Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kiracı Ev Sahibi

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 03:47   #1
Bekir

Varsayılan Kiracı Ev Sahibi

kıymetli hukukçu dostlar;
01,03,2001 tarihinde devalüasyonla birlikte patlak veren hadise şöyle gelişmiştir.
dövizin aşırı artışı sebebi ev sahibi ile sözlü anlaşmaya çalıştık. olmadı yazılı anlaşmaya çalıştık olmadı.
bu esnada ev sahibi beni fazla sivri bularak cephe aldı ve hakaret iftira taciz hertürlü yıldırma taktiklerine baş vurarak beni evden çıkarmak istedi. bende bütün olayları telefon konuşmalarını teybe kaydettim. noterden ihtar çektim. ama hala olaylar devam ediyor.
sorularım
hangi konu altında dava açabilirim. en ağır cezaya çarptırılmaları için ne yapabilirim. tazminat davası olabilirmi?
iftiralar hakaretler şantaj ve tehditler hep telefon yolu ile yapıldı hepsini kasete kaydettim. mahkemede delil kabul edilirmi? şahit gereklimi. savcılığa vereceğim dava dilekçesine şahit yazmam gerekirmi? apartmandaki bazı komşuları yazsam şahitliğe benmi götürmek zorundayım. prosedür nasıl işliyor bilimiyorum. bana yol gösterirseniz memnun olurum.
saygılar.
30-04-2001 20:47:42
Old 27-02-2002, 03:48   #2
Seyyah

merhaba,
öncelikle, başınıza gelenler üzücüdür. geçmiş olsun derim. sorularınıza gelince, hangi konuda dava açmak istediğinize kendiniz karar vermelisiniz. tazminat davası açmanıza engel bir hal yok. açtığınız takdirde tabiiki davayı isbatlamak zorundasınız, bunun için de gerek şahit ve gerekse telefon kayıtlarınızı ileri sürmenize de bir engel bulunmamaktadır. hakim sunduğunuz delilleri ve karşı tarafın savunması ile delillerini inceleyip gerekli kararı verecektir. yaygın uygulama teyp bantlarının tek başına bir delil olmayacağı yönündedir. ancak diğer delillerle desteklenip doğrulanmış kayıtlar pekala da delil olarak kabul edilebilir.
ceza davasına gelince, konuyu cumhuriyet savcılığına bir dilekçe ile bildirip ilgili yahut ilgililer hakkında soruşturma yapılmasını temin edebilirsiniz. savcı gerekirse sizi ve şikayet edeceğiniz şahsı dinleyip soruşturmayı tamamladıktan sonra yine gerekli görürse dava açar, yahut delil yoktur, takipsizlik kararı verir, yahut ileri sürdüğünüz olayları kendinizin açacağı bir şahsi dava ile takibi mümkün görür, bu açıdan kamu adına koğuşturmama kararına varır. siz de sulh ceza mahkemesine şahsi dava açabilirsiniz. hatta açacağınız bu dava sırasında şahsi hak yani tazminat isteminde de bulunabilirsiniz.
gerek hukuk gerekse ceza mahkemelerinde açılacak bu kabil davalarda şahit elbetteki bildirilmelidir. hukuk davasında masrafını yatırır, şahitlerin mahkemece çağırılmasını temin edebilirsiniz. şahitleri davacı mahkemeye götürmek zorunda değildir. engeli yoksa şahitler mahkemeye gidip şehadette bulunmak zorundadırlar. en ağır cezadan neyi kastettiğinizi anlamış değilim. hakim, cezayı, yasada bu suça karşılık gelen maddedeki iki sınır arasında vicdani kanaati doğrultusunda belirler. gerekirse paraya çevrilir, gerekirse doğrudan doğruya para cezası takdir edilir. prosedür bu kadar basit işliyor, ancak yine de size bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.
Old 27-02-2002, 03:48   #3
Bekir

sayın seyyah;
öncelikle beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. meseleyi net olarak anlattığımı ve sizinde güzel cevaplar verdiğinizi görüyorum.
davamı kendim açmak ve kendim yürütmek istiyorum. bu sebeple sizden ricam mümkünse bu davanın açılması ve yürütülmesi ile ilgili prosedürü sıra ile bana öğretiniz. hatta varsa kitap ve diğer dokümanlar öneriniz.
elbetteki avukatla bu işleri halletmem mümkün ama bu maddi imkana sahip olmayan diğer 8 kiracı ve daha etrafımda bir sürü insan var. benim olayı örnek teşkil etmesi açısından herkes takip etmekte. en ağır cezadan kastıma gelince orada siz haklısınız. kusuruma bakmayın cahillik işte tabiki olay mahkemeye gittiğinde karşılığı ne ise onu alacaklar. komşularım şahitlik etmeye hazırdır.
Ayrıca hukuka özel ilgi duyuyorum. Hatta orta okulda askıya aldığım tahsilime devam etmek istiyorum. kendi iç dekorasyon şirketim var. işimden hariç dışardan avukatlık tahsili nasıl alabilirim? yada Türk vatadaşı olarak hukuku ve kendi haklarımı savunacak kendi davamı yürütecek kadar bilgiyi nereden öğrenebilirim?
tekrar teşekkür ederim.
Old 27-02-2002, 03:48   #4
Seyyah

merhaba,
davanızı kendiniz açmak ve yürütmek konusundaki isteğinize elbette saygı duyulur. ancak, konu ve bunun detayları size karmaşık gelebilir. siz, hukuka ilgi duyan bir kişi olsanız dahi bu konuda sıkıntı çekebilirsiniz. onun için bir avukata danışmanız yolundaki önerimi yineleyeceğim. ancak başlangıç prosedürü ile ilgili bilgi edinmek için hukuk kitaplarının yoğunlukla satıldığı herhangi bir kitapçıya uğrayarak durumu izah edip size kitap önermesini talep edebilirsiniz. bu tür kitaplar genellikle "hukuk rehberi", "avukatınız diyorki" vs. adlarla satılıyor sanıyorum. dilekçe örnekleri ve prosedür ile ilgili temel bilgiler veriyorlar. ve yine sanırım, bu kitaplar oldukça da pahalıdır.
hukuk tahsili yapmak isteğinize gelince, buna da ancak saygı duyulabilir. sanırım ortaokulda tahsilinizi yarım bıraktığınızı ifade etmişsiniz. öncelikle bir şekilde liseden mezun olmanız, ondan sonra üniversite sınavına girmeniz, girdiğiniz sınavda başarılı olarak tercih ettiğiniz hukuk fakültelerinden birini kazanmanız gerekiyor. açık ortaokul ve liseler olduğunu bilmekteyim. konuyla ilgili bilgim yeterli olmamakla birlikte, bu tür okullara akşamları devam etme, birkaç sınıfın dersini bir yılda alma ve başarılı olup bir üst sınıfa devam etme imkanınız var diye hatırlıyorum. bulunduğunuz yerdeki milli eğitim müdürlüğüne başvurmanızı önereceğim.
size cesaret vermek için şunu söylemek istiyorum: benim hukuk tahsili yaptığım dönemde sınıfımda biri 65 yaş civarında, bir diğeri 50'sini çoktan aşmış iki öğrenci vardı. hem herkesten saygı görüyorlar hem de yapmakta oldukları tahsilden memnun görünüyorlardı. deneyiniz, başaracağınıza inanıyorum. derin saygılarımla...
Old 27-02-2002, 03:49   #5
Bekir

sayın seyyah;
herşey için teşekkür ederim. beni aydınlattınız ve cesaretlendirdiniz. yarından tezi yok yaşım 33 olmasına rağmen tahsilime kaldığım yerden devam edeceğim.
ayrıca bu siteyi kuran ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. yapabileceğim herşey için yardıma hazırım.
tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi