Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Artik Boşanabilecek miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 03-04-2017, 11:52   #1
Konuk

Acil Artik Boşanabilecek miyim?

26.10.2009 da evlendiğim ŞAHSA 04/04/2016 tarihinde Boşanma Ve Mal Paylaşımı davasını açtım ve kendi imkanlarımla ayrı eve çıktım.
(öncesinde ailelerin araya girmesi aile terapistine giderek ve özel terapilerle 3 senelik bir aynı evde ama sorunlu bir sürecimiz oldu. ) . Dava açılırken altın talebim nedeniyle 1600tl civarında ücret ödedim. Dilekçe safhalarında [resmiyette aldığım maaş yüksekti(2200tl) destek alamadım derneklerden, fakat borçlarım(1200tl aylık- o evdeki olan durumlardan kredi borçlanmam var ) ve eve çıkma masrafları (900tl kira.) nedeniyle] maddi durumum yetmediği için (avukatlar boşanma davası için yaklaşık 8 bin tl istediler) kendi kendime örnek dilekçeler yardımıyla mahkeme dilekçelerimi hazırladım. sonrasında sadece dava süreci için bir avukatla anlaştım.
Sonunda dava günü verildi. dava açmamdan tam 6 ay sonrasına...
Bu sırada kimseden yardım almadan tek başına 5 yaşında olan ve benle yaşayan kızımın okul, giyim, sağlık ve diğer çeşitli masraflarını karşıladım.
Dava sürecinde sırasıyla:
06/10/2016 10:15 Duruşma Yapıldı - duruşma adliyedeki olay nedeniyle yapılmadı sisteme yapıldı olarak gösteriliyor ve bana 2 ay sonrasına gün verildi. yani dava açalı 8 ay olmuş ve ben hala hiçbir ilerleme kat edememiştim.
01/12/2016 10:00 Duruşma Yapıldı - duruşmada hakim sadece dilekçelerin okunduğunu ve inceleme yapılacağını söylemiş ... 8 aydır bunun için bekledin ve 2.5 ay sonrasına gün verildi. ben yine hiç bir ilerleme kaydedemedim.
14/02/2017 10:10 Duruşma Yapıldı - duruşmada benim 2 tanığım dinlendi ve kalan tanıkların dinlenmesi için yeni gün verildi. 3 ay sonrası : 09/05/2017 14:00 Duruşma Günü Verildi

Özetle ben davayı açalı yarın(04/04/2017) tam 1 sene olacak..
Bu son duruşma da da tanıklar dinlenip yeni gün verilirse ne olacak?

Ne kızımın velayeti ne nafakası ne de boşanmamız adına hiç bir ilerleme kaydedilemedi. babası tarafından hiçbir giderinin karşılanmadığı kızımın masraflarının da ben tek başına Rabbimin yardımıyla üstesinden gelmeye çalışıyorum.
Ülkemizde her şey ağır ilerliyor . avukat bile 2 sene sürer diye lafa başlıyor; bu süreçte bu insanlar nasıl yaşar diye düşünülmüyor.
bunun yanı sıra hala maalesef ki soyadını taşıyorum. resmiyette bir eş var ama 1 senedir kendisinin sesini duymadım. 1 mahkeme hariç yüzünü bile görmedim. Maddi manevi hüsran içindeyim. psikolojik hasarları da cabası. zaten huzursuz, mutsuz olduğum evliliği bitirmek için bu süreçte ekstra mutsuz olmaktayım.
babası 2 gece kızımı alıyor ve onu kendini annesi zanneden komşularına veriyor. orda otururken benle canciğer olan kadın kızıma psikolojik baskı yapıp beni kötülüyor.
Sizden isteğim asla maddi değil. bu oluşan süreçte yıprandım ve artık bitsin bu süreç. lütfen ilgili birimlerin gerekli incelemelerini tamamlaması için yardımcı olunuz. Lütfen... Artık bir kez daha 2 ay bekleyecek gücüm kalmadı.
Benden aldığı paralarla beni hırsız diye gösteren kişinin soyadını taşımak istemiyorum. ortak çevremiz var ve insanlara hala o kişiyle evliyim görülmek istemiyorum. Bir kere bile aramayan çocuğu nasıl yaşıyor bilmeyen kişinin karısı görülmek istemiyorum.
Boşanmak ve mutlaka ve mutlaka kızımın velayetini hakkımla almak istiyorum.
Lütfen....
lisanım, üslubum; konunun bana verdiği gerginlik nedeniyle belki uygun değil ama bu da benim dilimden size yakarışım. lütfen çözüm konusunda yardımlarını desteklerinizi arz ederim hayırlı haberlerinizi beklerim...
Allah'a emanet olun.
Old 03-04-2017, 13:29   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Dava tarihinden itibaren yanınızda olan çocuğunuz ve sizin TEDBİR nafakasına karar verilebilir. Bu tedbir nafakasının bağlanması için kusur araştırması yapılmaz. İleride arttırılmaz veya azaltılmak üzere şeklinde verilirler. Bir an önce bu nafakanın bağlanması için talepte bulunun.

Nafaka dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere veriler. Hakim boşanma davası açılmakla gerekli tedbirleri almak zorundadır. TMK.169.Madde.

Sizin çalışıyor olmanız boşanma davası süresince size tedbir nafakası bağlanmasına engel değildir. Size ve çocuğunuza mutlaka tedbir nafakası bağlanmalıdır.

Boşanma davanızda ayrıca boşanmaya karar verilmesiyle devam edecek olan yoksulluk ve iştirak nafakası da isteyebilirsiniz. Maddi ve Manevi tazminat da isteyebilirsiniz.

Bunun dışındaki anlatımlarınızda mahkeme kusur araştırması yapmak gösterilen delilleri toplamak ve sonucuna göre karar vermek zorundadır.

Velayette ise, eğer karşı taraf da velayeti istiyorsa, uzman bilirkişi araştırması, pedaogog görüşmesi yapılır. Bildirdiğiniz Tanıklarınızı mahkemede bu konuda da dinletebilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi