Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapatılan Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde açılacak süreli dava nerede açılmalı

Yanıt
Old 23-05-2017, 08:30   #1
Av.Nevin Canruh

Varsayılan Kapatılan Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde açılacak süreli dava nerede açılmalı

Merhaba

Askere elverişli değil iken askere alınan ve 62 gün sonra terhis edilen kişi ile ilgili tazminat davası açmak adına önce idareye başvurdum.

İdareden olumlu -olumsuz cevap gelmedi. Bunun üzerine Askeri Yüksek İdare Mahkemesine başvuru yapacakken 27.04.2017 tarihi itibariyle Askeri Mahkemeler kapatıldı.

27.05.2017 tarihine kadar dava açmak zorundayım. Ancak Askeri Yüksek İdare Mahkemesi gönderilen davaları iade ettiğini, Danıştay ise kendilerinin görevlendirildiğine dair hiçbir yazının kendilerine tebliğ olmadığını söylüyor.

Davayı nereye açacağım konusunda yardımcı olacak bir meslektaşım var mıdır?

Bir de Askeri Mahkemelerde açılan tazminat davalarında red edilen kısım için karşı vekalet ücreti çıkmıyordu diye biliyorum ancak davayı Danıştay da açarsam aynı durum söz konusu olacak mı?

İyi çalışmalar
Old 23-05-2017, 12:34   #2
alagoz81

idare mahkemesinde aç görevsiz olduğunu belirtirse adli yargıda aç miktara göre. olumsuz yargı uyuşmazlığı çıkar. ordan da uyuşmazlık mahkemesine gidersin. sonuçta hak ve süre kaybın olmaz. uyuşmazlık mahkemesi de şurası der konu kapanır. başına gelip de cevabı bilen varsa daha iyi olur
Old 25-03-2018, 16:34   #4
Av. Dıjwar

Meslektaşım merhaba,

Konu ile ilgili ne yaptınız, davayı nerede açtığınız ve davanın nerede görülmesi gerektiği ile ilgili bir karar verildi mi acaba?

Ben de bir iptal ve tam yargı davası açmak için hazırlık yapıyorum, henüz idareye bile başvuru yapmadım. Konu yeni olduğundan çok içtihat bulamıyorum da.
Old 27-03-2018, 21:38   #5
Av.Nevin Canruh

Merhaba

İdareye başvuru yapıp red edildikten sonra Danıştaya dava açtım. Danıştay da dosyamı idare mahkemesine gönderdi. Şuan bir sıkıntı olmaksızın davam devam ediyor. Yani idareye başvurunun red olmasının ardından idare mahkemesinde dava açın. Danıştay idare mahkemesinin davayı görmesi yönünde karar verdi.

İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi