Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

El Atmanın Önlenmesi

Yanıt
Old 18-12-2014, 19:56   #1
Levent Karakaya

Varsayılan El Atmanın Önlenmesi

Merhaba üstadlarım müvekkillimin örn. 1 ada olan gayrımenkulu 10 parsele ayrılmış olup müvekkil bu parsellerin bazılarının sahibidir. Bu parsellerden 6 tanesi üzerinde yapılar olup el atmanın önlenmesi davası açmayı düşünüyorum. Bu kişilerin kim olduğunu nasıl tespit edebilirim ve tek davada bunu ileri sürebilirmiyim. Saygılarımla,
Old 18-12-2014, 22:11   #2
av.gokcen

Merhaba,

İşgalcilerin ad-soyad, kimlik bilgilerine ulaşmak için ilgili mahalle muhtarlığından ikametgah kayıtlarında söz konusu taşınmaz üzerinde bulunan yapıları kullananların bilgilerini alabilirsiniz.

Yapılarda elektrik, su, doğalgaz vs. varsa bu yerlerden de de işgalcilerin söz konusu bilgilerine ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

Eğer işgalcilerin tapu tahsis belgesi vs. var ise tapu müdürlüğünde tapu sicil kayıtlarının açıklamalar hanesinde tahsis sahibi bilgileri vardır.

Bu hususta sulh hukuk mahkemesinden veya asliye hukuk mahkemesinden delil tespiti talebiyle bir dava açarak, mahallinde keşif yaptırabilir, işgalin tespitini, işgalcilerin kimler olduğunun belirlenmesini isteyebileceğiniz kanaatindeyim.

Tek dava ile tüm işgalciler hakkında dava açabilirsiniz. Her davalıdan kendi işgalinde olan parsel için istediğiniz işgal bedelini isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
Old 18-12-2014, 22:27   #3
Levent Karakaya

Üstadım öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim,işgalcileri tespit etmek için muhtardan yardım aldım ancak yeterli olmadı. Delil tespiti benim de aklımda var. Ancak tek dava ile olur mu ondan şüpheliyim. Çünkü 6 parsel olduğundan fakat arsanın hepsi 1800 m2 yani parseller yan yana hakim tefrik eder mi sizce ?
Old 18-12-2014, 22:40   #4
av.gokcen

Hakimin tefrik kararı vermeyeceğini düşünüyorum. Sonuçta aynı ada içerisinde bulunan parseller. Davacısı aynı kişi.Keşif mahalli adresler bitişik parsellerde. Usul ekonomisi kapsamında tefrik etmeyebilir.

Tefrik etse bile, ilk hale yani her bir davalı için dava açma pozisyonuna dönmüş olursunuz.
Old 19-12-2014, 01:01   #5
Levent Karakaya

Bende sizin gibi düşünüyorum usul ekonomisi yönünden ayrıca dava da oturan kişilerin tespiti için emniyet araştırması da istemeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi