Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hamilelikte Boşanma Ile çocuğun Velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 04-04-2014, 14:14   #1
Konuk

Mesaj Hamilelikte Boşanma Ile çocuğun Velayeti

Merhabalar kolay gelsin,
5 aylık evliyim ve 5 aylık hamileyim. Eşim sürekli alkol alır ve hakaretler eder ayrıca kendi ailesinin yanında oturduğumuz için de eve herhangi bir katkıda bulunmaz ben çalıştığım için tüm ihtiyaçlarımı kendim karşılarım. Pskilojik şiddetine sürekli maruz kalarak artık dayanamayacak hale geldim ve üstüne h.sonları bir yere çıkamadığım gibi bir aydır beni ailemin yanına da keyfen göndermiyor.

*Öğrenmek istediğim bir yılı doldurmadığım için boşanma davasını bu koşullar altında açabilir miyim,

*Ailemin evine dönersem bana ayrı bir konut tahsis etmediği için evi terkeden sayılıp hatalı sayılır mıyım,

*Düğündeki ve nişandaki takılarımı herşeyimi aldılar evden ayrılmaya karar versem ve çocuğumun teminatı olarak benim olanları alsam ne olur, hatta vermeyecekleri için takılarımı zaptettiklerine dair suç duyurusunda bulunabilir miyim,

*Boşanmamız durumunda alkol vb. maddeler kullandığını, psikolojik baskı ve şiddet uyguladığını ayrıca ailesiyle birlikte oturduğumuz evin ihtiyaçlarına bakmadığını kanıtlasam, kendi ailemin yanına sığınacağım için kendi ailemin yanında ailemin yardımlarıyla çocuğuma bakacağım için (ailem kirada oturuyor ancak annem emekli, babam ve bende çalışıyorum ayrıca ablamda çalışıyor ve eşi+bir çocuklarıda ailemin yanında yaşıyorlar ancak geri dönmem söz konusu olursa konutları ayırabiliriz) çocuğumun velayetinin talebinde maddiyattan dolayı sıkıntı yaşar mıyım,

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar
Old 05-04-2014, 13:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşinizin sürekli alkol alması,evin geçimine katkıda bulunmaması,sizin sosyal hayatınızı sınırlayarak hafta sonları dışarı çıkmanızı önlemesi,ailenizle görüşmenize engel olması kusurlu davranışlardır ve boşanma sebebi sayılabilir.

Evlilik tarihi ne olursa olsun her zaman boşanma davası açılabilir.Yasada bahsedilen bir yıllık süre anlaşmalı boşanma için zorunlu olan süredir.Eğer anlaşmalı boşanmayı düşünüyorsanız bir yılı beklemeniz gerekecektir.

Bir anlaşma yoksa herhangi bir tarih sınırlaması olmaksızın dava açabilirsiniz Bu durumda dava çekişmeli olarak yürütülecek ve davanızı ispatlamanız beklenecektir.

Haklı sebeplerin varlığı halinde müşterek konuttan ayrılma kusur olarak değerlendirilmez.

Takılar sizin kişisel malınızdır.Her zaman alabilir ve dilediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz.Eğer takılar size verilmiyorsa takıların aynen iadesi veya bedelinin faizi ile tahsili için dava açabilirsiniz.Bu dava boşanma davası olmadan da açılabilir.

Boşanma durumunda yeni doğan çocuğun velayetinin size verilmesi beklenir.Maddi sıkıntınız olması karşı tarafa nafaka yükümlülüğü yükler.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 09-04-2014, 10:35   #3
Konuk

Çok teşekkürler, çok kıymetli bilgiler verdiniz, Allah razı olsun, hayırlı çalışmalar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi