Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Hukuk Mahkemesi'ne şikayet ve itiraz yolu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-01-2012, 08:52   #1
Meral83

Varsayılan İcra Hukuk Mahkemesi'ne şikayet ve itiraz yolu

Sayın Meslektaşlarım;

Borçlu olduğumuz bir ilamla ilgili tarafımıza ilamlı takip yapıldı. Fakat icra emri tarafımıza tebliğ edilmeden önce alacaklı asile PTT K.T. ile elden teslimli olarak ödeme yapıldı. İcra emri tarafımıza tebliğ edildiğinde, icra emrine ilam suretinin eklenmediği ve icra emrinde de belirtilen ilam esas ve karar numaraları da yanlış olarak yazılmıştı, ayrıca icra emrinde icra dairesinin mührü yoktu. Bu nedenlerden dolayı icra mahkemesi'ne başta icra emrinde belirtilen ilam bilgilerinin hatalı olması sebebiyle ve diğer nedenlerle şikayet yoluna gittik. Şikayet dilekçemde ayrıca alacaklı ile müvekkilimin borçlu olduğu bir ilam olduğunu ve bunun da borcunun ödendiğini ilgili PTT makbuzu ile belirttim. İcra Mahkemesi durdurma kararı verip duruşma günü verdi. Acaba İcra Mahkemesi'ne şikayet dilekçemde ayrıca borca itiraz ettiğimi de mi belirtmem gerekirdi. Ya da şikayet olarak da yazdıysam, asile yapılan ödeme de hakim tarafından dikkate alınır mı. Ya da sadece maddi hata sebebiyle icra emri iptal edilir ve biz tekrar mı ödeme yapmak zorunda kalırız. ben yanlış mı yaptım.

Sayın Meslektaşlarımın cevabını bekliyorum.
Old 27-01-2012, 11:42   #2
Arif Aydın

Ödeme yapıldıktan sonra ilamlı takibe girişilmiş ise borca da itiraz etmeniz gerekirdi.
Tekrar ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Takipten sonra ödeme yapılmış ise vekalet ücreti ve masraflar yönünden sorumlu olursunuz.
Old 27-01-2012, 11:49   #3
Meral83

Şikayet dilekçemde itiraz ettiğimi belirttim, fakat dilekçemin başında itiraz eden olarak müvekkilimin adı yer alıyor itiraz ve şikayet eden olması mı gerekiyordu. Hakim de tensip zaptında konuyu şikayet olarak nitelendirmiş. Birkaç kişiye sordum şikayet de olsa ödemeleri belirttiysen ve itiraz ettiğini de dilekçende belirttiysen dikkate alınır diyor. ben de yanlış yaptığımı düşünüyorum.
şikayette yapılan ödeme dikkate alınır mı.Ben şikayet dilekçemde ödemeye dayanarak borca da itiraz ettim, fakat dilekçemin konusunu şikayet olarak belirttim hakim de tensipte konuyu şikayet olarak nitelendirmiş Yapılan ödeme bu şikayette de dikkate alınır mı?
Old 27-01-2012, 12:57   #4
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Meral83
Sayın Meslektaşlarım;

Borçlu olduğumuz bir ilamla ilgili tarafımıza ilamlı takip yapıldı. Fakat icra emri tarafımıza tebliğ edilmeden önce alacaklı asile PTT K.T. ile elden teslimli olarak ödeme yapıldı. İcra emri tarafımıza tebliğ edildiğinde, icra emrine ilam suretinin eklenmediği ve icra emrinde de belirtilen ilam esas ve karar numaraları da yanlış olarak yazılmıştı, ayrıca icra emrinde icra dairesinin mührü yoktu. Bu nedenlerden dolayı icra mahkemesi'ne başta icra emrinde belirtilen ilam bilgilerinin hatalı olması sebebiyle ve diğer nedenlerle şikayet yoluna gittik. Şikayet dilekçemde ayrıca alacaklı ile müvekkilimin borçlu olduğu bir ilam olduğunu ve bunun da borcunun ödendiğini ilgili PTT makbuzu ile belirttim. İcra Mahkemesi durdurma kararı verip duruşma günü verdi. Acaba İcra Mahkemesi'ne şikayet dilekçemde ayrıca borca itiraz ettiğimi de mi belirtmem gerekirdi. Ya da şikayet olarak da yazdıysam, asile yapılan ödeme de hakim tarafından dikkate alınır mı. Ya da sadece maddi hata sebebiyle icra emri iptal edilir ve biz tekrar mı ödeme yapmak zorunda kalırız. ben yanlış mı yaptım.

Sayın Meslektaşlarımın cevabını bekliyorum.

Değerli meslektaşım,

Öncelikle icra emri iptal edilecektir. Bu durumda yeniden usulüne uygun bir icra emri düzenlenecektir.

İTM taleple bağlı olduğundan borcun ödendiğine dair resen araştırma yapılamaz. Tekrar icra emri tarafınıza tebliğ edildiğinde takipten önce ödeme yapıldığına dair belgelerinizi sunarakk takibin iptalini isteyebilirsiniz ama ilk şikayetiniz de belirtseniz daha iyi olurdu. Yine de hak kaybınız olacağını sanmıyorum çünkü şikayetinizle takip durmuş durumda.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi