Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

idari yargı hakimi nasıl olunur?

Yanıt
Old 12-12-2006, 20:02   #1
arkhe

Soru idari yargı hakimi nasıl olunur?

Herkese slm...birkaç haftadır internette araştırma yapıyorum.Ocak sonu mezun oluyorum ve idari yargı hakimliği sınavına girmeyi düşünüyorum.Sitede yer alan cevapların çoğunu okudum ama yine de pek fazla aydınlanmış değilim.Sınavı kazandıktan sonra staj süresi ne kadar? Staj süresince maaş alabiliyormusun?Verilen maaşın miktarı sembolikmi yoksa geçim için yeterli oluyor mu?Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Old 13-12-2006, 11:06   #2
üye12655

merhaba..bu benim ilk yazım.marmara üniversitesi ikinci sınıf öğrencisiyim.bende idari yargı hakimliği düşünüyorum.şuan için özel bir çalışma yapmam ya da dil kursuna gitmem gerekir mi bilgi almak istiyorum.şimdiden teşekkürler
Old 17-12-2006, 17:27   #3
su perisi

Varsayılan merhaba

Alıntı:
Yazan sudija
merhaba..bu benim ilk yazım.marmara üniversitesi ikinci sınıf öğrencisiyim.bende idari yargı hakimliği düşünüyorum.şuan için özel bir çalışma yapmam ya da dil kursuna gitmem gerekir mi bilgi almak istiyorum.şimdiden teşekkürler
hakime hanım ,sanırım aynı üniversitedeyiz.size tek tavsiyem şimdilik idare derslerini iyi çalışmanız ve sevmeniz.tabii bir de yılmamanız gerekli... sevgiler...
Old 19-12-2006, 18:09   #4
arkhe

Cevap verecek kimse yokmu? Lütfen biri cevap versin.
Old 19-12-2006, 19:51   #5
gizeemm

Çözüm

çok kesin olmamakla birlikte bildiklerimi paylaşmak isterim sizinle.Danıştayın kararı üzerine şu sıralar adalet bakanlığının adli yargı veya idari yargı hakimlik sınavı açmaya yetkisi yok. ama bu sorun çözülecektir çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum.en azından 1 yılda çözler problemi umarım eski uygulamaya göre İdari yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı sınav konuları
Genel yetenek ve genel kültür konuları:
a) Türkçe,
b) Matematik,
c) Türk Kültür ve Medeniyetleri,
d) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi,
e) Türkiye Coğrafyası,
f) Temel Yurttaşlık Bilgisi,
g) Güncel Sosyoekonomik konular,

Alan bilgisi konuları:
a) İdare Hukuku,
b) İdarî Yargılama Usulü Hukuku,
c) Anayasa Hukuku,
d) Borçlar Hukuku (Genel Hükümler),
e) Medenî Hukuk,
f) Vergi Hukuku,
g) Vergi Usul Hukuku,
h) Maliye,
ı ) Ekonomi." dır

Ancak bunların değiştirilme ihtimalleri var mı okunuda bilgim yok. sınavı kazanırsanız mülakat var mı şuan o da belli değil sanırım.artık hakim olup staja başlarsanız alacağınız ücret sembolik değil.direk maaşla başlıyorsunuz staja en son hatırladığım 1 miyar 800 milyon gibi bir ücret. stajınız bittiğinde mesleğe atıldığınız da bu ücrette artış oluyor maaş olarak biraz daha fazlasını alıyorsunuz. o ücret hakkında bir fikrim yok ama. Kısacası bence şimdilik yapmanız gereken bu mesleği gerçekten yapmak istediğinize emin olmak ve 2. olarak da sınava össye hazırlanır gibi ciddi ciddi çalışmak. ve deneyimlerimden yararlanarak söylüyorum sallamakla olmuyor umarım yardımcı olabilmişimdir başarılar
Old 21-12-2006, 05:41   #6
akgulhukuk

İnceleme idari hakimlik sınavında soru dağılımı

sevgili arkadaşlar
idari hakimlik sınavı aslında ders dağılımı açısından bakıldığında adli hakimlik sınavına nazaran daha az ders olması yönüyle daha kolay kazanılabilecek bir sınav gibi görünmesine rağmen son yıllarda sınava giren aday sayısı ve de sınava çalışan aday adayı arkadaşların gerçekten kaliteli insanlarolması hasebiyle gerçekten zorlaşmış durumdadır.
Ortalama 8000 adayın girdiği bu sınavlarda son dönemde 100 civarı aday sınavın mülakatını geçebilmekte ve netlerde 90 nete dayanmaktadır. uzun lafın kısası az sonra sizlere derlere göre soıru dağılımın vereceğim bu sınavı; vergi hukuku ve iktisat - maliye grubu soruları belirlemektedir çünkü anayasa, idare, iyuk, medeni, borçlarhukuku gibi dersleri genelde hukukçu arkadaşlar adli hakimlik sınavına hazırlanırken ve de üniversite yıllarındaki çalışmaları sonucunda bilmekte ancak bahsettiğim derslere ise pek önem vermemektedirler özellikle vergi hukuku gibi ortalama 27 sorunun geldiği bir dersin çok iyi bilinmesi sınavı kazanmak için gerekli olan net toplamının 3 te 1 inin halledilmesi demektir.

medeni hukuk- 15
borçlar hukuku-15
anayasa- 14
idare hukuku+ iyuk- 27
vergi hukuku- 27
iktisat- 11
maliye-11

hepinize geleceğe dair planlarınızda başarılar diliyorum

ÇIRAKLIK YAPILMAYAN İŞTE, USTA OLUNMAZ!
Old 21-12-2006, 22:49   #7
akgulhukuk

İnceleme idari hakimlikte soru dağılımı

sevgili arkadaşlar,
idari hakimlik sınavında soruların dağılım derslere göre şu şekildedir:
anayasa : 12
medeni hukuk:8
eşya hukuku:8
borçlar hukuku:12
idare hukuku :15
iyuk:13
vergi genel: 15
vergi özel : 13
maliye :12
iktisat :12

benim hukuçu arkadaşlara tavsiyem vergi hukuku ve maliye derlslerini sıkı tutmaları, çünkü diğer derslerde iktisat dışında zaten sınavlara hazırlanan hukukçu arkadaşlar gerçekten başarılı oluyorlar!

hepinize başarılar!
Old 24-12-2006, 20:13   #8
arkhe

akgulhukuk ve gizeemm verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim bu konuda çok aydınlandım ve seçeceğim mesleğe artık kesin karar verdim. İdari yargı hakimi olmak istiyorum çünkü hukuku seviyorum...
Old 26-12-2006, 23:00   #9
üye12655

bende cevap yazanlara çok teşekkür ederim.ikinci sınıf olmamın avantajından yararlanıp özellikle maliyeyi daha çok ciddiye alcağım.tekrar çok teşekkür ederim....
Old 29-12-2006, 16:41   #10
burakocaoglu

[quote=sudija]merhaba..bu benim ilk yazım.marmara üniversitesi ikinci sınıf öğrencisiyim.bende idari yargı hakimliği düşünüyorum.şuan için özel bir çalışma yapmam ya da dil kursuna gitmem gerekir mi bilgi almak istiyorum.şimdiden teşekkürler idari yargı hakimliği adli yargı hakimliğine göre daha çekici gelmekte,ben de ankara üniversitesi 2. sınıftayım ve öncelikle dersin iyi şekildeanlaşılması gerektiğini sınavla ilgili detayların sonraya bırakılması gerektiğini düşünüyorum.tabi bunun içinde prf.dr metin günday gibi hocalardan da ders alınması işimizi çok daha kolaylaştırır.yani hoca faktörü önemli
Old 15-01-2007, 22:25   #11
hakimadayı

idari yargı hakimliği düşünen ve henüz 1. yada 2.sınıf hukuk fakültesiöğrencisi arkadaşlarım,kesinlikle iktisat ve maliye derslerini dikkate alın çok önemli!sonradan çalışınca o kadar verimli olmuyor
Old 18-01-2007, 19:07   #12
arkhe

İnceleme slmlar

Birkaç gündür internette araştırma yapıyorum ösym nin bütün sınav takvimi hemen hemen açıklanmış ama adalet bakanlığı sınavlarından haber yok bilgisi olan varmı bu sene açıcaklarmıymış idari yargı hakimliği sınavını???
Old 10-02-2007, 00:00   #13
arkhe

Arkadaşlar herkese selam.Sitede bir araştırma yaptım ama pek aydınlandığımı söyleyemem.İdari hakimlik sınavında hangi konulardan soru çıkıyor sitenin heryerinde birileri başka konular ileri sürmüş kafam çok karıştı.Mesela eşya hukuku varmı?Birileri yardımca olabilir mi???
Old 10-02-2007, 17:09   #14
Cest la vie

Alıntı:
Yazan arkhe
Arkadaşlar herkese selam.Sitede bir araştırma yaptım ama pek aydınlandığımı söyleyemem.İdari hakimlik sınavında hangi konulardan soru çıkıyor sitenin heryerinde birileri başka konular ileri sürmüş kafam çok karıştı.Mesela eşya hukuku varmı?Birileri yardımca olabilir mi???

Sayin Arkhe,
Sorunuzun cevabini Sayin Akgulhukuk 6. ve 7. mesajlarda ayrintili olarak aciklamis zaten? O mesajlarda her bir alanda toplam kac soru ciktigina dair ayrinti bile var, daha neyi merak ettiginizi acikcasi pek anlayamadim?
Sorunuzu daha ayrintili yazarsaniz belki birileri gercekten yardimci olabilir...
Old 10-02-2007, 18:06   #15
otarsuslu38

ben de idari hakim olmayı çok istiyorum ve 2 sınıf olmamdan dolayı bu avantajı kullanacağım inşallah allah herkesin kalbine göre verir herkese bu yyolda başarılar
Old 10-02-2007, 20:16   #16
arkhe

sayın ahu
Dikkat ettiyseniz mesajın birinde eşya hukuku varken diğerinde yok benimde kafamı karıştıran nokta bu.Zaten mesajımda bunuda açıkça belirtmiştim.Bir okuma hatası oldu galiba.Ama genede teşekkürler
Old 10-02-2007, 20:40   #17
Cest la vie

Alıntı:
Yazan arkhe
sayın ahu
Dikkat ettiyseniz mesajın birinde eşya hukuku varken diğerinde yok benimde kafamı karıştıran nokta bu.Zaten mesajımda bunuda açıkça belirtmiştim.Bir okuma hatası oldu galiba.Ama genede teşekkürler

Sayin arkhe,
Esya Hukuku, 'Medeni Hukuk' kapsamindadir. Medeni hukuk 5 kitaptan olusur: Baslangic Hukumleri ve Kisiler Hukuku, Aile Hukuku, Borclar Hukuku, ESYA HUKUKU ve Miras Hukuku. Ancak bunlardan bir tek Borclar Hukuku'nun ayri kanunu vardir, onun haricindeki konular MEDENI KANUN'da duzenlenmektedir.

Oncelikle 'Hukuka Giris'e calissaniz sizin icin daha iyi olacak.

Saygilarimla
Old 01-04-2007, 09:40   #18
tugba_gcl

merhaba idari yargı hakımı olabılmek ıcın şartların ne oldugu hakkında bılgı verırmısınız? malıyeden mezun olduktan sonra sınavlara gırılebılıyormu?
Old 01-04-2007, 13:30   #19
yağmurdamlası

Maliye de İdari yargı hakimi olma hakkı var diye biliyorum.Kpss'ye girme şart değil sınavdan (hakimlik sınavından)gereken puanı alıp mulakatlara katılacağız.Dersler konusunda zaten az çok bilginiz vardır çıkacak konular hem hukuk ağırlıklı hem de iktisat işletme gibi konularda dahil olacaktır.
Old 11-04-2007, 14:06   #20
tugba_gcl

2008 yılı ıcın sınav tarıhı nedır? bılgı verırsenız sevınırım
Old 13-06-2007, 14:58   #21
arkhe

Soru selamlar

İdari yargı hakimliği sınavına çalışıyorum. Bu nedenle Ankara Üniversitesi Ders notlarından bazılarını aldım.Ancak kafamı karıştıran bir durum var. Maliye dersi için verilen notların üstünde kamu maliyesi yazıyor.Acaba bu konular arasında bahsedilen maliye, kamu maliyesi mi??? Bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim...
Old 22-06-2007, 21:08   #22
asa

ankara hukuk son sınıftayım...maliye, kamu maliyesi olsa gerek.Bir başka maliye yok ki,maliye zaten kamunun maliyesidir..
Old 22-06-2007, 21:17   #23
asa

Bir de size mualla öncel,mustafa akkaya ve ahmet kumrulu'nun beraber hazırladığı "uygulamalı vergi hukuku" nu tavsiye ederim.iki kere falan bitirin diyorlar...
Old 12-07-2007, 11:49   #24
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Çalışılarak oluyor vallaha bu kadar açık ve de seçik....İlk gururumuzu ortaya çıkardı.Kahramanmaraş Sütçüimam Üniversitesi yeni belli olan İdari yargı mülakatının sonuçlarında alnı ak çıktı.Bir arkadaşımız artık idari yargı hakimi...darısı bizlere isteyenlere...Artık çalışmanın önemi anlaşılmışıtır değil mi arkadaşlar ve de üniversitenin de o kadar önemli olmadığı...her şey bizde başlar biz de biter...
Old 17-07-2007, 00:39   #25
semaakd

bütün sayfayı okudum ve farkettim ki idari yargı hakimi olmak isteyen arkadaşların bir çoğu 2 ve 3. sınıfta belki bu idare hukuku ve idari yargıyı taze almış ve belki hocalarınız belki konular gereği idareyi sevmiş ve istiyor olmanızdan kaynaklanabilir.. aleviniz sönmesin hepinizi istekli gördüm sadece iyi araştırın.. meslek ömür boyu eş gider ama iş kalır..bende arkadaşa katılıyorum üniversiteniz değil siz önemlisiniz.. hepinize başarılar..
Old 19-07-2007, 09:57   #26
sema güney

Mutlu

merhaba ilk defa mesaj yazıyorum.4. sınıfa geçtim vergi hukukununun kitabını bitiremedik bile.o yüzden kendim çalışmalı mıyım yoksa erken mi unuturmuyum?adli hakimlik ya da idari hakimlik istiyorum.şimdiden teşekkürler
Old 20-08-2007, 12:53   #27
yildirim_66

Varsayılan kaymakam olmak...

Hukuk fakultesi öğrencilerinin kaymaka m olma süreci nasıl, kamu yönetimi öğrencileri daha mı başarılı ne gibi çalışmalar yapmak gerekiyor.aydınlatırsanız sevinirim...
Old 21-08-2007, 11:52   #28
SELCANKSP

ben s.ü.iibf kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim ve idari yargı hakimi olmak istiyorum ikinci sayfa yayınlarının kitaplarını aldım ve themisdeki soruları ezberliyorum.anayasa hukukunu bitirmeme cok az kaldı.ama dershane gereklimi bılmıyorum.ve sınavın ne zaman olucagıda daha acıklanmadı deyilmi.bu arada bana başka önerinizde varmı gercekten ilk kez başarmak istiyorum
Old 21-08-2007, 11:55   #29
SELCANKSP

Varsayılan sema güney

Alıntı:
Yazan sema güney
merhaba ilk defa mesaj yazıyorum.4. sınıfa geçtim vergi hukukununun kitabını bitiremedik bile.o yüzden kendim çalışmalı mıyım yoksa erken mi unuturmuyum?adli hakimlik ya da idari hakimlik istiyorum.şimdiden teşekkürler

eğer hakim olmak istiyosan vergiyi çok iyi bilmelisin ve bence şimdiden vergi hukukuna kendin kitabın başından çalışmaya basla ve sınavlarda çıkabilecek tarzda sorular çöz.anlayarak çözersen asla unutmazsın ve çalıştıklarından küçük notlar cıkarıp onlarıda okumalısın .
Old 18-09-2007, 12:52   #30
iquht

arkadaslar kaynak olarak onerilen cevaplara baktım cogunluk su kaynakaları oneriyor sizce ne kadar faydalı :
vergi hukuku:nurettin bilici
idare hukuku:metin günday
maliye:abdurrahman akdogan
inkilap:yok yayınlari sizce bu kaynaklar ytrlimi onerecekleriniz warmi??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi