Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Bedelinin Eksik Yatması

Yanıt
Old 26-01-2006, 16:12   #1
av.aglotav

Varsayılan Kira Bedelinin Eksik Yatması

merhabalar ben stajını yeni tamamlamış genç bir avukatım bir konuda bana yarımcı olabilirmisiniz ? kira sözleşmesinde kira bedelinin bankaya yatırılağı belli ise ama ikametgahta alınmışsa ve budurum teamül olmuşsa daha sonra bankaya para yatarsa havale bedeli kira bedelinden mahsup edilebilirmi bana yardıcıolabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim
Old 26-01-2006, 18:43   #2
z.nurten demir

Sayın Ocak
Bence pek mümkün görünmüyor. Zira aranızdaki sözleşmeye göre kiranın bankaya yatırılacağını kararlaştırmışsınız. Bununla ilgili banka masrafının ne olacağı hususunda özel bir düzenleme olmadığı için söz konusu kararlaştırılan kirayı aynen ödemek durumunda olduğunuzu düşünüyorum.
Old 26-01-2006, 19:30   #3
Admin

Alıntı:
havale bedeli kira bedelinden mahsup edilebilir mi

Hayır edilemez, temerrüt olur.
Old 26-01-2006, 21:49   #4
av.aglotav

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: z.nurten demir
Sayın Ocak
Bence pek mümkün görünmüyor. Zira aranızdaki sözleşmeye göre kiranın bankaya yatırılacağını kararlaştırmışsınız. Bununla ilgili banka masrafının ne olacağı hususunda özel bir düzenleme olmadığı için söz konusu kararlaştırılan kirayı aynen ödemek durumunda olduğunuzu düşünüyorum.
Old 26-01-2006, 21:54   #5
av.aglotav

çok teşekkür ederim bende sözleşmede buna iilişkinolarak ayrıca ve açık bir hükmün olması gerektiğini düşünmüştüm ama emin olamadım.. yardımınız için çok teşekkür ederim. ayrıca bir soru daha sorabilirmiyim, pek çokkere yenilenen kira sözleşmelerinde 2. veya 3. yenileme ile ama yenileme yapıldığı sırada tahliye taahhütnamesi alınması geçerli olurmu vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkkür edrim.. saygılarımla t. ocak
Old 26-01-2006, 22:12   #6
Admin

Alıntı:
yenilenen kira sözleşmelerinde 2. veya 3. yenileme ile ama yenileme yapıldığı sırada tahliye taahhütnamesi alınması geçerli olurmu vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkkür edrim

Kira kontratının yeniden yapılması ihtiyari olduğundan (kiracının böyle bir yükümlülüğü yoktur, yeniden imzalanmazsa, eski kontrat aynı şartlarla 1 yıl uzamış sayılır), yenilenen kontratlarla birlikte verilen tahliye taahhütnamesi geçerlidir.
Old 28-01-2006, 20:20   #7
z.nurten demir

sayın ocak
tahliye taahhütnamesinde iki tarih söz konusudur. Bunlardan biri düzenleme tarihi diğeri tahliye tarihidir. Tahliye taahhütnamesi, ancak kira aktinin kurulmasından 1 ay sonra(en erken) kiracıdan alınabilir. Yani kontradın düzenlenme tarihi ile taahhütnamenin düzenlenme tarihi arasında en az bir ay olmak zorundadır.Aksi taktirde Yargıtay kiracının evi kiralayabilmesi için bu taahhütnameyi imzalamak zorunda kaldığını yani baskı altında kaldığına hükmetmekte ve taahhütnameyi geçersiz olarak kabul etmektedir. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi