Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Denetİmlİ Serbestlİk ve Açığa Çıkma Hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2013, 03:17   #1
Av.Murat34

Varsayılan Denetİmlİ Serbestlİk ve Açığa Çıkma Hakkı

Denetimli Serbestlik

Açığa çıkma hakkını kazanan ve fakat 1 veya 2 yıllık cezası olan hükümlüler açısından eşitsizlik doğuran düzenlemenin Anayasamıza aykırı olduğunu düşünüyorum. Şöyleki; Şartla tahliyesine 1 yıl kalan hükümlüler açığa çıkma hakkını kazanacaklar açık cezaevinde 6 ay geçirecekler ve serbest kalacaklar.

Açığa çıkma hakkı diğer şartlar mümkün olduğu takdirde 1/5 cezanın çekilmesi halinde mümkün. Denetimli serbestlik gereği 6 ayda açık cezaevinde geçirme koşulu şart. Şimdi 1 yıllık veya 2 yıllık ceza alan hükümlü ile diğer ağır ceza alan hükümlüler açısından ve en önemlisi eşitlik anlamında bunun izah edilir tarafını tartışmaya açıyorum.
Ben bu denklemi bulamadım.

Saygılarımla Av.Murat Demirkan
Old 08-01-2013, 10:07   #2
MURAT ACER

Bahsettiğiniz gibi kısa süreli hapis cezası alanların denetimlik serbestlik hükmünden yararlanmak için açık ceza evinde 6 ay geçirme şartı adaletsiz sonuçlar doğurmaktadır.Anayasa Mahkemesince iptali gerekir, en azından açık ceza evinde geçirilmesi gereken süre kademeli olarak düzenlenmesi gerekirdi.
Old 09-02-2013, 03:05   #3
Av.Murat34

Eleştiri ve/veya görüşümün yeni yargı paketiyle hayata geçirilmesinden mutluyum. Katkım varsa ne mutlu bana ve site yönetimine.Av.Murat Demirkan
Old 11-02-2013, 15:10   #4
demokles

Cezayla alakalı bilgim olmadığından soruyorum,2010 yılında,birden fazla kişi ve silahla,cebir ve tehdit ile hürriyetten yoksun bırakma suçundan 4'er yıl,tehdit suçundan ise 3er yıl olmak üzere toplam 7 sene ceza aldı müvekkil.Karadan önce zaten tutukluydu ve kararla cezaevine göderildi,Karar temyize başvurularak kesinleşti ancak müvekkil tam 3 yıldır cezaevinde,sözkonusu cezanın yatar oranını bilmediğimden hesaplama yapamıyorum,bildiğim kadarıyla 2/3 oranında yatarı sözkonusu ve yattığı günleri hesaplarsak şu anda tahliye olması gerekiyor.Bu konuyla ilgili olarak nereye başvuru yapmam gerekiyor,başvurumda süreleri de belirtmem gerekiyormu?
Old 11-02-2013, 17:02   #5
yeditepelişehir

Müvekkilinizin işlemiş olduğu suç 1 nisan 2005 tarihinden sonra ise infaza ilişkin oran 2/3 tür ve bu hesaba göre yatarı 56 aydır. Tutuklulukta geçirdiği süre infazdan düşülmemişse kararı veren mahkemeye başvrurarak tutuklulukta geçen sürenin mahsubunu isteyebilirsiniz. Ayrıca denetimli serbestlikle ilgili getirilen yeni düzenlemeye göre de iyi halli olmak vs. şartları varsa da 46. ayda tahliyesi mümkün olabilecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi