Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal suçu mu yoksa Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirilmesi suçu mu ?

Yanıt
Old 23-09-2022, 11:00   #1
Metrdotel

Varsayılan Özel Hayatın Gizliliğini İhlal suçu mu yoksa Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirilmesi suçu mu ?

Herkese merhaba değerli meslektaşlarım.
Müvekkilim bir arkadaşının telefonunda gmail hesabını açık bırakıyor. Bu arkadaşı , müvekkilime karşı birtakım duygular besliyor ancak platonik lişkisi kurunca bu ilişkiye dair whatsapp mesajlarının ekran görüntülerine gmail hesabından ulaşan platonik arkadaş bunu kaldıramayıp yaklaşık 15 kişiye bu konuşmaların ekran kaydını atıyor. Bu kişiler arasında müvekkilin biraz muhafazakar babası da mevcut. Müvekkil karakola gidip özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan şikayette bulunuyor ancak sorun şu ki platonik arkadaşın attığı fotoğraflar müvekkilin kendi telefonundan çekilen ekran görüntüleri olduğu için ve bu yaklaşık 15 kişinin hepsi platonik arkadaşın gönderdiği sohbet penceresini sildiği için platonik arkadaşın bu görüntüleri yaydığına dair bir belge yok elimizde. Yalnızca müvekkilimin babası ile platonik arkadaşın whatsapptan konuşurken '' zaten kızınızdan duygusal olarak darbe aldım , mesajları tamamen sildim şimdi bulamam '' gibi beyanları bulunmakta. Sizden ricam bu dosyayı hangi suçtan açmak daha mantıklı ve işin delil kısmında herkes sohbet penceresini sildiği için bu mesajları platonik arkadaşın yaydığını nasıl ispat edebiliriz. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Sağlıcakla kalın
Old 23-09-2022, 15:42   #2
Av. Erdem Akçay

Şikayetçinin suç maddesini belirtmesi gerekmez. Zaten Cumhuriyet savcısı da belirtilen maddeyle bağlı değildir. Olayı anlatıp cezalandırılması için dava açılmasını istemek yeterlidir.

Haberleşmenin gizliliğini ihlal, TCK 132/2 daha uygun gibi geldi bana. Mesajlar silinmiş olsa da alanlar, bu mesajların kendilerine gönderildiği hususunda tanık olabilirler.
Old 25-09-2022, 08:53   #3
Metrdotel

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Şikayetçinin suç maddesini belirtmesi gerekmez. Zaten Cumhuriyet savcısı da belirtilen maddeyle bağlı değildir. Olayı anlatıp cezalandırılması için dava açılmasını istemek yeterlidir.

Haberleşmenin gizliliğini ihlal, TCK 132/2 daha uygun gibi geldi bana. Mesajlar silinmiş olsa da alanlar, bu mesajların kendilerine gönderildiği hususunda tanık olabilirler.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Karakolda savcı da kişinin o fotoğrafları yaydığına delil isteyince ben de bir an afalladım doğrusu tanık konusunda verdiğiniz tavsiyeye de teşekkür ederim muhtemel ki müvekkile ben de tanık olacağım zira olayın başında fotoğrafları bana da gönderdi şahıs
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi