Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar [Arşiv] Siteyle ilgili arşivlenmiş eski sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alanda arşiv ve bilgilendirme için olup, yeni mesaj ve yeni yanıtlara kapalıdır)

Kim Bu Adı Sanı Belirsiz?

Konuyu Kilitleyin
Old 02-12-2004, 12:44   #1
Esen

Varsayılan Kim Bu Adı Sanı Belirsiz?

Herkese ,Selamlar
diğer tartışma konusundan beni tanıyan forum arkadaşlarımdan rica ediyorum.O konu orada kalsın.Burada daha yeni şeyler yazmak istiyorum.Herkesin Hukukçuya uyan vakar ve duruşta bulunacağını umuyorum.

Bu forumun başka konusunda anonomous kimlik girildi diye tarafıma oldukça serzenişte bulunuldu ve hatta bazı katılımcılar "atın bu ne idüğü belisriz gevezeyi buradan" anlamına gelen sözler yazdı.Çok önemli değil onlara kızmadığımı bildiririm.
kinaye yok lütfen olduğu gibi anlaşılsın.

Gelelim esas konumuza,

Nasıl ki ülkemizde,merii kanunlar,Teammüller , hukuki karineler vardır
Internet dünyasının/ülkesinin de kendi kanunları , teammülleri ve karineleri vardır.

Ülkemizde kanunları bilmemenin mazeret olmadığı gibi.
Bir internet kullanıcısı için de bu kuralları bilmemesinin mazeret olmaması gerekir.

bunları bilmeyen , interneti bir fax,yada telefon cihazı gibi kullanmaya çalışır.

bunları bilmeden yorum yapan internet kullanıcısı komik durumlara düşebilir.

ve kaldı ki internetin bu kendi hukuki kaynaklarının sayısı o kadar az ve içeriği ve açıktır ki ,öyle akademik bir eğitim falan gerektirmez.
okuma yazma bilen normal IQ ya sahip birisi bir okuyuşta anlar ezberleyebilir.

anonymous kimlik , adından da anlaşılacağı üzere bir kimlik tir.

Yazılımcılar ,Internetciler bu kimliği yapılan işin çok özel bir yetki gerektirmediği durumlarda.
yada mesajın önemli olduğu mahrecinin önemli olmadığı durumlardaki işlemler için kullanırlar.

bu hukukçulara basit gibi gelebilir ama Yazılımcılar ,Internetciler çok elzem bir konsepttir.

bunun bir adım ötesi olan kimlik nick tir.
girdiğiniz ortam (mail-group,forum,chat ...) sizi nick iniz ile tanır.

girdiğiniz ortamda sevilmediniz insanları taciz ediyorsunuz.
kimseden cevap alamazsınız.(cevap vermemek esastır) kimse sizi ciddiye almaz bir süre sonra vazgeçersiniz.yada gerçekten birşey söylemek ve iyi niyetle bir şeyler anlatmak istiyorsanız. artık eski nick intihar etmelidir ve yep yeni nick le yeniden doğabilir bu dünyaya katılabilirsiniz.

toplumsal infial çıkarmayı meslek edinmiş kisiliğinin merkezi olarak gören kimseler burada da infial çıkarmaya çalışırlarsa internet kullanıcılarının reaksiyonu slient tir.

diyeceksiniz şok saf ve iyimser düşünüyorsunuz?
iyiniyet ve masumiyet karinesi internet hukuk kaynaklarında da vardır.

bununla adam öldürürler diye bıçak üretiminden vazgeçemeyiz.

Internet bir özgürlük ve özgür düşünce ve konuşma platformudur.
insanlar burada özgür düşünürler konuşurlar tartışırlar.
konuşulmayan düşünce unutulur zihne ve şahsa gereksiz bir yüktür.
konuşulup tartışılmayan düşünce tescili yapılmamış bir üründür.
(kendin pişir kendin ye ! ikram Etme manasına , yada kendin çal kendin oyna) yani ürün olarak bir kıymeti harbiyesi yoktur.

Gerçek hayatta bazı şeyleri söyleyemezsiniz ( anlatmaya çalıştığım şeyin medeni cesaretle alakası yok)
Çünkü bu sadece sizin düşüncenizdir doğrudur ve hatta bilimseldir ama teammüllere ve yasalara ters düşmektedir.

bunu söylediğinizde gereksiz tepkiler alırsınız.ve belki de cezalandırılırsınız. insanlar sizin düşüncenizi değil de artık sizin şahsınızı yargılamaya başlarlar.

Oysa internette bu düşüncenizi zihinden dile-yazıya dökersiniz kimse sizi kınamadan ve kimse sizden rahatsız olmadan (toplumsal infial olmadan) rahatlıkla tartışırsınız düşüncenin-fikrin olumlu olumsuz yanları tartışılır,belki eksiklerine bazıları katkıda bulunur. genel bir katılımla fikir-düşünce ürünü kabul görür yada red edilir siz fikrinizin tutarlı olmadığını anlamış olur zihninizden silersiniz.

Eğer genel kabul görmüş ise kafanızdaki düşünce artık kollektif bir ürün haline dönüşmüştür.
daha sonra bu ürün mutlaka katılımcılar tarafından gerçek hayata ,o sizin "ünvanlı ve isimli" gerçek hayata projeksiyonu yapılır.yapılmaması elde değildir.

görüldüğü gibi Internet bir düşünce laboratuvar ı gibidir.
toplum rahatsız edilmeden bu forum alanlarında böyle tartışma guruplarında dillendirilir test edilip onaylanır.

sanırım bu siteninde böyle bir amacı var. değilse lüfen yöneticiler beni uyarsın.

düşünce laboratuvarı benim özgün adlandırmam hukukçular bu konudaki telif haklarımın korunmasına şahit olsunlar.

21nci yüzyıl ürünü Internet kanımca öyle büyük bir nimettir ki
bunun kadrini bilmeliyiz.

nick niye kullanılmalıdır. faydaları nelerdir !!! ve özeleştiri konusunda söyleyeceklerim var avukatlar ilgi duyar mı bilmiyorum.

bu yazı bile zaten çok uzun oldu.
ancak bu yazı en az yüz ziyaretçi tarafından okunduğunda yazmaya devam edeceğim.
yosa ben gidiyom gözünüz aydın. çok mu ajite ettim?

Herkese selamlar,

Esenlikler Dilerim.
Old 02-12-2004, 13:46   #2
Admin

Türk Hukuk Sitesinin kimlikle ilgili kuralı:

Kayıt olurken herkes gerçek kimlik bilgisini site yönetimine bildirmek zorundadır. Bunun doğruluğunu kontrol etmiyoruz ve beyana güveniyoruz, ancak herhangi bir zamanda bu bilginin yanlış verildiğini farkedersek bu üyenin forumla ilişkisi uyarısız ve geri dönüşsüz olarak sona erdirilmektedir. Nitekim bu tip vakalar olmuştur ve eminim ileride de olacaktır.

Üyelerimizin kimliklerini ve mesleklerini diğer üyelerle paylaşmak zorunlukluları ise YOKTUR. Bunun sebeplerini başka konular içinde defalarca anlattım, tekrar etmek istemiyorum. Ancak önemle belirtmek istediğim konu şudur ki bu kuralı DEĞİŞTİRMEYECEĞİM. Kuralı beğenen ya da beğenmeyen üyelerimiz olabilir, görüşlere saygılıyım. Ancak karşı görüşleri de senelerdir defalarca ve sabırla dinlediğim kanaatindeyim, bu nedenle karşı görüş sahiplerinin de bu kural hakkında site yönetimince verilen karara aynı saygıyı duymasını bekliyorum.

Bu kurala saygının gereği de aynı zamanda anonim kimlikle yazan üyelerimizi sırf bu gerekçe ile taciz etmemektir. Bundan böyle bu tip mesajlara karşı daha duyarlı olacağımı arz etmek isterim.
Old 02-12-2004, 13:49   #3
Armağan Konyalı

Sayın Esen,

Forumdaki mesajların okunma ortalaması beklentiniz olan sayının altında olduğundan, yazmayı düşündüklerinizi okunma sayısına bakmaksızın yazmanızda fayda var.

Gitmeniz konusundaki kararınızın, yeni bir nick ile yeniden gelebileceğiniz gerçeği karşısında, bir anlamı kalmıyor. Bu nedenle bence bu nick ile kalmalısınız. Sizi ve sivri dilinizi tanıdık zaten. Başka nick ile de gelseniz, uslubunuzdan kim olduğunuz hemen anlaşılır.

Hukukçu olmayan başka üyelerimiz de var. Ayrıca sizden daha sivri dili olanlar da var. Kendinizi yalnız hissetmeyiniz.

Ne var ki, IQ gibi hassas konularda daha yumuşak ifadeler kullanmakta fayda olduğunu da hatırlatmak isterim. Bilgiye saygı duyulan bir ortamda bilgiye kişisel kavgalarla değil, çiçekli tartışmalarla ulaşılabileceği kanısındayım.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 02-12-2004, 15:41   #4
Sibel

"ancak bu yazı en az yüz ziyaretçi tarafından okunduğunda yazmaya devam edeceğim"

bu da demek oluyor ki sayın esen bu yazının ne kadar okunduğunu kontrol için burada bulunacak...

hoş bir espri idi ...
tebrikler.....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi