Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Yeni Hukuk Fakültelerine Karşı Baro Tarafından Dava

Yanıt
Old 22-11-2006, 12:31   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Yeni Hukuk Fakültelerine Karşı Baro Tarafından Dava

21/11/2006
Yeni hukuk fakültelerine isyan

Ankara Barosu, Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde hukuk fakültesi kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da, Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Baro avukatı Kemal Vuraldoğan tarafından Danıştay'a verilen "yürütmeyi durdurma" dilekçesinde, Türkiye'de 31 üniversitede hukuk fakültesi olduğuna işaret edilerek, hukuk fakültesi sayısı ve kontenjanlarının ihtiyacın üzerinde olduğu savunuldu. Türkiye'deki mevcut hukukçu öğretim üyeleriyle 31 üniversitede hukuk eğitimi verilmesinin mümkün olmadığı ileri sürülen dava dilekçesinde, bu durumun, ülkedeki hukuk eğitimini olumsuz yönde etkilediği, gerektiği gibi eğitim alamayan hukuk fakültesi mezunlarının işsiz kalmasına ve kötü koşullarda çalışmasına yol açtığı belirtildi.

'OKULLAR ŞOFÖR YETİŞTİRMEKTE'
Dilekçede, Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu'nca şoför alımı için açılan sözlü sınava ilişkin ilanda, hukuk fakültesi mezunlarına öncelik verileceğinin belirtildiği hatırlatılarak, "Bu ilan Türkiye'deki hukuk eğitiminin vardığı noktayı gözler önüne sermektedir. Adalet Bakanlığı'na göre de ülkemizdeki hukuk eğitimi yetersizdir ve hukuk fakültesi mezunları ihtiyacın üzerindedir. Hukuk fakültelerimiz hukukçu değil şoför adayı yetiştirmektedir," denildi.

Türkiye'deki mevcut hukuk eğitiminin, avukatlık ve hakimlik mesleğini olumsuz etkilediği ve yargıya olan inanç ile güveni sarsacak nitelik taşıdığı ileri sürülen dava dilekçesinde, yeni hukuk fakültesi açmakla kamu yararı sağlanmasının mümkün olmadığı savunularak, Bakanlar Kurulu'nun bu yöndeki kararının hukuka aykırı olduğu iddia edildi.

'ŞEKLEN HUKUKA AYKIRI'
Baro avukatı Kemal Vuraldoğan tarafından verilen dilekçede, Bakanlar Kurulu'nun kararında, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) Atatürk Üniversitesi'ne hukuk fakültesi kurulmasına ilişkin önerisi olup olmadığının açıkça belirtilmediği ifade edilerek, YÖK'ün önerisi olmadan üniversite bünyesine hukuk fakültesi kurulması kararının alınmasının, Bakanlar Kurulu Kararı'nı şekil yönünden hukuka aykırı kılacağı ileri sürüldü. Dava dilekçesinde, Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde hukuk fakültesi kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın öncelikle yürütmesinin durdurulması ve sonuçta iptali talep edildi. Birgün Ankara

http://www.birgun.net/bolum-56/haber...tml#haber_basi
Old 22-11-2006, 12:43   #2
gazili57

zaten birsürü hukuk fakültesi var başka fakülteye ne gerek var.Bence daha da azaltılmalı.Hukuk okuyan açıkta mı kalsın yani bu daha mı hoş olur?
Old 22-11-2006, 15:27   #3
Av.M.Çağrı Alperen

Eğitime katkı yapıldığını zannediyorlar. Halbuki hukuk sistemimizin günden güne bozulduğunu göremiyorlar. Erzincanda Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı bir hukuk fakültesi var zaten yeni birisini açmaya ne gerek var.Baronun bu haklı davasını yürekten destekliyorum
Old 22-11-2006, 19:00   #4
ebrus

Avukatları öyle bir hale getirdiler ki para kazanabilmek için birbirlerini müvekkillere dilekçe yazdırarak şikayet etmeye başladılar. Masrafları çıkarmak adına adeta sadaka gibi vekalet ücretleri alınmaya başlandı. Müvekkillerin karşısında birbirini karalamak, kötülemek moda oldu. Mesleki nezaket kurallarından yoksun bir şekilde mahkeme huzurunda çirkin bir şekilde birbirine saldırmak marifet sayılmaya alışkanlık haline getirilmeye başlandı. Hukuk bilgisi ve düşünce yeteneği zaten hiç edinilmemiş. Hani bir laf vardır çok özürdilerim ama nerde çokluk orda...İşte bize yaptıkları bunlar. Bizi bu hale geitriler. Açtıkları gecekondu üniversitelerinde para ile hukuk sattılar o da yetmedi yakında 70 milyon nüfusu olan Türkiyenin 35 milyonunu da boş gezen hukukçular yapabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar.Hukukun, adaletin, yargının ve hukukçuların var olan büyük sorunlarını bitirecek çözüm arayacaklarına çok lazımmış gibi 3 tane sandalye bir de masa koyarak yine bir hukuk fakültesi açıyorlar. Anlayamıyorum ki bize olan nefretleri neden. Bizi yoksun ve yoksul kılmak için bu ne çaba!!!. Birilerinin özel üniversitelerden mezun olan çocukları hiçbir şey olamazsa avukat olsun!!! diye Avukatlık sınavını da kaldırıyorlar. Daha ne olsun tabi bize şoförlük yakıştırırlar. Yakında da adliyelerin temizliği için hukuk mezunu bayan gündelikçiler aranıyor diye ilan verirlerse hiç şaşırmayın. Nede olsa biz adliyenin yetim çocuklarıyız. Kendi hakkını savunmaktan yoksun Barolara ve onların avukatlarına bu bile çok!!!!Ve hayretki Ankara Barosu böyle bir girişimde bulunmuş yine tebrik ederim. Allah sonumuzu hayreyleye!!!
Old 22-11-2006, 22:12   #5
Jeanne D'arc

-Forum konusundan bağımsız olarak-

Av.M.Çağrı Alperen'e uyarı bilgisi: Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak Erzincan'da bulunan hukuk fakültesi, Erzincan Üniversite'ne bağlanmış ve kurucu fakültelerinden biri olmuştur.

Saygılarımla.
Old 23-11-2006, 18:46   #6
Deniz İpek

bukadar endıselenmeye gerek yok bence..hukuk fakultesını kazanmak artık okadarda kolay degıl,OSSde yeterlı puan almak suzamanda gercekten zor bılıyorsunuz sıstem altust olmus durumda.. nekadar cok hukuk fakultesı acılırsa acılsın bu fakultelerın taban puanlarını yuksek tuttukları takdırde bı buyuk sorunların olusacagını sanmıyorum.ben sanrım olaya bıraz duygusal yaklasıyorum ama hukuk gercekten cok keyflı ve ogretıcı bır bolum ve bolumum cok sevıyorum.. KESKE HERKESIN HUKUK OKUMA SANSI OLSA. tabı bunu soylerken budurum ekonomık ve sosyal tarafını bır kenara bırakıyorum.. cok pembe yaklastım sanırım olaya
Old 24-11-2006, 20:29   #7
tülayözer

Puanların artması ya da azalması neyi değiştirir ki? sonuçta hukukçu sayısını belirleyen puanlar değil eğer mevcut kontenjan varsa 3 aşağı 5 yukarı birileri dolduracak ben de hukuk fakültelerinin kontenjan sayılarındaki artışa karşıyım yeni hukuk fakülteleri açmaktansa yeni ilkokullar hastaneler adliyeler açmalılar belki böylelikle daha çok insana ulaşılabilir hem hizmet hem iş kapasitesi açısından
Old 25-11-2006, 16:14   #8
allegria

Ben de ihtiyaçtan daha fazla hukuk fakültesinin bulunduğu kanısındayım.Yeni fakülteler açmak yerine mevcut hukuk fakültelerindeki eğitimi daha kaliteli hale getirmek için çaba harcasalar çok daha isabetli olur.
Old 25-11-2006, 16:43   #9
faruksa

üniversitelerin veya bunlara bağlı yeni fakültelerin açılmasının kriterlerini tartışma konusu yaparsak siyasetin bukonudaki hakimiyetini sezebiliriz.Bugüne kadar bölgesel ve adil bir dağılım sağlanamaması tesadüf müdür?.Açılacak üniversite veya fakültenin kenti geliştirmesinin mi önemli olduğu yoksa mevcut gelişmişlikte işgücü potansiyelini destekleyici unsur olması mı önemli olan?
cevabımız siyasi mülahazalardan arınmış ihtiyaçlara göre fakülte ve üniversitelerin kurulması,kurulacak yerde altyapının ve olanakların müsait olması.Sadece yöre halkının sempatisini kazanmak yeterli bir neden değildir olamaz da.
kaanatim maddi olanakları ölçüsünde herkesin okuması ve bilgi sahibi olması,kendini geliştirmesi bir ihtiyactır.
ihtiyaclar ve istekleri birbirine karıştırmamak gerekir.
ihtiyaclar ancak yeterli olgunluğa eriştiğinde tatmin edilmeleri dış koşullardan soyutlanıp somutlaştığında istek halini alır.Daha açık bir ifade ile paranız varsa araba almayı düşünün,gerekli ve yeterli imkanlarınız olduğunda üniversite açın fakülte açın..
son olarak hukukcu olmak tutkulardan arınmayı gerektirir.Önyargılar ve tabuların hukukta yeri yoktur.Gururlu olmak kıskanç olmak hukuk mantığıyla bağdaşmaz.Mesleğin saygınlığı,kalitesini verimini meslek mensupları belirler.Herkes hukukcu olamaz belki ama herkes hukukunu bilmelidir.
Old 27-11-2006, 00:42   #10
av.c_ergul

Değerli meslektaşlarım;
Bence hukuk fakültelerinin sayısının artması büyük sorun değil. Ancak hukuk fakültesinden mezun olmuş herkesin biraz da mecburiyetten avukat olması sakıncalı. Hakim, savcı, kaymakam olamayan herkes avukat olmak istiyor veya avukat olmak zorunda bırakılıyor. Hakimlik-savcılık sınavı gibi ciddi bir sınav(mevcut şartlara göre ciddi bir sınav) avukatlık için de uygulanırsa avukatlık mesleği prestijini muhafaza edecektir. Bu durumda hiçbir sınavı kazanamayan hukuk mezunu ne yapacak? diye bir soru sorulabilir. Hukuk camiası ve hukuka hizmet eden kurumların personeli hukukçulardan oluşmalı. Bir kalem müdürünün hukukçu olması sizce de güzel fikir değil mi? Bu durum hukuk mekanizmasının da daha çalışmasını sağlayabilir.
Hukuk fakültelerinin sayısının artması sorun değil yeterki burdan çıkan mezunlar doğru yerde kullanılsın. saygılar
Old 15-10-2009, 21:18   #11
Ali_Hukuk

bu sene 12 yeni hukuk fakultesi açıldı seneye 8 tane daha açılacak ve bunların çoğu özel üniversiteler bünyesinde... bence de artık buna bir dur demeli yeter. Her şey bir yana, hukuk eğitimi bu kadar hafife alınmamalı bu sene hukuk fakulte sayısı 45e ulaştı. seneye 50yi geçecek sonraki sene belli değil.. işin garip tarafı barolar birliğininde sesi çıkmaz oldu...
Old 20-10-2009, 10:40   #12
Ronah

Bu sene açılacak olanların hepsinin iptalini yök onayladı. Bu sene açılan sadece Devlet üniversitelerindeki Hukuk Fakülteleri.. Azaltılmalıdır evet. Nitelikli öğrenim yapılmayacaksa ve elde olan bir tek diplomaysa hiç gerek yok.
Old 20-10-2009, 13:12   #13
YCanik

bu konuda somut adımlar atılıyor mu? birşeyler yapılmaya çalışıyor da bizler mi göremiyoruz?
Old 25-10-2009, 17:36   #14
Alp Bursa

Eğer yeni bir hukuk fakültesi daha açıldı diye dava açıldıysa,kontenjan arttırdıklarında da dava açmaları gerekiyor.Burada asıl sorun avukatların gereğinden fazla,hakim-savcıların gereğinden az olması.....Yapılması gereken ise hakim-savcıların maaşlarının arttırılması....İngiltere'de bir yargıç ayda 8bin pound(20 bin TL)alırken Türkiye'de bir hakim ayda 3-4 bin TL maaş alıyor...Bu da hukuk fakültesi öğrencilerine cazip gelmiyor....
Saygılarımla.......
Old 26-10-2009, 16:27   #15
YCanik

Alıntı:
Yazan Alp Bursa
Eğer yeni bir hukuk fakültesi daha açıldı diye dava açıldıysa,kontenjan arttırdıklarında da dava açmaları gerekiyor.Burada asıl sorun avukatların gereğinden fazla,hakim-savcıların gereğinden az olması.....Yapılması gereken ise hakim-savcıların maaşlarının arttırılması....İngiltere'de bir yargıç ayda 8bin pound(20 bin TL)alırken Türkiye'de bir hakim ayda 3-4 bin TL maaş alıyor...Bu da hukuk fakültesi öğrencilerine cazip gelmiyor....
Saygılarımla.......

Alp Bey sanki hakim savcı alımlarındaki kontenjanlar boş kalıyormuş gibi yazmışsınız Devlet kontenjanları açtı da avukatlar hakim olmadı mı.. Ama haklısınız tabi hakim savcı açığı mevcut, yavaş işleyen yargı sistemi de bunun bariz kanıtı olsa gerek.
Old 26-10-2009, 22:59   #16
Franz Kafka

Bence kalite giderek düşüyor.Konuya bir de avukatlar açısından bakmak lazım.Ben üçüncü sınıf öğrencisi biri olarak yüz kişilik bir sınıfta okurken şu anki birinci sınıflar-alt devreler- ikiyüz elli kişi olarak eğitim alıyorlar.Yani mevcut hukuk fakültelerinin de kontanjanı arttı.Sanırım bundan beş yıl kadar sonra avukatlar camlarına "5 tl'ye dilekçe yazılır" gibi yazılar asmaya başlayacak.İki yıl önce beş bin civarında olan kontenjanlar şu anda on bin oldu ve eminim bu gidişle yirmi bini aşar.Şu anda mevcut olan avukat sayısı yüz bin civarında olduğu düşünülürse, on yıl sonra bunun yüzelli binlere ulaşması mümkün ve bu da aşırı artış oluyor.Bu konuda baronun bence birşeyler yapması, daha da ötesi biz öğrencilerin ve saygıdeğer avukatların da birşeyler yapması kanısındayım.Umarım bahsettiğim gibi olaylar yaşanmaz ve bu gidişe dur denilir. Zira böyle olmazsa hukuk fakültesi iktisat gibi olacak ve açık öğretiminin açılmasından endişeliyim. Hukuk mezunlarının hepsinin de avukatlık yapabildiğini düşündüğümüzde durum iktisat öğrencilerinden dah vahim bir hal alır.Saygılarımla...
Old 13-11-2009, 10:14   #17
Alp Bursa

Alıntı:
Yazan YCanik
Alp Bey sanki hakim savcı alımlarındaki kontenjanlar boş kalıyormuş gibi yazmışsınız Devlet kontenjanları açtı da avukatlar hakim olmadı mı.. Ama haklısınız tabi hakim savcı açığı mevcut, yavaş işleyen yargı sistemi de bunun bariz kanıtı olsa gerek.

Haklısınız ben işin o boyutunu düşünememiştim.Ama mazur görün hukuk fak. 1.sınıf öğrencisiyim yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum
Old 27-12-2009, 22:53   #18
adliyargı

Gereğinden fazla hukukçu yetiştirildği fikrine ben de katılıyorum.Bırakın yenilerini açmayı bence varolanları kapamaları lazım
Old 28-12-2009, 17:03   #19
AV.SERTANn

Alıntı:
Saygılarımla.......

Yukarıda söylenenler çok doğru fakat Hakim ve Savcılık cazip gelmiyorsa bu şartlarda Avukatlık nasıl cazip geliyor anlamak mümkün değil...örneğin taşrada her ay net 3-4bin TL sabit geliri olan kaç Avukat çıkar?_
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi