Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alkollü Araç Kullanmak Nedeniyle Verilen Para Cezası ve Ehliyete El Konulması İşlemi

Yanıt
Old 26-01-2009, 15:40   #1
mapixx

Varsayılan Alkollü Araç Kullanmak Nedeniyle Verilen Para Cezası ve Ehliyete El Konulması İşlemi

Sevgili meslektaşlarım herkese merhaba,
Benim yaklaşık bir ay önce 60 promil alkollü olarak araç kullandığım için ehliyetime el konuldu. Adli Tıp'ta alınan kanımda ise promil miktarı 6 olarak belirlendi. Yaptığım itiraz neticesinde Trafik Mahkemesi verilen para cezasını iptal etti. Daha sonra İdare Mahkemesi'ne ehliyetimin iadesi için dava açtım ve YD talep ettim. Ancak İdare Mahkemesi, YD kararı vermek için Valilikten savunma alınmasına karar verdi. Bu karar, benim en az bir ay daha ehliyetsiz kalmam anlamına geliyor.
Ancak ben Trafik Mahkemesi'nden almış olduğum Para Cezasının İptali kararının, trafiğe çıkabilmem için yeterli olduğunu düşünüyorum.
Her ne kadar fiziken elimde ehliyet bulunmasa da ehliyetime el konulmasına neden olan işlemin (Para cezası) haksız olduğunu bir mahkeme kararıyla tespit ettirmiş bulunuyorum.
Sizin konu ile görüşlerinizi de merakle bekliyorum.
Konu ile ilgili kararlar mevcutsa, bu kararları da benimle paylaşırsanız sevinirim.
Herkese çok teşekkür ederim.
Old 26-01-2009, 17:32   #2
hakan68

idare mahkemesinin kararını bekleniz gerekir kanatindeyim.
Old 26-01-2009, 21:22   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Ancak ben Trafik Mahkemesi'nden almış olduğum Para Cezasının İptali kararının, trafiğe çıkabilmem için yeterli olduğunu düşünüyorum.
Sayın hakan68 öyle düşünmüyor.
Alıntı:
Her ne kadar fiziken elimde ehliyet bulunmasa da ehliyetime el konulmasına neden olan işlemin (Para cezası) haksız olduğunu bir mahkeme kararıyla tespit ettirmiş bulunuyorum.
Asıl davanın konusunu oluşturan hususlarda tespit istenemez; idari yargıda tespit idare mahkemesinden istenir; idare mahkemesi sulh ceza mahkemesinin kararıyla bağlı değildir.
Alıntı:
Sizin konu ile görüşlerinizi de merakla bekliyorum.
Ben sizin haklı olduğunuzu düşünüyorum. Ama bunun size bir yararı olmayacak.
Alıntı:
Konu ile ilgili kararlar mevcutsa, bu kararları da benimle paylaşırsanız sevinirim.
Konu ile ilgili müstesna bir karar olsa bile mutlaka bozulmuştur.

Ben de size bir soru sormak istiyorum: YD istediğinizde adli tıp raporu idare mahkemesine ibraz edilmiş miydi?

Saygılarımla
Old 26-01-2009, 23:01   #4
mapixx

İdare Mahkemesi'nde dava açarken ve YD talep ederken, hem Adli Tıp raporunu hem de Trafik Mahkemesi'nin iptal kararını dilekçeme ekledim. Buna rağmen savunma istemiş olmaları resmen kötü niyet değil midir?
YD kararı verilirken birçok mahkeme savunma almadan YD hakkında karar veriyor. Davalı taraftan, YD kararının ardından esastan savunma isteniyor.
Ama maalesef Türk Hukukundaki bu farklı uygulamanın kurbanı olmuş durumdayım. Tamamen şanssızlık. Başka bir mahkemeye düşmüş olsam belki de şu an ehliyetim elimde olurdu.
Old 26-01-2009, 23:19   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Meslektaşım hiçbir mahkeme kararı veya yazılı belge ehliyet yerine kullanılamaz. Araç kullanırken yakalanırsanız ehliyetsiz araç kullanmaktan % 100 ceza yersiniz.Ehliyet kursunda ilk öğrettikleri şeylerden biri de budur.. İdare mahkemesinin kararı ayrıca tartışılabilir ancak bence siz yine de trafiğe çıkmayın..
Old 27-01-2009, 02:03   #6
Av.Kanbalı

Trafik cezasının iptal edilmesi,idari bir işlem olan ehliyete el koymayı ortadan kaldırıcı değildir.idare mahkemesinde açtığınız davada verilecek yürütmeyi durdurma kararını bekleyin.süre ile ilgili kaygınızı bertaraf edecek bie çözüm ;idareye verilen cevap süresinin kısaltılmasını talep edebilirdiniz.
Old 27-01-2009, 08:56   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Kanbalı
idareye verilen cevap süresinin kısaltılmasını talep edebilirdiniz.
Sayın Av.Kanbalı

Kanunla belirlenmiş sürelerin tarafların talebiyle kısaltılamayacağı kanısındayım. Yukarıdaki "cevap süresinin kısaltılmasının talep edilmesine" ilişkin önerinizin dayanağını yazabilir misiniz?

Saygılarımla
Old 27-01-2009, 12:51   #8
Av.Kanbalı

Sayın KONYALI ,soruda sayın meslektaşımızın yürütmeyi durdurma talepli bir davası olduğundan cevap verme süresi , İYUK 16. maddeye atfen 27. madde mucibince kısaltılabilecektir.Saygılarımla...
Old 03-02-2010, 15:36   #9
turan eler

İdare Mahkemesinin vereceği kararı bekleyin. İdarenin cevabı gecikmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi