Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tazminat davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2013, 13:48   #1
Konuk

Varsayılan Tazminat davası

Merhaba yardımlarınız ve desteğiniz için çok teşekkürler. Eşimle çekişmeli boşanma davamız var. Ben kendisine manevi tazminat açtım. Bana karşı sürekli hakaret içerikli ifadeler kullanması fiziksel şiddette bulunması ve aldatmadan dolayı böyle bir dava açtım. Bana karşı hakaret içerikli ifadeler kullandığına kardeşlerim ve annem tanık oldu. Elimde bir darp raporu mevcut. Fakat aldatmaya yönelik fazla delilim yok. Ben dilekçemde aldattığı kişilerin isimlerini verdim ancak delillerim çok güçlü değil. Elimde bir kız arkadaşı ile çekilen resim mevcut ancak gözle görülemeyecek kadar küçük. 2. kişi için bir tanığın yazılı ifadesi var. Bu bilgilerle şansım var mı acaba. Eğer tazminat davasını kaybedersem karşı tarafın avukat masrafını ben mi ödeyeceğim. Eşim bana boşanma açmış karşılığında ben de hem boşanmak istediğimi hem de tazminat davası açmıştım. Yardımlarınız için çok teşekkürler
Old 11-05-2013, 14:40   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Siz sadece manevi tazminat davası mı açtınız yoksa boşanma ile birlikte mi manevi tazminat istediniz net anlaşılmıyor.

Eğer boşanma davası içinde manevi tazminat talebinde bulunmuşsanız bu istemin reddi halinde avukatlık ücreti ödemezsiniz.

Tek başına manevi tazimnat davasını Asliye Hukuk Mahkemesinde açmışsanız davanızın reddi halinde karşı taraf kendi avukatla temsil ettirmişse vekalet ücreti ödersiniz.

Hakaret, fiziksel şiddet de manevi tazminat sebepleridir. Aldatmaya yönelik olarak dinleteceğiniz tanık ve resim, telefon kayıtları vs.. en azından güven sarsıcı davranışlar olarak da değerlendirilebilecektir.

Boşanma davasının içinde nafaka talebinde de bulunabileceğiniz gibi ayrıca MADDİ tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için davanızı bir avukatla takip ediniz. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse davanızın bulunduğu yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 11-05-2013, 15:22   #3
Konuk

Varsayılan manevi tazminat

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Manevi tazminatı boşanma davası içinde açtım. Elimde darp raporu mevcut. Darptan dolayı şikayette bulunmuş ve kendisi de bu davada ceza almıştır. (Ben şikayetimi geri almıştım yalnız psikolojik destek alacağını bana bildirdiği için)Bu darp raporu tazminat için geçerli olmaz mı. Ayrıca 5 yaşında kızım var ve velayetini o da istiyor. Şiddet uygulayan bir insana çocuk verilir mi. Ayrıca maddi ve manevi tazminat arasındaki farkı pek bilmiyorum. Cevabınız için çok teşekkürler.
Old 11-05-2013, 15:45   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Darp, hakaret de manevi tazminat sebepleridir. Doktor raporu, tanık anlatımları ve her tür delille ispatı da mümknüdür. Manevi tazminat kişilik haklarının zarara uğramısı nedeniyle verilirler.

Maddi tazminat isteğinde bulunabilirsiniz. Maddi tazminat, boşanma ile miras hakkından mahrum kalacağınız, şu anki ve sonrasında ekonomik desteğinizi kaybettiğiniz için verilir.

Maddi ve manevi tazminat talepleriniz reddedilirse bu red sebebiyle karşı taraf avukatlık ücreti ödemezsiniz. Ayrıntılar içinse hukuk desteği doğrudan alınız.

5 yaşındaki çocuk anne şefkatine muhtaç yaştadır. Velayet çekişmeli olduğundan uzman pedagog raporu alınabilir. Şiddet eğilimli, uygulayan öfke kontrolü yapamayan birine velayet verilmesi düşünülmez. Velayette bakılan tek husus çocuğun yararıdır. Zarar göreceği biriyle zarar göreceği ortamda bırakılmaz.

Saygılar.
Old 11-05-2013, 16:42   #5
Konuk

Varsayılan Manevi tazminat

Yanıtınız için çok çok teşekkür ederim. Maddi tazminatı şimdi açabilir miyim peki. Henüz dava tarihi belli değil.
Old 11-05-2013, 17:24   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yanıtınız için çok çok teşekkür ederim. Maddi tazminatı şimdi açabilir miyim peki. Henüz dava tarihi belli değil.
Maddi tazminat talebinde hemen bulunabilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler!

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi