Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nafaka takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-09-2010, 12:41   #1
hidayet

Varsayılan nafaka takibi

Değerli üyeler,
Müşterek çocuk lehine hükmedilen ve 2008 yılından buyana ödenemeyen nafaka için takip başlattık.Takip talebi ve ödeme emrinde işleyecek nafakanın tahsili talebi yok esasen icra programı buna biraz neden oldu ve bizimde dikkatimizden kaçmış.Ancak nafaka bedelleri ay ay ve tek tek takipte gösterildi.Nafaka bedelinin ödenmemesi nedeniyle ise icra mahkemesine şikayette bulunduk ve şikayet tarihini icra emrinin tebliğinden sonra işlemiş ve ödenmemiş cari nafaka tarihi olarak belirttik.
Şu durumda;mahkeme takip talebinde ayrıca cari nafaka talebi bulunmadığı için şikayetimizi red mi eder?yoksa
icra emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında 1 aylık cari nafaka ödenmediği için kabul mü eder?Karar veremiyorum.İncelediğim kararlarda suçun unsurları için özellikle ödenmemiş 1 aylık cari nafakanın bulunmasına vurgu yapılmış.Kafam karışmış durumda.Şu haliyle takibimiz sadece birikmiş nafaka talebi olarak mı işlem görür,yeni bir takip mi başlatmalı mıyım?.Tabi bu arada şikayetin sonucunu beklemeli miyim.İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler.
Old 28-09-2010, 20:53   #2
Av. Murat Safkalp

'şikayet tarihini icra emrinin tebliğinden sonra işlemiş ve ödenmemiş cari nafaka tarihi olarak belirttik.'
bu ibarenizi takibe koymadığınız bir ay olarak anladım umarım yanlış anlamamışdır. Bu durumda şikayetiniz reddedilecektir. zira icra takibi konusu olmayan bir alacağı şikayet etmiş olursunuz. takibe koyduğunuz bir ay hakkında hemen şikayet yapın bunun için bir engel yok.
Old 28-09-2010, 21:41   #3
Hukuka Saygı

Bence takip talebinde ve ödeme emrinde, takip tarihinden sonra işleyecek olan nafakaların da tahsiline ilişkin talebiniz bulunmadığından, takibiniz sadece birikmiş nafaka alacağına ilişkindir ve bu nedenle de icra ceza mahkemesi bereat kararı verecektir. Takipten sonraki aylara ilişkin yeniden icra takibi yapmanızı öneririrm.
Old 29-09-2010, 11:14   #4
hidayet

Değerli meslektaşlarım,
beni doğru anlamışsınız,ağırlıklı olarak ben de sizin gibi düşünmekte idim,sanırım yeni bir takip başlatmak en doğrusu olacak.çok teşekkür ederim.
Old 29-09-2010, 12:58   #5
Arif Aydın

İcra takibine koyduğunuz son nafaka üzerinden şayet 3 aylık zamanaşımı süresi geçmişse muhtemelen sanığa ceza verilmez. 3 aylık şikayet süresine dikkat etmek lazım.

T.C. YARGITAY
17.Hukuk Dairesi

Esas: 2003/1502
Karar: 2003/3497
Karar Tarihi: 21.04.2003

NAFAKA BORCUNU ÖDEMEME - ŞİKAYET SÜRESİ

ÖZET : İİK'nin 344. maddesinde yazılı suç için icra emrinin tebliği ve takibin kesinleştiği tarih değil, aylık cari nafakaların ödenmesinden itibaren başlayan 3 aylık süre olduğu ve şikayete tekaddüm eden aylık nafakanın ödenmemiş olduğu anlaşılmakla tebliğnamedeki süresinden sonra yapılması nedeniyle müştekinin şikayet hakkının düşürülmesine ilişkin düşünceye iştirak edilmemiştir.

(2004 S. K. m. 344, 366)

DAVA VE Karar: İİK'nin 344. maddesinde yazılı suç için icra emrinin tebliği ve takibin kesinleştiği tarih değil, aylık cari nafakaların ödenmesinden itibaren başlayan 3 aylık süre olduğu ve şikayete tekaddüm eden aylık nafakanın ödenmemiş olduğu anlaşılmakla tebliğnamedeki süresinden sonra yapılması nedeniyle müştekinin şikayet hakkının düşürülmesine ilişkin düşünceye iştirak edilmemiştir.

Sonuç: Yapılan yargılamaya, toplanan delillere, uygulanan kanun maddelerine ve kararda yazılı gerektirici sebeplere göre sanığın yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle, hükmün isteme aykırı olarak İcra ve İflas Kanunu'nun 366. maddesi uyarınca onanmasına 21.4.2003 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi