Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davasından feragat edince ziynetlerden de ferafat etmiş olurmuyum.

Konuyu Kilitleyin
Old 17-02-2021, 21:52   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davasından feragat edince ziynetlerden de ferafat etmiş olurmuyum.

Merhaba 2019da şiddetli geçimsizlikten dolayı çekişmeli dava açtık. Sonrasında barıştığımız için feragat ettik ve ben eşime barışma protokolü imzalattim. Protokol ziynetlerden feragat etmedigimi,önceki yaptıklarını yaparsa maddi,manevi tazminat ödeyeceğini ve bana yaptıklarının itiraf eden bir protokoldu. Şimdi tekrardan boşanma aşamasındayız benim ona dava açacağımı anlayınca eşim benden önce davayı açtı ve ziynetlerden feragat ettigimi yazmış dilekçesinde imzalattığım protokol göz önünde bulundurulur mu yoksa feragat olarak mı kabul edilir
Old 21-02-2021, 16:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Feragatin dar yorumlanması gerektiğini düşünüyorum. Somut olaynızda barışma sebebiyle aslında davanın takipsiz bırakılması söz konusu. Yazılı protokol de bunun kanıtı.

İlk açılan davada ziynetleri de istemiş olabilirsiniz ancak nispi harç yatırmamışsanız usulüne göre açılmış bir dava da olmayabilir.

Bu sebeple ilk dosyanızı ve diğer evraklarınızı alarak bir avukat gidiniz. Eşinizin açtığı davaya cevap süreniz tebliğden itibaren 2 haftadır. Sürenizi de kaçırmayınız Önemlidir.

Saygılarımla,
Old 22-02-2021, 20:42   #3
Konuk

Davacı/davalı erkek ziynet alacağı davasında kendisini vekille temsil ettirdiğinden karar tarihinde yürürlükte bulunan A.A.Ü.T. 6.md gereğince 1.362,50 TL vekalet ücretinin davalı/davacıdan alınarak davacı/davalıya verilmesine şeklinde karar verildi ama ben bu ücreti ödemedim bunu odemezsem feragat etmemiş olurmuyum peki
Old 23-02-2021, 12:49   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Davacı/davalı erkek ziynet alacağı davasında kendisini vekille temsil ettirdiğinden karar tarihinde yürürlükte bulunan A.A.Ü.T. 6.md gereğince 1.362,50 TL vekalet ücretinin davalı/davacıdan alınarak davacı/davalıya verilmesine şeklinde karar verildi ama ben bu ücreti ödemedim bunu odemezsem feragat etmemiş olurmuyum peki
Feragat edilip edilmediğinin tespitinde; vekalet ücreti ödeyip ödememek belirleyici bir unsur değildir.

Ama karardan harcını yatırarak açtığınız ayrı bir ziynet alacağı davası olduğu anlaşılmaktadır.

Yukarıdaki ilk mesajımda belirttiğim gibi, tüm evraklarınızla ve ilk dosyanızla birlikte bir avukattan doğrudan yardım alınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi