Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj Yeri Ne Kadar Önemli?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2015, 21:24   #1
Av~Emine

Varsayılan Staj Yeri Ne Kadar Önemli?

Merhaba sayın meslektaşlarım;

Öncelikle THS'de yeniyim ve öğrencilik yıllarımdan itibaren takip ettiğim bu platformda yer almaktan mutluyum, umarım benim de katkıda bulunabileceğim zamanlar gelir.

Şu an taşrada Stajyer Avukatım, stajım kasım ayında bitecek. Şu an aktif çalışıp, bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Fakat siz de takdir edersiniz ki; gerek büro, gerek uzmanlaşma, dava Türleri, müvekkil profili olarak burası Ankara-İstanbul gibi değil. Çok abartmak da istemem, ortalamanın altında da değil.(Bin avukat var.) Öğreciyken yaz stajı yaptığım için İstanbul ve Ankara ile kıyaslayabiliyorum. Imkanlar olarak, hayat olarak daha rahat olabilirim; ama çoğu zaman "Avukatlık bu değil." demek zorunda kalıyorum kendi kendime.

Sizlere özellikle sormak istediğim konu, Avukat olarak İstanbul'da başladığımda stajımı İstanbul'da yapmamış olmam aleyhime olur mu? Bu sorunun içinden bir türlü çıkamıyorum, kararsızlıktan hiçbir şey yapamaz hale geldim, sorduğum tanıdık avukat ve hukuk müşavirlerinden hep farklı cevaplar aldım. Sizce stajımı hemen nakil mi aldırmalıyım, ruhsatı alır almaz mı nakil yaptırmalıyım? Bu soruya cevap verirken, İstanbul'da stajyerliğin maddi-manevi zorluklarını göz önünde bulundurmanızı da rica ediyorum.

Objektif düşünüp; İstanbul'da genç bir avukat alacak olsam stajını nerede yaptığına bakardım ben, diye düşünüyorum, siz böyle bit pozisyonda olsaydınız, iyi şirketlerde yaz stajıma, dolu CV'me rağmen stajımı küçük bir şehirde yapmış olmama takılır mıydınız?

Ankara Hukuk mezunuyum ve sizin de bildiğiniz gibi İstanbul'da bir çok büro oldukça üst düzey İngilizce istemekte, şu an bulunduğum şehirde kursa gidip İngilizcemi geliştiriyorum, İstanbul'a gelirsem buna devam edebileceğimi düşünmüyorum, bu da madalyonun diğer yüzü...

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim, benim gibi kararsızlık yaşayan meslektaşlarımıza da faydalı olması dileğiyle, saygılarımla...
Old 03-07-2015, 15:43   #2
Av. Dilek Duran Hanif

Merhaba Emine Hanım, staj yaptığı yerde çalışmaya devam eden bir Avukat olarak naçizane fikrimi söylemek istedim. Bana kalırsa çalışmayı düşündüğünüz yerde staj yapmanız daha faydanıza olacaktır aslında .Zira çalışma ortamına, adliyeye ve işleyen düzene alışmış olacaksınız, tanıdık insanlar edinmiş olmanız da cabası Yani bahsettiğiniz diğer hususlar, stajınızın bitimine de az bir zaman kalmış olması nedeni ile başladığınız yerde devam etmeniz sizin için daha uygun gibi görünüyor. Hakkınızda hayırlısı, kolaylıklar diliyorum..
Old 03-07-2015, 17:12   #3
Cumhur Okyay

Taşrada başladığınız stajınızı, orada tamamlayın ve orada birkaç sene kalarak, taşranın nimetlerinden yararlanın.
Sonunda da kendiniz rahatça karar verirsiniz.
İlerideki yaşamınızda size kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır.
Kolay gelsin, genç meslektaşım...
Old 07-07-2015, 11:20   #4
Av~Emine

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Taşrada başladığınız stajınızı, orada tamamlayın ve orada birkaç sene kalarak, taşranın nimetlerinden yararlanın.
Sonunda da kendiniz rahatça karar verirsiniz.
İlerideki yaşamınızda size kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır.
Kolay gelsin, genç meslektaşım...

Cumhur Bey öncelikle çok teşekkür ederim. Fakat siz de takdir edersiniz ki bir yerde kaldıkça gitmek daha zor olmaz mı? Hele de avukatlıkta takip ettiği dava ve işleri bırakıp gitmem ne kadar kolay olur...

Araştırmalarım sonucunda; staj naklinin 15-20 günde sonuçlanıp makul bir ücretinin olduğunu, ruhsat naklinin ise uzun bir süreç olup maliyetli olduğunu öğrendim. Elbette kararımda bu temel nokta olmayacak; ama bu da bir etken. Ruhsat nakil sürecinde çalışmak mümkün mü?
Old 08-07-2015, 07:43   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av~Emine
Cumhur Bey öncelikle çok teşekkür ederim. Fakat siz de takdir edersiniz ki bir yerde kaldıkça gitmek daha zor olmaz mı? Hele de avukatlıkta takip ettiği dava ve işleri bırakıp gitmem ne kadar kolay olur...

Araştırmalarım sonucunda; staj naklinin 15-20 günde sonuçlanıp makul bir ücretinin olduğunu, ruhsat naklinin ise uzun bir süreç olup maliyetli olduğunu öğrendim. Elbette kararımda bu temel nokta olmayacak; ama bu da bir etken. Ruhsat nakil sürecinde çalışmak mümkün mü?

Değerli Av. Emine,
Umumi hayat tecrübelerime göre yazıyorum:
Gel beni dinleyiniz ve bulunduğunuz yerin ve adliyesinin ve müvekkillerin, büyük yerlere nazaran daha faydalı ve olumlu olan; mesleğinize başlamaktaki, yürütmekteki ve donanım sahibi olmaktaki şartlarından yararlanınız ve kalıp gitmeyi daha sonra düşününüz. Bu arada da pek çok inceleme ve araştırma yapınız; hattâ, somut bir olay da olmayabilir; kafanıza gelen bir soru dahi mümkündür.( Bu Sitedeki, belli ve ünlü üyelerimizin, üstadlarımızın, hâlen nasıl bir araştırma ve inceleme içinde bulunduklarını, ekrana bakarak hissedebiliyorum) Zirâ, belli bir donanıma iyice sahip olmadan giderseniz, büyük yerlerde, pek çok dezavantajla da karşılaşmanız ihtimal dahilindedir.
Öte yandan, alınmış bir ruhsatname varken; nakil edilsin veya edilmesin elbette çalışmak mümkündür.
Kolay gelsin...
Old 14-07-2015, 14:37   #6
yurdumsun ey ucurum

Staj yeri o kadar önemli ki; ücret almaksızın çalışmayı dahi kolaylıkla göze alabilirim. Evli olduğumu, kirada oturduğumu da ilave edersem, "tuzu kuru"luk eleştirisi zannederim bertaraf olur. Elbet ki çok zor ve sıkıntılı bir süreç ama neticede bir yıl sürecek ve bu bir yılda üstad bir avukattan öğreneceğiniz şeylerin parayla ölçülmesi asla mümkün değil. O sebeple öncelikle size öğretecek, rehber olacak, mesleği sevdirecek bir avukat bulmalısınız, aksi halde meslek kabuslarla dolu.. İcra dairelerindeki deneyimsizlikler, mahkeme kalemlerinde muhatap kaldığınız "çaylağa bak" bakışı, envai çeşit kompleksif tavır ve sataşmalar.. Stajda bu süreci en az yara ile atlatmak için mesleğinde lider bir avukat bulun; kızgın, aksi, huysuz denilse bile aldırmayın derim..
Old 01-08-2015, 23:45   #7
Av~Emine

Cumhur Bey; şu an aslında tam da anlattığınız gibi yapıyorum. Aklıma takılan her şeyi araştırıp, uygulamaya yönelik olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışıyorum, adliye, büro sürecinin yanı sıra mesleki yayınları ve online programları da takip ederek. İşlerin nispeten daha hafif olduğu günlerde yabancı dile çok çalışıyorum, şu an önümdeki en büyük engel bence. Belirttiğiniz gibi tam donanımlı gelirsem, her şey benim için daha kolay olabilir.

"yurdumsun ey uçurum" öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim, elbette benim de alacak daha çok yolum var; fakat adliyede gözlemlediğim kadarıyla bazı avukat meslektaşlarımın hatalarına ben de şaşırıp, üzülüyorum. Meslekte kırk yılını doldurmuş, oldukça bilgili ve hukuk kültürü yerleşmiş bir avukatın yanında tek stajyer avukatım, bunun bir çok avantajı var ve elimden geldiğince verimli geçirmeye çalışıyorum. Öğrencilik yıllarımdan itibaren çeşitli şehir ve bürolarda çalıştım. Konu başlığım staj kapsamında bürodan ziyade, şehir odaklıydı. Ileride İstanbul'da Avukatlık yapmak istediğimden dolayı şu an taşrada stajda zaman mı kaybediyorum, bu İstanbul'a gittiğimde aleyhime olur mu? Her şeyi göze alıp, stajım bitmeden derhal İstanbul'a mı gitmeliyim...? Başlıktan anlaşılmasının istediğim sorularım bu şekildeydi. (Hangi şehirde olursam olayım verimli bir staj geçirmem gerektiği konusunda şüphe yok.)
Old 05-08-2015, 18:52   #8
Av.Ömer Faruk Şahin

Öncelikle yazdıklarınız için teşekkürler. Ben de THS'ye yeni katıldım ve avukatlık stajımı başlatmak için evraklarımı baroya bugün verdim.
Meslek ve stajla ilgili olarak kafam bir hayli karışık ve bu yoldan geçmiş olanlardan önerilerini bekliyorum.
Stajımı Istanbul'da yapacağım.Nasıl bir büroda çalışmalıyım? Diğer sorum ise mesleğe başlayıp Istanbul'da çalışmanın zorlukları ve faydaları nelerdir?
Şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi