Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirket Geçersiz Devir???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2011, 12:44   #1
gnchukukcu

Varsayılan Limited Şirket Geçersiz Devir???

Merhaba sayın meslektaşlarım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Müvekkil eğitim alanında faaliyet gösteren X ltd. Şirketinden alacaklarına binaen toplam 10.000 Tl değerinde 10 adet senet alıyor.Senetleri icra takibine koyduktan sonra şirket Y Ltd. Şirketine noter kanalıyla işletme hakkının devri sözleşmesiyle devir ediliyor.Ancak devir sözleşmesinde dikkatimi çeken bir husus devralan şirket yöneticisinin imzasının bulunmayışı ve ayrıca ticaret sicilinde devredildiği iddia edilen şirketin aynı adreste faal görünmesine rağmen(üstelik devrin üzerinden 8 ay geçmiş ticaret sicilinde şirket o adreste) hacze gidildiğinde şirket yetkililerinin X şirketinin artık o adreste faaliyet göstermediğini belirtmişlerdir.
Ben şuan tekrar hacze gidip muhafaza yapmayı düşünüyorum sizin görüşlerinizi alabilirmiyim???

Çok mu spesifik bir soru neredeyse tüm sorulara bir iki cevap yazılmış ancak bu soruya bir tane cevap yok
Old 24-10-2011, 18:07   #2
by dinçer

Syn gnchukukcu ;

Bahsetmiş olduğunuz devir işlemi çok net değil.

Noter aracılığı ile yapılan devir işlemini şahıslar noktasında yorumlamanız halinde soru daha net ortaya çıkacaktır kanaatindeyim.

Zira ticari işletmenin devri hususu devrin şahıs unsurunu kapsayıp kapsamaması açısından hem TTK da ( madde 451 ) hem de BK da ( madde 179 ) düzenlenmiştir.

Her ikisi birbirinden farklı hüküm ve sonuçlar içerdiğinden bahsetmiş olduğum üzere noter de yapılan devrin tam olarak neyi kapsadığını irdelemek gerekiyor divye düşünüyorum.
Old 25-10-2011, 15:20   #3
gnchukukcu

Syn Dinçer ilginize teşekkür ederim
Söz konusu devir sözleşmesi işletme hakkının devri sözleşmesi biçiminde düzenlenmiş işletme hakkı ile beraber demirbaşları devir tarihine kadar olan alacak ve borçlar devreden şirkette kalmak üzere devretmiş. Benim asıl kafamı kurcalayan da bu o güne kdar doğmuş alacak ve borçları devreden şirketin uhdesinde bırakıp bırakamayacağı hususu bildiğim kadarıyla devreden ve devralan 2 yıl boyunca şirket borçlarından müteselsil sorumlu.Bu yasada düzenlenmiş ancak belirttiğim diğer husus olan borç ve alacakların devredende kalıyor olmasına herhangi bir yerde rastlamadım. Zaten böyle bir düzenleme kabul edildiği takdirde ztn piyasaya borcu olan şirketin devri ile borçtan kurtulma yolunu doğurur bu da hakkaniyetle bağdaşmaz diye düşünüyorum.
Saygılar
Old 25-10-2011, 15:49   #4
by dinçer

Sayın gnchukukcu ;

BK madde 179 irdelendiğinde ticari işletme devrinde borçların devir ile devralana geçip geçmediği esas itibariyle taraf iradelerine bağlı tutulmamıştır.Aslında burada borçların devri kanundan ötürüdür.Bu sebeple bahse konu devir sözleşmesinde devir tarihine kadar olan borçların devredende kalmasına yönelik beyanların devredenin sorumluluğunu kaldırmadığı kanaatindeyim.

Devir sözleşmesinde geçen bu beyanlar belki iç ilişkide tarafları bağlayabilir ancak alacaklılara karşı ileri sürülemez diye düşünüyorum.

Ayrıca devralan ve devreden iki yıl sorumlu değildir.İki yıllık süre sadece devreden açısından geçerlidir.Devralan her bir borç için zamanaşımı süresince sorumludur.

Bu arada sayın meslektaşım noterde düzenlendi diyerek düzenlenen belge içerisindeki her ifade doğrudur ve/veya kanuna uygundur ve/veya kanun hükmünü ilga eder şeklinde yorumlamamak gerekir.Zira BK 179 açık ve nettir.Bu anlamda devir tarihine kadar olan borçların alacaklıda kalmasını öngören ifadeye başka bir yerde ya da kanun hükmü içerisinde rastlamamanız gayet doğal.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi