Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümlü trafik kazası

Yanıt
Old 22-08-2007, 10:41   #1
av.fulyaf

Varsayılan Ölümlü trafik kazası

Değerli meslektaşlarım;bir müvekkilim 7 ay önce aracında seyir halinde iken arkasından gelen bir araç zik zak yaparak kendi aracına temas etmiş;müvekkilde yolun solundaki bariyerlere çarpıp aracı yolda dönerek arakadan gelen başka bir araca çarpmıştır.Daha sonra 3.bir araçta müvekkile çarpan araca çarparak zincirleme bir trafik kazası meydana gelmiştir.Olay neticesinde müvekkile çarpan araçta yolcu olarak bulunan bir şahıs ölmüştür.Müvekkilin kullandığı araçta bulunan iki yolcuda yaralanmıştır.Gelen adli tıp raporunda müvekkil asli kusurlu,diğer iki aracı kullanan sanık da kusursuz olarak gösterilmiştir.Karakolda verilen ifadede müvekkile çarpan aracın şoförü yanında yolcu olarak bulunan müteveffanın yola indiğini beyan etse de duruşmada yola inip inmediğini hatırlamadığını ifade etmiştir.Ayrıca maktül olay esnasında emniyet kemeri takmadığı için adli tıp raporunda tali kusurlu olarak gösterilmiştir.Maktülün yakınları müvekkilden davacı ve şikayetçilerdir.Olaya karışan diğer aracı kullananlar,müvekkil ve müvekkilin aracında bulunan yolcular birbirinden davacı ve şikayetçi değillerdir.Müvekkil ve kazaya karısan iki aracı kullananlarda aynı zamanda yaralandıkları için olayın mağdurudurlar.Müvekkil 7 aydır taksirle adam öldürmeden tutukludur.Diğer iki aracı kullanan şüpheliler tutuksuz yargılanmaktadır.Suçun üst sınırı 15 yıldır.Aslında olaya sebep olan yani müvekkili sıkıştırarak kazaya sebebiyet veren şahıs ortada yoktur.Müvekkil haksız olarak 7 aydır tutukludur.Duruşması çok yakın ve savunma dilekçesini hazırlıyorum.Şartla salıverme yada kefalet vs.talep edebilirmiyim?Savunmamda nelere yer vermeliyim?Daha önce böyle bir davayı yürüten meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.İyi çalışmalar.
Old 22-08-2007, 15:11   #2
sarissa

benzer bir davada ben de maktul yakınının vekiliydim. sanık 2 ay yattı ve salıverildi. çıkma gerekçesi işini yapamayışı kasıt durumunun olmaması, taksirle işlenebilen fiil olduğu için para cezasına çevrilme olasılığının olması,sabit ikametgahının olması vs. gerekçelerdi. bihakkın tahliye olmazsa kefaletle tahliye talebini mutlaka yapın. kolay gelsin
Old 22-08-2008, 16:25   #3
av.merve

Avukat Hanım merhabalar,

müvekkiliniz artık tahliye olmuştur kanaatindeyim. Fakat elimdeki mevcut bir dosya ile ilgili araştırma yaparken sorunuz içerisinde geçen bir konu ilgimi çekti. Şöyle ki, dosyanızda maktule emniyet kemeri takmadığı için Adli Tıp raporunda tali kusur atfedildiğini ifade etmişsiniz. Benim şu anda elimde trafik kazasında 8/8 kusurlu olarak hüküm giymiş ve kararı onannmış bir dosya var ve ben bu dosya ile ilgili CMY.nin 308/1 başvurusunda bulunacağım.Müvekkilimin kusur durumunu etkileyecek tek şey şu anda maktulün emniyet kemeri takmamış olmayışı. Elinizdeki adli tıp raporunda bir örnek alabilrimiyim ve emniyet kemerinin takılı olmayışı mahkeme kararına ne şekilde etkili oldu? Bu husus konusunda bilgi verebilirseniz çok sevineceğim. teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi