Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet Kafeye re'sen Eğlence Vergisi tahakkuk ettirilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2010, 14:27   #1
Av. Rak

Varsayılan İnternet Kafeye re'sen Eğlence Vergisi tahakkuk ettirilmesi

Müvekkilin internet kafesine belediye re'sen eğlence vergisi tahakkuk ettirmiş. Bunun için vergi mahkemesinde dava açacağım. İnternet kafelerden eğlence vergisi alınmadığını biliyorum ancak bir sorun var. Müvekkil vergi dairesinde internet kafe olarak kayıtlı olmasına rağmen ( Fiş ve faturalar internete giriş ve alkolsüz içecek kesiliyor.) işyeri ruhsatı bilgisayar oyun salonu olarak alınmış. Ancak hiç bir denetimde ve yoklamada oyun oynandığı belirtilmemiştir. Ayrıca kafede oyun konsolu da (Playstation vs.) yoktur. Bu durum da yoklama ve denetimlerde belirtilmiştir. Müvekkil , eğlence vergisi beyannamesi vermemiş. Belediye de yaptığı denetimlerden sonra eğlence vergisi istememiş ancak 5 yıllık zamanaşımının dolmasına kısa bir süre sonra tahakkuk göndermiş. Oyun oynanmamasına rağmen sırf ruhsatta oyun salonu yazıyor diye davam reddedilir mi? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 12-10-2010, 09:02   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Rak
Müvekkilin internet kafesine belediye re'sen eğlence vergisi tahakkuk ettirmiş. Bunun için vergi mahkemesinde dava açacağım.
Siz internet kafe diyorsunuz ama ruhsatında oyun salonu yazmakta. Bir işyeri ruhsatında yazılı işi yapmıyorsa ruhsat koşullarını kaybetmiş sayılır ve ruhsatı iptal edilir.
Alıntı:
Ancak hiç bir denetimde ve yoklamada oyun oynandığı belirtilmemiştir. Ayrıca kafede oyun konsolu da (Playstation vs.) yoktur. Bu durum da yoklama ve denetimlerde belirtilmiştir.
Yoklama ve denetimlerde bu hususun belirtilmesi ruhsatın iptal edilmesi işlemine dayanak olabilir.
Alıntı:
Müvekkil vergi dairesinde internet kafe olarak kayıtlı olmasına rağmen
Vergi dairesine beyanınız ve kaydınız belediyeyi bağlamaz: Eğlence Vergisi Belediye Gelirleri Kanunu'nun 17. ve devamındaki maddelerle düzenlenmiştir. Eğlence vergisini maliye değil, belediye alır.
Alıntı:
Oyun oynanmamasına rağmen sırf ruhsatta oyun salonu yazıyor diye davam reddedilir mi? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim
Tecrübem yok ama yukarıda sunduğum kurallara göre ve ruhsatınıza göre davanızın reddedileceği kanısındayım.

Ayrıca bence asıl sorun vergi değil, ruhsatınızı kaybetme tehlikesidir. Bu nedenle bir an önce ruhsatınızı internet kafe ruhsatıyla değiştirmenizi öneririm.

Saygılarımla
Old 21-07-2011, 00:33   #3
GünHan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Siz internet kafe diyorsunuz ama ruhsatında oyun salonu yazmakta. Bir işyeri ruhsatında yazılı işi yapmıyorsa ruhsat koşullarını kaybetmiş sayılır ve ruhsatı iptal edilir.

Yoklama ve denetimlerde bu hususun belirtilmesi ruhsatın iptal edilmesi işlemine dayanak olabilir.

Vergi dairesine beyanınız ve kaydınız belediyeyi bağlamaz: Eğlence Vergisi Belediye Gelirleri Kanunu'nun 17. ve devamındaki maddelerle düzenlenmiştir. Eğlence vergisini maliye değil, belediye alır.

Tecrübem yok ama yukarıda sunduğum kurallara göre ve ruhsatınıza göre davanızın reddedileceği kanısındayım.

Ayrıca bence asıl sorun vergi değil, ruhsatınızı kaybetme tehlikesidir. Bu nedenle bir an önce ruhsatınızı internet kafe ruhsatıyla değiştirmenizi öneririm.

Saygılarımla
Saygıdeğer Üstadım Armağan Bey. benim müvekkilime (müvekkilim biletsiz eğlence yeri, kaliteli bir "bar" )eğlence tahakkuk fişi düzenlenip verilmiş. Elden tebliğ edilmiş. Şimdi 2464 s.lı yasanın 21. maddesinde belirtilen sınırların dışına çıkılarak yani aşılarak tahakkuk ettirilen bu eğlence vergisine itiraz edeceğim. tereddütüm ve size sormak istediğim husus şudur ki: acaba direkt vergi mahkemesinde dava mı açayım? Yoksa idareye (belediyeye) düzeltme başvurusunda mı bulunayım? Düzeltme başvurusunda bulunmadan dava açarsam davam reddedilir mi diye korkuyorum, silsileyi atladım diye... Saygılarımla...
Old 21-07-2011, 07:56   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan GünHan
(müvekkilim biletsiz eğlence yeri, kaliteli bir "bar" )eğlence tahakkuk fişi düzenlenip verilmiş. bu eğlence vergisine itiraz edeceğim.
İtiraz nedenini yazmamışsınız. Aşağıdaki maddeyi siz elbette biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için aktarıyorum:
Belediye Gelirleri Kanunu
Eğlence Vergisi
MATRAH :
MADDE 20 - Verginin matrahı :
3. Biletle girilmesi zorunlu olmayan bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kabare, dansing, bilardo ve masa futbolu salonları gibi eğlence yerlerinde işin mahiyetine göre çalışılan her gün için, Belediye Meclislerince takdir edilecek miktardır.
Alıntı:

acaba direkt vergi mahkemesinde dava mı açayım? Yoksa idareye (belediyeye) düzeltme başvurusunda mı bulunayım? Düzeltme başvurusunda bulunmadan dava açarsam davam reddedilir mi diye korkuyorum, silsileyi atladım diye...
Doğrudan vergi mahkemesine başvurabilirsiniz. Düzeltme başvurusunda bulunmadan dava açabilirsiniz.

Saygılarımla

Meraklısına Not:
Önce idareye başvurma koşulu sadece İYUK 13.maddesine göre zorunludur: 13.madde idari eylemlerden dolayı hakların ihlal edilmiş olması halini düzenler. Halbuki İYUK 11. ve 12. maddelerine göre idari işlemlerden dolayı hak ihlal edilmiş olması halinde idareye başvurulmaksızın doğrudan ilgili mahkemesinde dava açılabilir.
Old 21-07-2011, 17:54   #5
GünHan

Sayın üstadım çok teşekkürler. Belirttiğim gibi, 21. maddedeki yasal sınırları aşar nispette tahakkuk yapıldığı gerekçesi ile müvekkile elden tebliğ edilen tahakkuk fişine karşı dava açacağım.Pekiyi yasanın 21. maddesinde biletsiz eğlence yerlerinden alıancak eğlence vergisi sütununun karşısında "5 100" yazıyor. Ben bunu anlayamadım çünkü yukarıda "(YTL, Yüzde)" şeklinde bir ibare var. ilk bakışta anlaşılan belediye meclisi günlük 5 TL ile 100 TL arasında eğlence vergisi oranı belirleyebilir gibi. 5 TL ile 100 TL arasında geniş bir yetki tanınması biraz ilginç geldiği için acaba yanlıım mı var diye düşündüm. Biletsiz girilen eğlence yerlerinde günlük tahakkuk ettirilebilir sınırlar bunlar mıdır? Teşekkürler, üstadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi