Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ayaküstü

Yanıt
Old 06-09-2011, 08:38   #1
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Ayaküstü

Sayın üyeler,

Akıllı insanların, "Düşündüğünün üstüne düşünebilen insan"lardan daha çok veya etkin oldukları sizce doğru mu ? Ve sorunların da nedeni olabilir mi?

Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Konu bağlamında:

İki ayak üzerinde duran ve gözleri ileri bakan canlı…( yaklaşık 6.5 milyon yıl önce…)

Homo erectus (yaklaşık 1.8 milyon yıl önce)
Homo tricapus (1.5 - 1.000.000 yıl arası)
Homo neanderthalensis (yaklaşık 300 bin yıl önce)

Homo sapiens (Akıllı insan)(yaklaşık 200.000 yıl önce)

Homo sapiens sapiens, "Düşündüğünün üstüne düşünebilen insan" (Descartes,1596-1650)…

xxx
Homo sapiens idaltu, "Yaşlı bilge adam" (Soyu tükenmiş)

xxx
Keşifler ve icatlar >>>> Homo sapiens
İnsanlık>>>>Homo sapiens sapiens

xxx
•Bebeklik (0-3 yaş)
•Çocukluk (3-12 yaş)
•Ergenlik (12-21 yaş)
•Yetişkinlik (21-65 yaş)
•Yaşlılık (65 yaş ve üzeri)

xxx

Descartes’ten günümüze…
Bilimsel gelişme….
Düşünsel gelişme…
Old 07-09-2011, 10:33   #2
kezzy

Evet şuan ki ekolojik sistemin uğradığı zarardan anlaşıldığı üzere akıllı insan, düşündüğünün üstüne düşünebilen insandan ne yazık ki daha etkin. Ne yazık ki diyorum çünkü akıllı insan (homo sapiens) da doyumsuzluk vardır. Bu doyumsuzluk nedeniyle önümüze altın tepsiyle sunulmuş yaşamdan nasibini almamış bizler, en başta botanik ve zoolojiyi harap etmekte,sonunda da Homo sapiens sapiens(düşündüğünün üstüne düşünebilen insan) in kaçınılmaz sonunu hazırlamaktayız.
Oysa ki yaşam: kutsal metinler de dahi vurgulanmakta olan "doğayı koruma gerektiği" ne daha duyarlı olabilmek ve gerektiğinde kendimizi ekolojideki bir canlının yerine koyabilmektir.
Konuyu kısa ve net özetleyebilecek Mahathma Gandhi' nin güzel bir sözü vardır
Gandhi demiştir ki:
“Dünya herkesin ihtiyacina yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.”
Old 16-09-2011, 06:36   #3
Av. Hulusi Metin

Düşünce üretim merkezleri...
Üretilen düşünceler üzerinde düşünme... Merkezleri!
Old 22-09-2011, 16:07   #4
üye31284

Ne kadar az biliyor ve düşünüyorsan o kadar mutlusun. Ben buna kısaca " Ne kadar ağaçsın(!) o kadar mutlusun" diyorum.

Bu taktirde akıllı insanın da düşünen olmasına rağmen, düşündüğünün üstüne düşünenden daha mutlu olması lazım. Daha mutlu olan insan daha etkindir.

Hem, düşündüğünün üstüne düşünen insan olmak faaliyete son verebilir çoğu zaman. Mesela. Bir şey almayı düşünürsünüz ve onu alırsınız. Ama almayı düşünmenizin üstüne düşünürseniz ona ihtiyacınız olmadığına da karar verebilirsiniz ve almazsınız.

Peki düşündüğünün üstüne düşünen insanın ilk düşündüğü yanlışken ikinci düşündüğü doğruysa o zaman daha etkin olmaz mı? Almayı düşünmüyordu ama bir daha düşündü aldı.

Sanırım alışverişe çıkmak istiyorum.

Acaba verdiğiniz tarih aralıklarına göre biz geriye mi gidiyoruz. Bana uyar. Çünkü ben ilk çağ insanı olmaya razıyım. Ama o koşullarda.
Old 22-09-2011, 20:06   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Akıllı insanların, "Düşündüğünün üstüne düşünebilen insan"lardan daha çok veya etkin oldukları sizce doğru mu ?

Bence doğru. Halkımız da aynı görüşü savunuyor:
''Akıllı evlenene kadar deli, torun sahibi olur.''

Sizin cümlenizi halkın diline çevirirsek:
''Düşündüğünün üstüne düşünebilen insan'' evlenene kadar
''sadece aklı olan ama düşündüğünün üstüne düşünemeyen insan'' torun sahibi olur.

Halkın sözünü sizin dilinize evirirsek:
''Düşündüğünün üstüne düşünebilen insan'' ticarete atılana kadar
''sadece aklı olan ama düşündüğünün üstüne düşünemeyen insan'' holding sahibi olur.
Alıntı:
Ve sorunların da nedeni olabilir mi?

Bence olmaz. İnsanlık henüz çok geri. İnsanlık henüz bencilliğinden ve saldırganlığından kurtulamadı. Bugünkü insanlığın üyesi olan insan düşündüğünün üzerine düşünse intihar eder.

En iyisi, insanların birbirini yemediği yeni bir düzen kurulana kadar düşündüklerimiz üzerine düşünmemek diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 22-09-2011, 23:59   #6
Gemici

Homo Erectus`tan Homo sapiens`e
Haftalık Alman dergisi 'Der Spiegel'in online baskısında okuduğum bir makaleye göre homo erectusla homo sapiens arasındaki en büyük fark beyinlerinin hacminde görülüyor. Erectus'un beyni 800 ile 1300 kübik santimetre, sapiensin beyni buna karşılık 1200 ile 1700 kübik santimetre.

Dik durmaya başladığımız andan itibaren beynimizin hacmi çoğalmış anlıyacağınız. Çoğalan beyin hacmi insanı alet yapmaya, toplu şekilde yaşamaya, kendisini dış tehlikelerden ve tabiatın kaprislerinden korunmaya yarıyacak barınaklar yapmaya yöneltmiş. Sadece bununla kalsa iyi, tabiatı ve çevreyi kendi gereksinimlerine ve arzularına uyacak şekilde değiştirmeye başlamış ve değiştirmiş insanoğlu.

Tabiatta ve hayvanlarda halen var olan evolüsyon insanlarda yok olmaya başlıyor yavaş yavaş. Evolüsyona göre zayıflar, çevreye ve çevre koşullarına uyum sağlıyamıyanlar dışlanır. Cılız ve hastalıklı olanlara yaşam şansı tanınmaz. Bunun en iyi örneklerini arılarda gördüm bu sene. Arıcılığa başladıktan sonra bana şimdiye yabancı olan arılar alemini biraz da olsa tanıma fırsatı buldum. Arılar zayıf arıları ve üretime faydası olmayan erkek arıları öldürüyorlar, yahutta kovuyorlar aralarından, diğer kovanlara baskın düzenleyip ballarını yağmalıyorlar, kraliçesiz kaldıklarında yeni kraliçe yetiştiriyorlar, kovanlarını balla doldurduktan sonra balları çalınmasın diye koruyor ve saldırganlaşıyorlar. Misafirperverlikleri de var arıların, ama bu misafirperverlik sadece karnı tok olarak gelip kovanın önünde duran ve sığınma hakkı isteyen arılar için söz konusu, karnı aç olarak gelen arılar zorla geri çevrilir. Kışı ancak kuvvetli olan ve yeteri kadar bal biriktirmiş olan arılar atlatabiliyor.

Hayvanlar aleminde tabii bir seleksiyon olduğu için kuvvetli ve çevreye dayanıklı olanlar yaşama şansı bulabiliyor ve bunların genleri gelecek nesillere geçiyor.

Hayvanlarda ve tabiatta görülen tabii seleksiyon insanlarda yavaş yavaş kayboluyor. İnsan toplumlarında sadece güçlüler ve dayanıklılar değil, teknik ilerleme ve etik değerler sayesinde, zayıflar ve hastalarda yaşayıp genlerini gelecek nesillere verebiliyor. Tıp ve teknik gelişim tabii seleksiyonu geri plana itiyor. Tıp sayesinde hastalıklı olarak doğacağı anlaşılan bebekler daha doğmadan yok ediliyor. Doktorlar suni döllenmeyle göğüs kanseri riski olmayan çocukların doğmasını sağlıyabiliyor. Hasta kişiler ilaçlarla ve teknik aygıtlarla iyileştiriliyor ve çocuk yapabiliyorlar. Salgın hastalıklar binlerce ve milyonlarca insanın ölümüne yol açmıyor artık. Dişleri olmayan kişiler aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya değil artık.
Evolusyon biyologları insanlarda tabii seleksiyon olmadığı için, insanların evolusyonlarının sona erdiğini öne sürüyorlar. İnsan tabii seleksiyonun yerine suni seleksiyon koydu diye belirtiyor bir bilim adamı. Buna dayanarak İnsanların bir evrim devrimi yaptıkları belirtiliyor. Bu devrimin insan yaşamını uzatacağı ve hastalıkları azaltacağı belirtiliyor.

Madalyon'un bir de öteki yüzü var, teknik ilerleme her zaman iyiyi ve güzeli getirmiyor.
Bir bilim adamı şu uyarıda bulunuyor: Önümüzdeki bir milyon sene içinde ne olacak diye sormaya gerek yok, bin sene geçmeden insanlığın sonu gelecek ve insanlara teknikleri bile yardım edemiyecek. İnsanlar aptal çünkü!

Felsefi açıdan: 'Düşünüyorum, öyleyse varım' diyen ve varlığının bilincinde olduğunu belirten insan, etikten yoksun ilerleme ve herşeyi elde etme hırsı ile hızla dünya üzerindeki varlığının sonunu getirdiğini düşünüyor mu acaba?

Saygılarımla
Old 26-09-2011, 03:24   #7
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Gemici
Alıntı:
Felsefi açıdan: 'Düşünüyorum, öyleyse varım' diyen ve varlığının bilincinde olduğunu belirten insan, etikten yoksun ilerleme ve herşeyi elde etme hırsı ile hızla dünya üzerindeki varlığının sonunu getirdiğini düşünüyor mu acaba?

Sayın Gemici,

Düşünen insanın ürettiği düşünce üzerinde düşünenler az ya da etkin olmadıkları için mi...

Saygılarımla
Old 10-01-2012, 19:58   #8
Av. Hulusi Metin

"Düşünüyorum, o halde varım"

"Varım, o halde düşünmeliyim"
Old 11-01-2012, 12:47   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

- Yırtıcıların dünyasında bir düşünür ne düşünür? Düşünürlerin intihar oranı çok yüksektir.
- Yırtıcılar düşünürün varlığını farkedince ne olur? Düşünürler tarih boyunca öldürülmüş veya sürülmüştür.

Düşünür düşündüğü için var olur ve düşündüğü için yok edilir.
Old 11-01-2012, 13:22   #10
üye31284

Bilgisayarımın olduğu masa da düşünüyor... Var olduğuna göre... Yoksa yok mu?
Old 11-01-2012, 14:24   #11
Av. Seda Üstün Tuğ

Düşünce ve düşünebilme yetisi, var olmanın bir gereği mi?
Var olmak ile yok olmak arasındaki en temel fark ne peki?

Not: İnsanlık Tarihi: Homo Homini Lupus.Hukuk Fakültesi sınıf 1- Roma Hukuku Dersi-Öğrenilen ilk latince kelime
Old 11-01-2012, 14:42   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi

Düşünemiyorsa yok. Biz var sanıyoruz.
Old 11-01-2012, 15:13   #13
janveljan

Alıntı:
Av. Hulusi Metin
Alıntı:

Alıntı:
Kozmik Hippi
Alıntı:

Cüzdanımda 50. TL var şu an. Var olmak için düşünmek gerekiyor ise, mutlaka düşünüyordur bi şeyler köftehor.

Sakıncalı şeyler düşünmediği sürece benim açımdan sorun yok.

Peki ya düşünmeyi bırakırsa !! O vakit var olamaz.peki ben Eve gitmek için taksiciye ne ödeyeceğim.??!

Bu soğuk ve yağmurlu havada eve kadar yürümek zorunda kaldığımı düşünmesi bile kötü!
Old 11-01-2012, 15:35   #14
üye31284

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici

Var olan bir masa bile yapamıyorsak boşa düşünüyoruz o zaman. :P
Old 11-01-2012, 15:37   #15
üye31284

Alıntı:
Yazan janveljan
Cüzdanımda 50. TL var şu an. Var olmak için düşünmek gerekiyor ise, mutlaka düşünüyordur bi şeyler köftehor.

Peki ya düşünmeyi bırakırsa !! O vakit var olamaz.peki ben Eve gitmek için taksiciye ne ödeyeceğim.??!

Bu soğuk ve yağmurlu havada eve kadar yürümek zorunda kaldığımı düşünmesi bile kötü!

O zaman şöyle söylersiniz... Üşüyorum öyleyse soğuk. :P
Old 11-01-2012, 15:43   #16
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Seda Üstün

Not: İnsanlık Tarihi: Homo Homini Lupus.Hukuk Fakültesi sınıf 1- Roma Hukuku Dersi-Öğrenilen ilk latince kelime

Pek çok şey vardır. Var olan şeylerin bazıları düşünmez bazıları düşünür. Düşünen her şey kesin vardır. Ben düşünüyorum, o halde kesin varım. :P Hissediyorum o halde de kesin varım...

Yani netice de varlık ölçütü pek çok şey var. Descartes'ten iyi bilemem ama bence var olmakla yok olmak arasındaki temel fark, yok olmaya karar verme yetisidir. Yok olmaya karar veremeyen bir masa, yok olmaya karar veren bir insandan daha çok var olur mesela.
Old 11-01-2012, 15:47   #17
Av.Ömer Güntay

Alıntı:

Biz var-ediyoruz Üstadım.

Nesneler insan düşüncesinin ürünüdür. Kendiliğinden ve tabii olarak vücuda gelmeyen herşey insanın eseridir ve bu dünyada, onun düşünüş ve yaratımının tezahürü olarak bulunmaktadır...
Old 11-01-2012, 16:07   #18
Gemici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın üyeler,

Akıllı insanların, "Düşündüğünün üstüne düşünebilen insan"lardan daha çok veya etkin oldukları sizce doğru mu ? Ve sorunların da nedeni olabilir mi?
Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
- Yırtıcıların dünyasında bir düşünür ne düşünür? Düşünürlerin intihar oranı çok yüksektir.
- Yırtıcılar düşünürün varlığını farkedince ne olur? Düşünürler tarih boyunca öldürülmüş veya sürülmüştür.

Düşünür düşündüğü için var olur ve düşündüğü için yok edilir.
Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi
Alıntı:
Yazan Av. Seda Üstün
Alıntı:
Alıntı:
Yazan janveljan

Düşünce konusunda yazılanların bir kısmını yukarıya alıntıladım; 'düşünce' kavramı bazen ciddi, bazen şaka yollu ele alınmış. Düşüncenin genel kültürümüzdeki yeri konusunda bir iki ekleme de ben yapmkak istiyorum:
Düşünme Allah kerim,
Düşünmeden söyleme,
Akıllı düşününceye kadar deli oğlunu evlendirir,
Akıllı düşünesiye kadar deli bayram eder,
Evvelinde düşünmeyen sonunda pişman olur,
Ölümü ne kadar çok düşünürsen o kadar iyi yaşarsın,
Akıllı söylemeden düşünür, akılsız düşünmeden söyler,
Sarhoş ayılınca düşünmeye varır,
Züğürt olup düşünmektense, uyuz olup kaşınmak yeğdir,
Müflis olup da düşünmekten ise uyuz olup kaşınmak yeğdir,
(Kaynak: Metin Yurtbaşı, Türkisches Sprichwörterlexikon)

Nedir üzerinde tartıştığımız bu DÜŞÜNCE?
Hepimiz düşünce kavramı konusunda aynı şeyleri mi düşünüyoruz?
Türkçe'de 'Düşünenlerin Düşüncesi' diye bir deyim vardır; nasıl anlamamız gerekiyor bu deyimi? Düşünmeyenlerin düşüncesi yok anlamında mı, düşünmeyenlerin düşüncesi olamaz anlamında mı, yoksa düşünmeyenlerin düşüncesi değersizdir anlamında mı?
Diyelim ki ben 'düşünmeyenlerin düşüncesi' dedim, doğru mu peki bu dediğim, olur mu düşünmeyenin düşüncesi?
Var mı düşüncenin ne olduğunu bilen?

Saygılarımla
Old 11-01-2012, 16:32   #19
üye31284

Alıntı:
Yazan Gemici
Düşünce konusunda yazılanların bir kısmını yukarıya alıntıladım; 'düşünce' kavramı bazen ciddi, bazen şaka yollu ele alınmış. Düşüncenin genel kültürümüzdeki yeri konusunda bir iki ekleme de ben yapmkak istiyorum:
Düşünme Allah kerim,
Düşünmeden söyleme,
Akıllı düşününceye kadar deli oğlunu evlendirir,
Akıllı düşünesiye kadar deli bayram eder,
Evvelinde düşünmeyen sonunda pişman olur,
Ölümü ne kadar çok düşünürsen o kadar iyi yaşarsın,
Akıllı söylemeden düşünür, akılsız düşünmeden söyler,
Sarhoş ayılınca düşünmeye varır,
Züğürt olup düşünmektense, uyuz olup kaşınmak yeğdir,
Müflis olup da düşünmekten ise uyuz olup kaşınmak yeğdir,
(Kaynak: Metin Yurtbaşı, Türkisches Sprichwörterlexikon)

Nedir üzerinde tartıştığımız bu DÜŞÜNCE?
Hepimiz düşünce kavramı konusunda aynı şeyleri mi düşünüyoruz?
Türkçe'de 'Düşünenlerin Düşüncesi' diye bir deyim vardır; nasıl anlamamız gerekiyor bu deyimi? Düşünmeyenlerin düşüncesi yok anlamında mı, düşünmeyenlerin düşüncesi olamaz anlamında mı, yoksa düşünmeyenlerin düşüncesi değersizdir anlamında mı?
Diyelim ki ben 'düşünmeyenlerin düşüncesi' dedim, doğru mu peki bu dediğim, olur mu düşünmeyenin düşüncesi?

Saygılarımla

Ben de düşünceyle ilgili sözlere bir ekleme yapmak istiyorum: SONUNU DÜŞÜNEN KAHRAMAN OLAMAZ...

Sizin eklediklerinizden de en çok "Züğürt olup düşünmektense uyuz olup kaşınmak daha iyidir." i beğendim.

Türkçe'de "Düşünenlerin düşüncesi" diye bir deyim olduğunu bilmiyordum. Düşünmeyenlerin düşüncesine gelince... Düz mantıkla, elbette düşünmeyenin düşüncesi olamaz. Pekii bu bir anlamda düşüncesizlik mi demek? Düşüncesizlik demekse... Düşüncesizlik düşünmeyenlerin düşüncesi midir? Yoksa düşünenin sadece kendini düşünmesi midir? Hatta düşüncesiz insan o kadar düşüncesizdir ki en çok kendini düşünür...

Düşünce konusunda ki düşüncelerime gelince de... Bazen düşünmemek istiyorum. Düşünmemek için duvara bakıyorum. O zaman da düşünmemek için duvara baktığımı düşünüyorum. Pekii ya aslında düşünen ben değilsem. O zaman düşündüğüm için boşa böbürlendiğim gibi, düşünmemek için de boşa uğraşıyorum demektir. Ben beni düşünenin düşüncesiyim belki sadece... Sadece bir yanılsamayım belki de...

Bilemiyorum, bilemiyorum...

Eskiden din konusunda çok düşünürdüm. Bu konularda derin bilgisi olan bir arkadaşım, yeterli alt yapıya sahip olmadan düşünürsem kafayı yiyebileceğimi ve yanlış düşüneceğimi söylerdi. Yani düşünce var düşünce var... Belki de düşünmeyenlerin düşüncesi budur...

NOT:

Ben olmayınca bu güller bu serviler yok.
Kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok.
Sabahlar, akşamlar, sevinçler tasalar yok.
Ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok. Hayyam ...
Old 11-01-2012, 16:34   #20
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Gemici
Var. Özdemir Asaf düşünceyi matematiksel bir kesinlikle ve şiirsel bir gülümsemeyle tanımlamış:

düşünmek :
1) a/ bildiklerini gördüklerine katması
b/ gördüklerini bildiklerine katması

2) a/ gördüklerini bildiklerinden çıkarması
b/ bildiklerini gördüklerinden çıkarması

3) bildikleriyle gördüklerini çarpması

4) bildiklerini gördüklerine bölmesi

5) gördüklerini bildiklerine bölmesi

Özdemir Asaf
Old 11-01-2012, 17:22   #21
Av. Seda Üstün Tuğ

Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi
Pek çok şey vardır. Var olan şeylerin bazıları düşünmez bazıları düşünür. Düşünen her şey kesin vardır. Ben düşünüyorum, o halde kesin varım. :P Hissediyorum o halde de kesin varım...

Yani netice de varlık ölçütü pek çok şey var. Descartes'ten iyi bilemem ama bence var olmakla yok olmak arasındaki temel fark, yok olmaya karar verme yetisidir. Yok olmaya karar veremeyen bir masa, yok olmaya karar veren bir insandan daha çok var olur mesela.

Peki "var" nedir; "yok" nedir?
Ayrıca hissediyorsam "ben" varım; ama "hissettiklerim" neden şu an yanımda yok

Ben hem varım, hem yokum..Beni düşündüğünüz anda varım; düşünmediğinizde yokum..Hatta kayıbım
Beni dizeleriyle destekleyen büyük üstada saygılarımı sunuyorum
"Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey
Dünyanın en güzel sesinden
En güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey"

Üstada göre ben "var"ım
Old 11-01-2012, 17:25   #22
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Seda Üstün
Peki "var" nedir; "yok" nedir?
Ayrıca hissediyorsam "ben" varım; ama "hissettiklerim" neden şu an yanımda yok

Ben hem varım, hem yokum..Beni düşündüğünüz anda varım; düşünmediğinizde yokum..Hatta kayıbım
Beni dizeleriyle destekleyen büyük üstada saygılarımı sunuyorum
"Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey
Dünyanın en güzel sesinden
En güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey"

Üstada göre ben "var"ım

İnsan, bir çelişkiler yumağı ve gönül kaypak bir zemin!

Aşk: Ben, senin için varım!

Ayrılık: Benim için yoksun artık!

Old 11-01-2012, 17:34   #23
Av. Seda Üstün Tuğ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
İnsan bir çelişkiler yumağı ve gönül kaypak bir zemin!

Aşk: Ben, senin için varım!

Ayrılık: Benim için yoksun artık!

Var olduğunu düşünen insan, sadece işine geleni "düşünür" ve "var" kabul eder o zaman; ama "yok" gibi hisseder kendini, ayrılıklarda
Old 11-01-2012, 17:40   #24
Gemici

Varsayılan Düşünmek/Düşünce Kavramı ve Bağlamları

Düşünce kavramının anlamsal bağlamları/ilintileri(kontext) için alttaki linke bakmakta fayda var.
Düşünmek ve düşünce kavramları ile ilintili (kontext kelimesinin tam karşılığını bilen varsa bildirirse memnun olurum) Türkçeleştirmek zor olduğu için tercüme etmeye kalkışmadım.
Almanca bilmeyenler için: Denken düşünme(k), düşünce demek.
Sayfa adobe reader ile açılır. Yazılanları okumak için (+) ,işaretine tıklayıp büyütmek gerekir.
http://www.servus.at/kontext/ARS/ARS..._Pajek_1_2.pdf

Saygılarımla
Old 11-01-2012, 17:59   #25
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Gemici
(kontext kelimesinin tam karşılığını bilen varsa bildirirse memnun olurum)

Mesajınızda da geçen, "bağlam" iyidir kanımca.
Old 11-01-2012, 20:01   #26
Av. Hulusi Metin

“Düşünmek”; düşünene göre varlığının kanıtı ise de, aksi, yokluğu demek değildir.
Old 11-01-2012, 21:23   #27
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
“Düşünmek”; düşünene göre varlığının kanıtı ise de, aksi, yokluğu demek değildir.

Mevlana'nın "insan, düşünceden ibarettir; gerisi et ve kemiktir..." söyleminde olduğu gibi... Muhakkaktır ki; et ve kemik de varlıktır, ama...

Saygılar...
Old 12-01-2012, 08:26   #28
Av. Hulusi Metin

Düşünmek zorunda olduğu kişisel konuların sınırları içinde düşünmekle çözüm bulamayan insan, “görünenin kaynağının görünmez” olduğunu –her nasılsa- düşünüp, görünmeyeni görünür kılabilir mi? (visibilia ex invisibilibus).
Old 12-01-2012, 10:06   #29
Av. Seda Üstün Tuğ

Düşünmekle çözüm bulamayan insanın, kanımca görünenin kaynağının görünmez olduğunu düşünüp de görünür kılmaya çalışması büyük bir yanılgıdan başka bir şey değildir.

Ama tarih boyunca insanoğlu görünmez olup düşüncelerinde görürünür kıldıkları birçok olguyu, kendilerinden bile üstün görmüşlerdir.
Old 12-01-2012, 10:20   #30
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Düşünmek zorunda olduğu kişisel konuların sınırları içinde düşünmekle çözüm bulamayan insan, “görünenin kaynağının görünmez” olduğunu –her nasılsa- düşünüp, görünmeyeni görünür kılabilir mi? (visibilia ex invisibilibus).
Bence "Düşünmek zorunda olduğu kişisel konuların sınırları içinde düşünmekle çözüm bulamayan insan" metafiziği bir kurtuluş ve çıkış yolu olarak kullanmamalı.

“Görünenin kaynağının görünmez” olduğu doğrudur. İnsan kendi gözlerini göremez. Ama görünenin kaynağında insanın açgözlülüğü vardır. "Görünmeyeni görünür kılabilme"nin yolu aynaya bakmaktır.

Saygılarımla

Meraklısına Ayrıntı Notu:
“görünenin kaynağının görünmez” olduğunu –her nasılsa- düşünen" insan yoktur: Bu düşünce, çaresiz insanlara yol göstermekle kendi ekonomik sorunlarını çözen diğer insanlar tarafından bizimkinin kafasına sokulur. Öte yandan insanlar bu dünyadan metafizik bir alana kaçmayı kendileri akıl etmiştir.

Kendi sorunlarını çözemeyen insan gerçek dünyadan başka bir dünyaya kaçarsa artık metafizik alandadır ve eski dünyasında kalan gerçek sorunlarına önem vermez.

Denizciliği seven amatörlerin de yaptığı budur: Amatörlerin denizi sevmesinin nedeni karadaki dertlerden uzaklaşmaktır. Denizin zorlu koşullarında gerçek dertler karada bırakılmış olur. Çivi çiviyi söker. Yeni sorunlar edinmek eski sorunları unutturur. Ama unutmak çözüm değildir. Bu anlamda, metafizik düşünceler, tıpkı esrar gibi, hayallerle insanı uyuşturur; uçuyormuş duygusu verir. Halbuki insanın ayağı yere basmalıdır.

Peki "Düşünmek zorunda olduğu kişisel konuların sınırları içinde düşünmekle çözüm bulamayan insan" ne yapmalıdır? Kabullenmelidir. İnsan gerçek dünyayı, tıpkı sevgilisi gibi kabul etmelidir. Olumlu ve olumsuz yanlarını ayırmadan dünyayı olduğu gibi kabul etmek de bir mutluluktur.

Dünyayı olduğu gibi kabul etmek için insan önce kendini kabullenmelidir. İnsan sorun çözücü değildir. Tam tersine, insan kendi sorunlarını kendi yaratır. Bu nedenle insan sorunları çözemeyince hayıflanmamalıdır. İnsan sorunu kendi yarattığına göre sorunu çözmek yerine, sorunu ortadan kaldırmanın yolunu aramalıdır.

Bu konudaki en iyi örnek İskender'in Düğümü'dür. İnsanlar sıkı bir düğüm atmışlar ve yıllarca düğümü çözecek birini beklemişler. Oradan geçen İskender kılıcıyla sorunu ortadan kaldırmış.

Günümüzün en önemli sorunu geçim derdidir. Halbuki geçim derdi insanların kendi kendilerine yarattığı bir sorundur. Mağara devrinde geçim derdi yoktu. O zamanlar açlık derdi vardı. İstatistiklere göre bugün Türkiye'de açlıktan ölüm oranı yok denecek kadar düşüktür. Eğer böyleyse mağara devrinden bu yana ekonomik anlamda gelişen insanlar gerçek sorunu ortadan kaldırmış ama onun yerine başka dertler uydurmuş bulunmaktadır. Şimdi bu yapay sorunun çözümsüzlüğüne üzüleceğimize sorunu ortadan kaldırmak doğru olacaktır.

Geçim derdini ortadan kaldırmanın yolu ya geliri arttırmak ya da gideri kısmaktır. Geliri arttırmak kolay olmasa da gideri kısmak sanıldığı kadar zor değildir.

Sağlık sorunları üzücüdür. Üzüntü de kabul edilmesi gereken gerçeklerdendir. Metafizik sağlığa çözüm getirmez. Doktorların çaresiz olduğu durumlarda tıp bilimi dışında çare aranması üzüntüyü azaltmamaktadır. Belki metafizikten beklenen umut geçici bir süre için ağlamayı örter ama sonunda acı gerçek yine ortaya çıkacaktır.

İnsanlar kendilerini evrenin en önemli canlısı saydıklarından çok şeye hakları olduğunu sanmaktadır. Hatta insanlar tanrıların ölümsüzlüğünü kıskanmaktadır. Kısacık ömür ve bu güzel dünya insanlara yetmediğinden metafizik bir dünya arayışı sürmektedir. Halbuki "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak" gerekir. Mutluluk uzayda aranmamalıdr. Mutluluk bir dünya nimetidir. İnsanların dünyayı benimsemekte zorlanmasının nedeni bencillikten ve açgözlülükten henüz kurtulamamasıdır.

Özetle gerçeklerimizi bilmeli ve kabul etmeliyiz. Gerçeği aynada görebiliriz. "Görünmeyeni görünür kılabilme"nin yolu aynaya bakmaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi