Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6100 sayılı yasa döneminde muhabere ile açılan davalarda avans ödenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-01-2012, 16:28   #1
av.şükran topak

Soru 6100 sayılı yasa döneminde muhabere ile açılan davalarda avans ödenmesi

Merhabalar, aralık ayı içerisinde muhabere ile bir iş davası açtım, buradaki mahkeme avansı asıl mahkeme belirleyecek dedi ve yalnızca peşin harcı kesip dosyayı gönderdi, asıl mahkemeden evrak bekledim ve gelmeyince uyap üzerinden kontrol ettiğimde davanın açılıp duruşma günü verildiğini ve müzekkere vs yazılmasına karar verildiğini gördüm, mahkeme kalemi ile görüştüğüm de avans olmadığını söylemem üzerine (duyunca şaşırdılar ) bana 45 tl yatırmamı muhtemelen duruşmada avansa karar verileceğini söylediler. ben de yatırdım. ancak avans dava şartı olduğundan bir sıkıntı olurmu emin olamadım, uygulamada nasıl bilgi verirseniz sevinirim.
Old 25-01-2012, 17:55   #2
Av. Hakan VARAN

avans yatırılmadığı takdirde mahkeme bu hususu resen gözönünde bulundurarak size iki hafta içersinde yatırmanız gerektiğini tebligat aracılığı ile bildirir bu süre içersinde yatırmazsanız davanız açılmamış sayılır.
ancak anladığım kadarı ile sizin davanız açılmış ve herhangi bir tebligat da gelmemiş eksiklikler dusuşma esnasında tarafınıza verilecek kesin süre ile giderilecektir.
Old 26-01-2012, 11:16   #3
De jure

Alıntı:
Yazan av.şükran topak
Merhabalar, aralık ayı içerisinde muhabere ile bir iş davası açtım, buradaki mahkeme avansı asıl mahkeme belirleyecek dedi ve yalnızca peşin harcı kesip dosyayı gönderdi, asıl mahkemeden evrak bekledim ve gelmeyince uyap üzerinden kontrol ettiğimde davanın açılıp duruşma günü verildiğini ve müzekkere vs yazılmasına karar verildiğini gördüm, mahkeme kalemi ile görüştüğüm de avans olmadığını söylemem üzerine (duyunca şaşırdılar ) bana 45 tl yatırmamı muhtemelen duruşmada avansa karar verileceğini söylediler. ben de yatırdım. ancak avans dava şartı olduğundan bir sıkıntı olurmu emin olamadım, uygulamada nasıl bilgi verirseniz sevinirim.
Sn Topak;
İş bu eksikliğin tamamlanması için 6100 sayılı HMK 115/2 gereğince kesin süre verip bu süre içinde gider avansını yatırabilirsiniz.
Lakin anlayamadığım muhabere yolu ile dava açarkende kalemde uyap üzerinden bilirkişi, tanık vs delillerimize müstenid avansı yatırabiliyoruz.
-Nihayetinde harçları vezneye, gider avanslarını ise ptt yolu ile havale ediyoruz.Bu aşamada ayrıca boş yere 10 TL de havale ücreti ödemiş oluyoruz.
Old 26-01-2012, 12:53   #4
Av. Aslı Kaya

Hakim tarafından eksik avansın yatırılması hususunda verilecek kesin süre içerisinde yatırabilirsiniz. Ancak bende muhabere kanalı ile açtığınız davada avansın asıl mahkeme tarafından belirleneceği görüşünü anlayamadım. Neticede yasa ile giderler -bilirkişi, keşif, tanık vs-durumuna göre avans miktarları belirlenmiş burada hakimlerin takdirlerine göre alınacak bir avans miktarı söz konusu değil
Old 26-01-2012, 14:48   #5
av.şükran topak

görüşleriniz için tşk ederim, dediğiniz gibi ben de avansın alınmamasını anlayamadım ama sanırım bu konuda kanunda hüküm olmaması sebebiyle alınmıyor olabilir zira kanun yönetmelikte düzenlenir denen hususlar var ama ortada yönetmelik de yok..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi