Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Üç yıl sonra dava açılırsa

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2012, 23:03   #1
Konuk

Varsayılan Üç yıl sonra dava açılırsa

merhabalar.eşim bana boşanma davası açmıştı.bende boşanmak istemediğimi söyleyip davayı şahitlerimin dinlenmesinden sonraki duruşmada boşanmanın reddine karar verilerek davayı kazandım.
sorum şu boşanma reddinden 3 yıl sonra birleşme olmazsa karşı taraf tekrar dava açabiliyor.karşı taraf dava açtığında ben yine avukat tutup davaya katılmak zorundamıyım? şuan için tedbir nafakası alıyorum.nafaka ve diğer haklarımı alabilmem için bu 3 yıl sonrasındaki davada benim yerim ne olacak.ben şuan tedbir nafakası alıyorum bu 3 yılboyunca alamadığım nafakayı 3 yıl sonra geriye dönük alabilecekmiyim.

ayrıca eşim bana bir oyun oynayarak bu dayı açtı.ama haklı olduğum adalet önünde tanıklarımın beyanları ile ortaya çıktı.ben bu davanın reddine karşılık karşı tarafa tazminat davası açabilirmiyim.

yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 07-02-2012, 08:05   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar.eşim bana boşanma davası açmıştı.bende boşanmak istemediğimi söyleyip davayı şahitlerimin dinlenmesinden sonraki duruşmada boşanmanın reddine karar verilerek davayı kazandım.
sorum şu boşanma reddinden 3 yıl sonra birleşme olmazsa karşı taraf tekrar dava açabiliyor.karşı taraf dava açtığında ben yine avukat tutup davaya katılmak zorundamıyım? şuan için tedbir nafakası alıyorum.nafaka ve diğer haklarımı alabilmem için bu 3 yıl sonrasındaki davada benim yerim ne olacak.ben şuan tedbir nafakası alıyorum bu 3 yılboyunca alamadığım nafakayı 3 yıl sonra geriye dönük alabilecekmiyim.

ayrıca eşim bana bir oyun oynayarak bu dayı açtı.ama haklı olduğum adalet önünde tanıklarımın beyanları ile ortaya çıktı.ben bu davanın reddine karşılık karşı tarafa tazminat davası açabilirmiyim.

yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Sayın konuk,
Halen tedbir nafakası aldığınıza göre, davanın reddine dair karar henüz kesinleşmemiş demektir. Sözettiğiniz 3 yıllık süre, davanın reddi kararının kesinleşmesinden itibaren işlemeye başlar. Bu 3 yıllık sürede eşler biraraya gelmezlerse, başka bir neden aranmadan boşanmaya karar verilir. Ancak bu durum, eşiniz evlilik birliğinin sona ermesinde kusurlu ise tazminat ve nafaka istemenize engel değildir. Bu nedenle o davada da haklarınızı bir avukat aracılığı ile savunmanızda yarar vardır.

Boşanmanın reddi kararının kesinleşmesinden sonra ayrıca nafaka davası açmanız da mümkündür. Şu an için tazminat talebinde bulunabilmeniz için eşinizin sözettiğiniz davranışlarının haksız fiil sayılıp sayılmayacağının değerlendirilmesi gerekir. Bunun için ayrıntıları anlatarak bir avukattan profesyonel hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 07-02-2012, 23:51   #3
Konuk

Varsayılan dava sonuçlandı

tekrar merabalar.
yazımda ifade ettiğim gibi davanın reddine karar verildi.bundan sonra karşı taraf itiraz için yargıtaya çıkacaklar.tedbir nafakamın devam edilmesine karar verildi.ben boşanma gerçekleşseydi nafaka alacaktım.ama gerçekleşmediği için tedbir nafakası devam ediyor.
sonuç olarak mahkeme davanın rddine karar verdi.
benim sizden öğrenmek istedğim
(1) üç yıl yada daha erken açılabilecek yine boşanma davasına katılmalımıyım ve avukat tutmalımıyım.
(2) eşler arasında birliktelik sağlanmadığında geriye dönük nafakamı alabilirmiyim.
ayrıca
(3) eşimin adına kayıtlı otomobiline rehin konuldu bundaki hakkımı almam içinde yeni bir dava dahamı açmalımıyım, yoksa başvurum yeterli olabilirmi?
son olarak
(4) evliliğimiz süresinde takılarımı vererek koperatife girdik bir daire yaptırdık.ancak tamamlanmadığından adına tapu yapılmadı.bunla iligili ne yapabilirim.

ilginizden ve cevaplarınızdan ötürü hepinize sonsuz şükranlarımı sunarım.
Old 08-02-2012, 08:16   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
tekrar merabalar.
yazımda ifade ettiğim gibi davanın reddine karar verildi.bundan sonra karşı taraf itiraz için yargıtaya çıkacaklar.tedbir nafakamın devam edilmesine karar verildi.ben boşanma gerçekleşseydi nafaka alacaktım.ama gerçekleşmediği için tedbir nafakası devam ediyor.
sonuç olarak mahkeme davanın rddine karar verdi.
benim sizden öğrenmek istedğim
(1) üç yıl yada daha erken açılabilecek yine boşanma davasına katılmalımıyım ve avukat tutmalımıyım.
(2) eşler arasında birliktelik sağlanmadığında geriye dönük nafakamı alabilirmiyim.
ayrıca
(3) eşimin adına kayıtlı otomobiline rehin konuldu bundaki hakkımı almam içinde yeni bir dava dahamı açmalımıyım, yoksa başvurum yeterli olabilirmi?
son olarak
(4) evliliğimiz süresinde takılarımı vererek koperatife girdik bir daire yaptırdık.ancak tamamlanmadığından adına tapu yapılmadı.bunla iligili ne yapabilirim.

ilginizden ve cevaplarınızdan ötürü hepinize sonsuz şükranlarımı sunarım.

Sayın konuk,
1- Size karşı açılacak davada haklarınızın savunulması, haksız davanın reddi ya da haklarınızın alınarak davanın sonuçlandırılması ancak sizin davaya katılmanız ve hukuki yardım almanızla mümkün olacaktır. Bu nedenle size karşı açılacak davaları takipsiz bırakmadan ve hukukta sürelerin önemli olduğunu akıldan çıkarmadan, dava dilekçesi size tebliğ edilir edilmez bir avukata başvurmanızı öneririm.
2- Geriye doğru nafaka talep etmek mümkün değildir. Şu an redle sonuçlanan davadan tedbir nafakası almaktasınız. Bu davada verilen karar kesinleşince tedbir nafakası kesilecektir. Yeniden biraraya gelmez iseniz ve boşanmak istemiyorsanız, sadece nafaka talepli bir dava açabilirsiniz. Bu davada ayrı yaşamaya devam ettiğinizi ve bu durumun eşinizden kaynaklandığını kanıtlamalısınız.
3- Eşler arasındaki mal rejiminden kaynaklanan davalar (mal paylaşımı) ancak boşanma ya da bir başka mal rejimine geçme halinde mümkündür. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi bir avukattan doğrudan almalısınız.
4- Ziynet eşyaları kadının malı sayılır. Bunların iadesi için ayrı dava açabileceğiniz gibi, boşanma halinde katkı payı davasında da öne sürebilirsiniz. Henüz tapu alınmadığına göre, kooperatif üyeliğinin değeri üzerinden hesaplama yapılacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi