Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma sonrası hükmedilen nafaka ve tazminat ayrıca mal rejimi tasfiyesine ilşikin dava

Konuyu Kilitleyin
Old 08-05-2013, 16:04   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma sonrası hükmedilen nafaka ve tazminat ayrıca mal rejimi tasfiyesine ilşikin dava

merhabalar , durumu özet anlatacagım , önerileriniz için şimdiden müteşekkirim.
52 yasında 3 cocuk 1 torun sahibi anneyim , avukatım dava acınca aynı evde yasamamam gerektigini söyledi cocuklarımla ayrı eve cıktım , 1 cocugum eşimin öz yegeni ile evliydi.
2012 de boşanma kesinleşti. 30bin tl manevi tazminat 400 tl nafaka aldım , tedbir nafakası birikimi 30bin tl yi gecti ödenmedi , toplamda 60bin tl üzeri alacaklıyım .
mal paylaşımı icin yeni dava baslattı Hakim , davayı ayırdı yani.
Mal paylaşımı davası bu ay başlayacak.
eşim boşanma kesinleşince evlendi , suan 1 evi 2 arsası var. evlilik süresince alındı tümü. 1997 de aldıgı arsa sözde kagıt üzerinde olmasada bi arkadasıyla ortak alınmıs arkadası ona karsılık kendisine 250bin tl lik senet imzalattı ve tedbir koydurmus bu senet için , bizde alacaklarımız icin tedbir koydurduk.

avukatım bana ısrarla eski eşimin teklif ettigi 60 bin tl yi alıp gelecek nafakalar ve mal paylaşım davasından vazgecmem icin ısrar ediyor. zaten kazanılmıs hakkım 60 bini gecti ve üzerine her ay 400 tl nafakam var , eşim bagkur emeklisi ve senet imzalattıgı arkadasının magazasında müdür olarak calısıyor. ama gayri resmi calıssada emekli maası 1000tl üzerinde.

cocuklarımdan 2 si benim icin gencliklerini feda etti , 1 i üniversiteyi bıraktı calıştı ne askerlik yaptı ne okulunu bitirebildi, hiçbir gelirim yok , oğlum 15bin tl harcadı bu mahkeme işlerine en son icra baslatması icin 2500 tl gönderdi avukata. onlara cok üzülüyorum.

avukatım eski eşimle cok sık görüsüyor ve onun avukatıymıs gibi davranmaya basladı.

size sorum , eşimin arkadasının koydugu 250 bin tl lik tedbir kaldırılırmı ? arada hiçbir fatura mal v.s. alışverişi olmadan 250bin tl senet imzalamış . avukatıma göre kaldırılamaz ve biz hiç bşey alamayız!! o yüzden 60 bin tl lik teklifi kabul edip cekilmeliymişiz.
bu arada eşimin babamın evine gelip bana yaptıgı saldırı yüzünden savcılıga şikayetim sonucu , 4 yıldır süren ayrı mahkemede 1500 tl lik para cezasıda kesinleşti.

şimdi ne yapmalıyım avukat mı değiştireyim. cocuklarım cok cekti yeni masraflar cıkartmak istemiyorum onlara , karsı taraf cok entrikalar peşinde. bu arada 2002 de cıkan kanunla noterden yeni sözleşme ile ilgili herhangibir işlem yapmamaıştım evliliğimde.

yardım ve önerini icin müteşekkirim.
Old 09-05-2013, 12:36   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin nafaka ödememesi suçtur. Bunun için öncelikle icra takibi yapılmalıdır.

Sizin bu zamana kadar neden icra takibi yapmadığınızı yazdıklarınızdan anlayamıyoruz. Dava sürerken verilen tedbir nafakası verildiği tarihten itibaren icraya konulabilir. Kesinleşen hükümle de yoksulluk nafakası olarak devam eder.

Eşinizin birikmiş nafakayı ödememesi suç değildir. Aylık cari nafaka ödememek suçtur.

Ayrıca nafakanız ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalmşışsa karşı tarafın gelirinde artış olmuşsa nafakanın arttırılması davası açılabilir.

Mal rejimine ilişkin davada 2002 sonrası edinilen malların yarı değerleri talep edilir. 2002 öncesi mallarda ancak somut parasal katkınız varsa alacak hakkınız doğar.

Taşınmaz üzerinde üçüncü kişinin koyduğu haciz muvazaalı ise bu işlemin iptali dava edilebilir.

Ancak diğer mal varlıklarından da söz etmişsiniz. Siz de bu mal varlıkları üzerinde ihtiyati haciz isteyebilirsiniz. Çünkü açılmış mal rejimi davanız var. İhtiyati haciz de tedbir de verilmelidir.

Avukatlık ilşikisi güvene dayanır. Görüşme talep edin, menfaatiniz dışında gerekçesiz bir şeyler görürseniz avukatınızla ilişikinizi bitirebilirsiniz.

Ancak mutlaka avukat aracılığı ile takip etmeniz gereken bir süreç yaşıyorsunuz. Mutlaka bir avukatla yol alınız.

Saygılar.
Old 09-05-2013, 13:58   #3
Konuk

Varsayılan Sayın Av.Ufuk Bozoğlu

öncelikle yanıtınız icin cok teşekkür ederim.
avukatım yatırmıyorlarsa kendileri bilir biriksin toplu alırız pazarlık gücümüz olur demişti. manevi tazminatı kazanınca toplam 60bin üzerine cıktı alacak , icraya verilmesini söyledim , tedbir koydu , icra icin masraf cıkardı , oğlum ödedi, ama henüz baslatılmadı nedenini anlayamadı her seferinde farklı cevaplar aldım .

karsı tarafın yasal şaibeli icrası icin ise 250 bin tl borc almıstır kulllanmıstır ispat edemeyiz bir sürü masrafı cıkar diyor , ama arada hiçbir fatura gelir artısı falan yok iş şirket sahibi değil ancak aldım kumarda yedim gibi bir şey söyleyebilirler. ama avukatım ısrarla ona birşey yapamayız bosuna bir dünya masraf yaparsınız diyor.
20 senelik çilenin ardından bu dünyada kötünün hep galibiyete yakın olduguna adalet sisteminin zayıf olduguna inancım arttı
teşekkürlerimle.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi