. Sadece;"B şahsının temyiz davasına kefaletinden dolayı" diye bir ibare yazılmış. Aklıma şöyle bir çözüm yolu geldi; temyiz davasına kefaletten dolayı kurulmuş bir ipotek olduğundan dolayı davalı olarak Hazineyi ve Adalet Bakanlığı'nı göstersem(Bakanlığın tüzel kişiliğinin olmadığını biliyorum ancak yine de dilekçede yer alsın tebligat gidip dönsün acaba sonuç alabilir miyim? Yoksa tam ismi ve adresi belli olmayan B şahsı ile mi uğraşmalıyım? Sizler bu konuda ne düşünürsünüz?
Old 23-12-2020, 15:39   #19
Avukat1005

Alıntı:
Yazan avukat sinem
Öncelikle tüm meslektaşlarıma saygılar sunarım. Benim de şu an elimde açılmayı bekleyen bir ipoteğin kaldırılması davası var ancak uzun araştırmalar yapmama rağmen henüz net bir çözüme ulaşabilmiş değilim. Dolayısıyla sizlerin de değerli fikirlerinizi almak istedim. Olay özetle şöyle; "Müvekkillerim ölen A şahsının mirasçılarıdır. A şahsı, 2 Mart 341 tarihinde,B şahsının temyiz davasına kefalet olarak kendi gayrimenkulü üzerinde ipotek tesis ettiriyor. Çok eski tarihli bir ipotek olduğu için lehine ipotek tesis edileni bulmam mümkün değil.Ayrıca ipotek bedeli de belirsiz. Sadece;"B şahsının temyiz davasına kefaletinden dolayı" diye bir ibare yazılmış. Aklıma şöyle bir çözüm yolu geldi; temyiz davasına kefaletten dolayı kurulmuş bir ipotek olduğundan dolayı davalı olarak Hazineyi ve Adalet Bakanlığı'nı göstersem(Bakanlığın tüzel kişiliğinin olmadığını biliyorum ancak yine de dilekçede yer alsın tebligat gidip dönsün acaba sonuç alabilir miyim? Yoksa tam ismi ve adresi belli olmayan B şahsı ile mi uğraşmalıyım? Sizler bu konuda ne düşünürsünüz?

Sinem hanım, 2011'de karşılaştığınız hususla tam şu an karşılaşmış bulunmaktayım. Bedel belirsiz, 1957 tarihli bir ipotek var elimizde. Siz nasıl bir yol izlemiştiniz acaba? Bizi aydınlatmanızı ve tavsiyelerinizi öğrenmek isteriz. Teşekkürler şimdiden
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi