Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim yurt dışında ve hiç bir sorumluluğunu yerine getirmiyor mağdurum ne yapmam gerek

Konuyu Kilitleyin
Old 27-01-2009, 13:00   #1
Konuk

Varsayılan eşim yurt dışında ve hiç bir sorumluluğunu yerine getirmiyor mağdurum ne yapmam gerek

Evliliğimizden bir süre sonra depresyon geçirdim yapılan tedavi sonucunda bu durumu atlattım eşim bu süre zarfında yurt dışındaydı ve bir süre sonra beni yanına aldıracaktı.Ancak bu dönem içerisinde eşim maddi manevi hiç br şekilde bana destek olmadı hastalığım süresince bir kere dahi aramadı son bir yıl içinde de beni oyaladı ve yanına almak için hiç bir girişimde bulunmadı halada oyalıyor geçimimi güçlükle temin ediyorum yani eşimden hiç bir şekilde maddi manevi destek görmeüyorum boşanmak istiyorum ancak hiç bir şekilde talep etmem gereken haklardan haberdar değilim böyle bir durumda hukuken haklarım nelerdir.Artık tahamülüm kalmadı kocamın aileside kendi ailemde haksız bir şekilde bana karşı cephe aldı.işte tüm bu koşullar içinde eşime karşı hangi haklara sahibim hukuken neler yapabilirim...
Old 27-01-2009, 16:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin aile birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmediği ve KUSURU ile, ortak hayatı kurmak istemediğini kanıtlar iseniz boşanma gereçekleşir.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenli dava açılabilir.

Bu dava içinde, kendiniz için önce TEDBİR, boşanma kararının kesinleşmesinden sonrası için YOKSULLUK nafakası talebinde bulunabilirsiniz.

Yine maddi ve manevi tazminat istemlerinde bulunabilirsiniz.

Maddi tazminat boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizden mahrum kalacağınız için verilir.

Manevi tazminat ise, kişilik haklarınız zarar görmüş ise verilir.

Hükmedilebilecek nafaka ve tazminatların tahsili ancak İCRA kanalı ile mümkündür.

Ayrıca boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası açabilirsiniz.

Mutlaka bir meslektaşımızın hukuki yol göstermesinden DOĞRUDAN yararlanınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunuduğunz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini ücretsiz olarak isteme hakkınız vardır.

Saygılarımızla,
Old 28-01-2009, 21:00   #3
Konuk

Varsayılan manevi olarak çok yıprandım

Eşim hastalığım nedeniyle beni dışladı aynı hastalıklar dertler onunda başına gelebirdi hastalıkta sağlıkta yanımda olması gerekirdi işte beni asıl yaralayan da bu üstelik kaçarcasına yurt dışına gitmesi ve beni yanına aldırma vaadiyle kandırması....

Bir avukatada danıştım ama davayı benim açmamam gerektiğni söyledi bunun nedenide evlendikten sonra yaklaşık bir ay birlikte olmamız ve sonrasında eşimin yurt dışına gitmesi oldu zamanın kısa olmasınında aleyhime olacağını özellikle belirtti, gerçekten bu durum beni etkiler mi evlilik fiilinde kanunende oluştu sonuçta acaba bu durum söylendiği gibi alyehime oluır mu? Sonuçta mağdur olan kandırılan dışlanan benim ...radaki sürenin kısa olması hak elde etmeye engelmidir davayı eşimin açmasını beklersem maduriyetimi nasıl gidereceğim lütfen yardım edin
Old 28-01-2009, 23:42   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin evlenme sonrası sizi birlikte yaşamaya söz verdiği ülkeye götürmek için hiç bir girişimde bulunmaması evlilik birliğini temelinden sarsan bir davranış olarak değerlendirilebilir.

Davayı sizin açmanızda bir sakınca olmadığı gibi,davayı sizin açmanız daha da uygundur.

Çünkü davayı açan bir iddia ileri sürmektedir.Ve bunu ispat ettiğinde davası kabul edilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi