Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Hangi hukuk meslek grupları 'Stresli Meslek'tir? (Birden fazla işaretleyebilirsiniz)
Hakimlik 137 41,77%
Savcılık 125 38,11%
Avukatlık 259 78,96%
Noterlik 7 2,13%
Bilirkişilik 11 3,35%
İdari Amirlik / Bürokratlık (Kaymakam, Vali vs.) 48 14,63%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 328. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 93)

Hukuk Meslek Grupları ve Stres

Yanıt
Old 09-06-2006, 22:43   #1
Admin

Varsayılan Hukuk Meslek Grupları ve Stres

Yeni Anketimiz:

"Stresli bir meslek" olarak tanımlayacağımız hukuk meslek gruplarını işaretleyiniz. Birden fazla meslek işaretleyebilirsiniz, o nedenle stresli meslek olarak gördüğünüz TÜM seçeneklerini seçiniz.

Bakalım hukuk camiası hangi meslekleri stresli meslek olarak değerlendiriyor.
Old 10-06-2006, 19:14   #2
SadeKahve

Avukatlık Tabiki.. Biraz Hakim gibi karar yetisi , Biraz da Savcı Gibi Mütalaa Yetisi olmadan Avukatlık zor bence Müvekkil ile uğraşı da cabası Stresin. Saygılar.
Old 10-06-2006, 19:43   #3
fatihlk

Ama Hakİmler Hem İŞ YÜkÜnÜ Azaltmak Çabasiyla YaŞaiyolar Hem De GÜzel Bİr Karİyere Sahİp Olmaya ÇaliŞiyolar Ve Avukatlar Gİbİ Bu Davaya Da Bakmamayim Canim Dİyemezler.yok Yok Hakİmler Savcilardan Da Streslİ Bence
Old 11-06-2006, 16:54   #4
arif0275

Konunun boyutunu değiştirmek istememek ile birlikte stres daha çok kişilik ile ilgilidir.Hayata ve olaylara bakışımız negatif ise ve karşılaştığımız olaylarda sorun kısmı çok ön plana çıkıyorsa ve sık sık "nerden çıktı bu karşıma ya,zaten hep beni bulur böyle işler " sözünü söylüyor isek (-ki maalesef bunu ben sık sık söylüyorum) her meslek streslidir.Tabi ki insan ile ilgili olduğu için hukuka dair meslekler daha da streslidir. Hakimlik sorumluluk açısından (burada sorumlulktan kastım ağırlıklı olarak vicdanidir) strese daha çok yol açar hele bizim de mensubu bulunduğumuz bu kadar şüpheci ve güven sıkıntısı olan bir toplumda stres kaçınılmaz olacaktır.Ben bu sebeple bilrkişilik için de ankete işaret koydum.Bir avukat olarak avukatlık için zaten ayrıca birşey yazmaya gerek görmüyorum, birçok meslektaşımızın strese bağlı rahatsızlıklar geçirdiğini de biliyorum.Saygılar...
Old 12-06-2006, 11:12   #5
av.şen

Avukatlık zor ve aşırı dereceddede stresli bir meslek olduğu düşüncesindeyim. Neden mi toplumumuzda hakkettiği değeri , saygıyı bulamadığı için
neden mi hakkettiğini kazanamadığı için,ekonomik dar boğazlardan kurtulamadığı için vs, vs, vs, vs,
saygılar.
Old 12-06-2006, 13:55   #6
AV. MUSTAFA ALİ

Varsayılan Stressssssssssslİyİz

İnsanların toplumdaki görevlerinden kaynaklanan ayrı ayrı kişilikleri ve bu kişiliklerin de ayrı ayrı sorumlulukları vardır. Mesala evde çocuklara baba, eşe koca, anneye oğul, işçiye patron...vs. Sorumluluğunuz ne kadar artarsa, o nispette idare etmeniz gereken yük de artacağından, doğrusal orantıyla STRESSSSİNİZ de artar. Şimdi mesleki sorumluluk olarak en çok farklı kişilik sahibi avukattır. Müvekkiller,borçlular, davalılar, zabıt katipleri, hakimler, diğer avukatlar, büronun mal sahibi...vs. hepsine karşı farklı kişilikleri, farkli kişiliklerden kaynaklanan sorumlulukları, sorumluluktan kaynaklanan YÜKLERİ, yüklerin tabii bir neticesi olarak da büyük oranda STRESSSSSSLERİ mevcuttur.
Old 14-06-2006, 07:50   #7
Ahmet69

Hukuk Mesleklerinin tamamnında stres söz konusu bence.Ortada sahibine verilmesi gereken bir hak söz konusu olunca stres nasıl olmasın ki?Ama haklının hakkını almasına katkıda bulunmak her şeye bedel.Varsın stresli olsun...
Saygılarımla..
Old 16-06-2006, 16:07   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Kesinlikle Avukatlık.

Kim ne derse desin Avukatlar bağımsız olamıyorlar. Müvekkilini idare edip, sakinleştirmeye çalışmak bir dert, derdini mahkemeye anlatmak ayrı bir dert.

Elbette ki Hakimlik ve savcılık da streslidir. O da ayrı mevzuu. Fakat stresin şiddeti bakımında Avukatlık önde gelir.
Old 27-06-2006, 08:12   #9
zekeriya.gunal

(birde rüşvetçi adliye memurları .....??) Sayın Av.mdogan Tüm adliye memurlarını duraksamaya yer vermeyecek şekilde kirli bir suç ile itham etmişsiniz. Bu öngörünüze kesinlikle katılmıyorum..Benimle çalışan personelim kesinlikle rüşvet almıyor buna eminim..Eğer av.olarak rüşvet aldığını bildiğiniz bir memur var da bunu ihbar etmiyorsanız adalete ne kadar yardımcı olabileceğiniz konusunda kuşkuya düşerim..Ayrıca memurlara rüşvet verenler kimler sizi burada bunu da açıklamaya davet ediyorum..Birde hakimi savcısı sizi nasıl strese sokuyor bunu da anlayabilmiş değilim..Saygılar..
Old 27-06-2006, 12:24   #10
Admin

Alıntı:
Yazan Av.mdogan
birde rüşvetçi adliye memurları
Eminim cümledeki "bazı" kelimesini yazmayı unuttunuz.. Bu tip töhmet altında bırakan genellemelerin işini özveri ile yapan meslek mensuplarını son derece rencide edeceğini söylemeye gerek yok. Aynı cümleyi başka bir meslek mensubunun sizin mesleğiniz için söylediğini zaman nasıl tepki vereceğinizi düşünürseniz, sanırım bana hak vereceksiniz. Böyle genellemelerden ve kırıcı ifadelerden kaçınmamızı rica ediyorum.
Old 27-06-2006, 12:36   #11
yoncanaz

ne hakimler ne savcılar ne müvekkiller ne de adliye memurları...özellikle staj dönemimde avukatlık mesleğini tercih ettiğim için içten içe pişmanlık duyuyordum. Bunun en büyük sebebi ''bazı meslektaşlarımızın'' avukatlık mesleğine yakışmayan iş anlaşıydı. Ancak işini hakikaten çok iyi yapan araştıran, soran, sorgulayan avukatlarla tanıştıktan sonra beynimdeki bu tereddütleri dağıtmaya başladım...Şunu çok rahat söyleyebilirmki mesleki dayanışmanın en az olduğu meslek gurubu avukatlık ... Bazı avukatlarında artık kendilerine çeki düzen vermeleri esnaf mantığından kurtulmaları ve icra ettikleri bir işte alacakları ücretten evvel meslek haysiyetini düşünmesi gerekir...Mesleğe yeni başlayan her avukata küçülen pastadan bahsetmekten ya da avukatlık sınavı çıktı diye sevinmekten vazgeçip avukatlık kanununu okumlaranı tavsiye ederim...
Old 24-09-2010, 13:38   #12
Jurist Enes

Bir Afrika Atasözünü uyarlayarak bu konuya katkıda bulunmak istiyorum.
Sabah bir avukat uyanır ülkemde.
Kafasında tek bir düşünce vardır.
En iyi avukattan ya da hakimden daha fazla okumak, araştırmak, çalışmak...
Yoksa davasını kaybedecektir.
Kazandığı paranın her kuruşunu alnının teriyle ve hakkıyla kazanır avukatlar. Yazılan her dilekçenin her harfi emeklerinin ürünüdür.
Old 01-10-2010, 00:13   #13
Emre Can

Bir hakim savcı da kişinin hayatıyla oynayabilecek kararlar veriyor bu insana vicdanını nasıl sorgulatır bunu da düşünmek lazım.Ayrıca bu anket kamu hukukçularının yoğun olduğu bir yerde yapılsaydı avukatlar asla bu kadar oy alamazdı.
Old 01-10-2010, 21:19   #14
av.esengül çördük

Staja başladığım andan itibaren olmak üzere avukatlık mesleğinin çok stresli olduğu söyleyebilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi