Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Uyap Güncellemesi

Yanıt
Old 12-03-2018, 10:24   #1
txyz

Varsayılan Uyap Güncellemesi

Bildiğiniz gibi Uyap portallarında 09/03/2018 tarihinde büyük çaplı bir güncelleme yapıldı . Ancak güncelleme sistemin pratikliğini kolay erilişilebilirliğini genel olarak azaltmış diye düşünüyorum.

Eksik olan yönlere gelirsek

-Safahat sorgulamasında hukuk, icra vb genel sorgulama yapamıyorsunuz aile mahkemesi, asliye hukuk mahkemesi gibi alt birimleri de seçmeniz gerekiyor.
- Eskiden bir mahkemede olan dosyalarını toplu görüntülenirken şimdi tek tek çıkıyor.
-İdari yargı ve ceza dosyaları safahatte görüntülenemiyor.
-Sekmeli çalışma imkanı kaldırılmış
-Dosyayı görüntelediğimiz zaman yazdırma menüsünde kenarlar da yazıya dahil oluyor belgenin kendisini yazdırabileceğimiz yazdır butonu bulunmuyor.
- Öneri,şikayet, mevzuat önerisi bölümünü göremedim. Uyap destek kısmına Yandex'te tıkladığımda menü açılmıyor.

Artılara gelirsek
-İşlem görüntüleme menüsü gayet derli toplu olmuş.
-Dosya süzme özelliği ile sadece o dosyayı esas, mahkeme taraf vb parametreler ile görüntülemek mümkün.
-Koyalama, excel , csv, pdf menülerinin olması gayet iyi olmuş örneğin duruşmalarınızı bu formatlarda derli toplu görüntüleyebilirsiniz.
-Duruşmaları bir hafta iki hafta gibi seçebilmek iyi olmuş.
Old 12-03-2018, 10:38   #2
tiryakim

Varsayılan Yeni Uyap

Merhabalar ;

Yeni UYAP hakkındaki görşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Eski UYAP ' a alışıldığı için Yeni UYAP bana çok zor geldi...Bir de esas numarasından dosya sorgulama yapabiliyor muyuz ? Ben bulamadım .

Teşekkürler...
Old 12-03-2018, 10:57   #3
imsel

sürekli arayüz değişiyor.şimdi yavaş çalıştığını ve özelliklerin iyi olmadığını düşünüyorum.
Old 12-03-2018, 11:31   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar ;

Yeni UYAP hakkındaki görşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Eski UYAP ' a alışıldığı için Yeni UYAP bana çok zor geldi...Bir de esas numarasından dosya sorgulama yapabiliyor muyuz ? Ben bulamadım .

Teşekkürler...

Üstad; ekranın sol tarafında; dosya işlemleri / Dosya sorgulama
Burada genel sorgulamanın yanında dosya no ile sorgulama var.

Yeni UYAP bana da zor ve zahmetli geldi. Yavaş da aynı zamanda. Buna keza özellikle safahat sorgulama çok kötü olmuş Her mahkeme türü için ayrı ayrı sorgulama var. Hukuk davaları için genel safahat sorgulama yapamıyorsunuz. Ayrıca buradan dosya görüntüleme de artık yok
Old 12-03-2018, 14:09   #5
mntopcu

Alıntı:
Yazan txyz
Bildiğiniz gibi Uyap portallarında 09/03/2018 tarihinde büyük çaplı bir güncelleme yapıldı . Ancak güncelleme sistemin pratikliğini kolay erilişilebilirliğini genel olarak azaltmış diye düşünüyorum.

Eksik olan yönlere gelirsek

-Safahat sorgulamasında hukuk, icra vb genel sorgulama yapamıyorsunuz aile mahkemesi, asliye hukuk mahkemesi gibi alt birimleri de seçmeniz gerekiyor.
- Eskiden bir mahkemede olan dosyalarını toplu görüntülenirken şimdi tek tek çıkıyor.
-İdari yargı ve ceza dosyaları safahatte görüntülenemiyor.
-Sekmeli çalışma imkanı kaldırılmış
-Dosyayı görüntelediğimiz zaman yazdırma menüsünde kenarlar da yazıya dahil oluyor belgenin kendisini yazdırabileceğimiz yazdır butonu bulunmuyor.
- Öneri,şikayet, mevzuat önerisi bölümünü göremedim. Uyap destek kısmına Yandex'te tıkladığımda menü açılmıyor.

Artılara gelirsek
-İşlem görüntüleme menüsü gayet derli toplu olmuş.
-Dosya süzme özelliği ile sadece o dosyayı esas, mahkeme taraf vb parametreler ile görüntülemek mümkün.
-Koyalama, excel , csv, pdf menülerinin olması gayet iyi olmuş örneğin duruşmalarınızı bu formatlarda derli toplu görüntüleyebilirsiniz.
-Duruşmaları bir hafta iki hafta gibi seçebilmek iyi olmuş.

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Yeni UYAP bana da zor ve zahmetli geldi. Yavaş da aynı zamanda. Buna keza özellikle safahat sorgulama çok kötü olmuş Her mahkeme türü için ayrı ayrı sorgulama var. Hukuk davaları için genel safahat sorgulama yapamıyorsunuz. Ayrıca buradan dosya görüntüleme de artık yok

UYAP sistemine geçeli 11 yıl oldu, ama bir türlü gereken pratiklik sağlanamadı, sistem oturtulamadı. Her güncellemede kolaylaştırma yerine biraz daha zorlaştırılıyor diye düşünüyorum. Arayüzü değiştirmek güzelleştirmek iyi bir şey ama asıl olan işlevsellik. Sistem pratikleştirilse kolaylaştırılsa kullanıcılar daha çabuk işini bitirip çıkar, yoğunluk azalır, tıkanmalar azalır. Güncellemelerde kullanıcıların tavsiye ve şikayetleri hiç dikkate alınmıyor. Anlaşılan güncellemeyi yapanlar kendileri bu sistemi kullanmıyor.

Yukarıdaki meslektaşlarımın yazdıklarına benim de bazı ilavelerim olacak;

1-) Yeni safahat sorgulama hakikaten çok kötü olmuş. Her mahkeme için ayrı sorgu olur mu? hukuk-ceza-icra yeterliydi? İlla ayrılacaksa belki Yerel Mahkemeler ve Bölge Adliye Mahkemeleri şeklinde bir ayrım olabilir. Böyle bir uygulama Yargıtay ve Danıştay dosyalarında zaten yapılıyordu, her dairedeki dosyalar ayrı ayrı sorgulanıyordu. Bunları tek kalemde toplayacakları yerde şimdi yerel mahkemeleri de alt birimlere ayırmışlar. Muhtemelen bunun bir sonraki aşaması mahkemeleri de numaralarına göre sorgulatmak olacak. Misal; Hukuk Mahkemeleri/Asliye Hukuk Mahkemeleri/1.Asliye Hukuk Mahkemesi, sonra 2. Asliye Hukuk Mahkemesi ....ilh gibi. Yeni güncellemede buna hazırlıklı olalım.

2-) "Dosyaya Eklenen Son 20 Evrak" kısmına dikkat ettiniz mi? Gösterilenler son 20 evrak falan değil. Bir dosyamda 2012'nin evrakları çıktı. Kaldı ki bunlar bile tarih sırasına göre değil rastgele sıralanmış. Böyle şey olur mu? Artık son 20 evraka güvenmeyeceğiz. Teker teker bakacağız.

3-) Safahat sorgulamadan idare ve ceza mahkemelerinin çıkarılması anlaşılır gibi değil.

4-) Dosya sorgulama sonucunda çıkan dosyalarımızın hangi müvekkille ilişkili olduğunu bir türlü gösteremediler. Sadece ben en az 4-5 sefer bu konuda öneri yazdım, ama nafile. Eminim başka pek çok meslektaşım da aynı sıkıntıyı ve öneriyi dile getirmiştir. Bu ekranda müvekkil ismini de görebilsek bizim için büyük kolaylık olacak. Esas numaralarını ezbere bilmemiz mümkün değil. Bu kısımda zaten vekaletli dosyalar listelendiğinden müvekkil isminin gösterilmesinin bence zorluğu olamaz. Ekranda benzer mahiyette iki-üç sütun var birini kaldırıp müvekkil ismini koyun dediysem de dinleyen olmadı. Mesela şimdiki ekranda "Birim Adı" ve "Dosya Türü" sütunlarından ikincisi gereksiz değil mi? Asliye Hukuk Mahkemesinde zaten Hukuk Dava Dosyası olmaz mı? Dosya türü sütununa gerek var mı? Bu sütunu kaldırıp müvekkil adını koymak o kadar mı zor?

5-) Harç hesaplama ekranı konulmuş ama isterse bir deneyin. Sonuca ulaşmak en az 5 dakika alıyor. Madem bilgi amaçlı bir bölüm, mahkeme türü (Asliye-Sulh-İdare) ve davanın türü (nisbi-maktu) bence yeterli. Aile, Asliye Hukuk, Ticaret, FSHM, Kadastro, İş, Deniz İht.Mahkemesi aynı tür harca tabi değil mi? Üstelik "Dava Türü" modülünde aradığınız davayı bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey. Velhasıl bu ekran çok kullanışsız.

İlk planda aklıma gelenler bunlar...
Old 12-03-2018, 14:34   #6
txyz

Bir eksik de safahat sorgulamasında önceden dosyaya doğrudan ulaşabiliyorduk yapılan işlemi görmek için ancak yenide dosyaya link verilmemiş.
Old 13-03-2018, 05:47   #7
cizre

Bence de yeni uyap hiç pratik değil. Duruşma listesi dökümü yaptım ancak tarihler görünmüyor. Son 20 evrak kısmı yanlış. Ayrıca telefonda mobil imza kullanıyorum ve burada daha ciddi sıkıntılar oluşmuş
Old 13-03-2018, 07:49   #8
txyz

Safahat sorgulamasında dosya numarasına link vererek dosyaya adli birime link vererek de o adli birimdeki dosyalara ulaşma imkanı getirilebilir. Ayrıca diğer bütün menülerde de adli birimlere link verilmesinin pratikliği artıracağını düşünüyorum. Ayrıca dosyalarda duruşma sekmesi ekleyerek duruşmaları pratik şekilde dosya içeriğinde duruşma zaptı aramaya gerek kalmadan görebilmeliyiz. Adli birimlerin üzerine geldiğimizde açılan bir pencere ile adli birimlerin adres ve telefon bilgilerine de yer verilebilir.
Old 16-03-2018, 12:27   #9
mntopcu

KATILIM NEDEN BU KADAR AZ?

Son UYAP güncellemesindeki sorunlar meslektaşlarımızın pek ilgisini çekmemiş anlaşılan.

Şu an itibariyle toplamda 7 mesaj gönderilmiş, 254 sefer okunmuş.

Belki gerçek yeri orası değil ama “Meslektaşların Soruları” alanında kalsaydı daha fazla katılım olur muydu bilemiyorum.

Acaba biz mi yanlış değerlendiriyoruz, bunlar “şikayetçi” olunacak konular değil mi? Son güncelleme işimizi zorlaştırmadı mı? Anlayamadım.

Çok daha fazla katılım bekliyor, kullanıcılar olarak yüksek sesle sıkıntılarımızı dile getirirsek sonuç alınabilir diye düşünüyordum ama ümidim kırıldı.

Yine de, belki bundan sonraki güncellemelerde dikkate alınır diye benim ve diğer katılımcıların dikkat çektiği noktaları topluca özetlemek istiyorum. 11 yıllık UYAP sistemi artık oturmalı ve pratikleştirilmeli. Biz de buna katkıda bulunmalıyız:

SON GÜNCELLEMEDEKİ SORUNLAR :

** Safahat sorgulamasında hukuk-ceza-icra şeklindeki genel sorgulamanın kaldırılması yanlıştır, tüm alt birimlerin (aile mahkemesi, asliye hukuk mahkemesi vs.) ayrı ayrı sorgulanması iş yükünü alt birim sayısı kadar arttırmaktadır. Örnek, daha önce 1 seferde yaptığımız hukuk sorgusunu şimdi 12 seferde yapıyoruz. Demek ki iş yükü 12 kat artıyor.

** İdari yargı ve ceza dosyaları safahat sorgulamadan kaldırılmış. Safahat neden gizlenir anlaşılır gibi değil, böyle bir uygulama yakışmıyor. İşi yokuşa sürmekten ibaret.

** Safahat sorgulaması sonucunda dosya görüntüleme butonu kaldırılmış. Dosya sorgulamadan tekrar aynı dosyayı bulup içine girmek gerekiyor. Bu da iş yükünü 3-4 kat arttıran bir uygulama.

** "Dosyaya Eklenen Son 20 Evrak" kısmındaki gösterim tamamen yanlış. Çok eski evraklar çıkıyor, çıkanlar da tarih sıralı değil. Acilen düzeltilmesi lazım.

** Evrak görüntülemede doğrudan yazdırma işlevi de düzeltilmelidir.

** Öneri, şikayet bölümleri kaldırılmış, yeniden konulması lazım. (Gerçi dikkate alınıyor mu, şüpheliyim)

** Harç hesaplama ekranı son derece kullanışsız. Daha kolay bir hale getirilmelidir.

** Mobil imza kullanımında oluşan sıkıntılar giderilmelidir.

YENİ ÖNERİLER :

** Dosya veya safahat sorgulama sonucunda müvekkil isminin de gösterilmesi şarttır. Getirilebilecek en önemli yeniliklerden biridir. Dosya türü gibi lüzumsuz sütunların yerine çok gerekli bu sütunun konulması işimizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Esas numaralarını ezbere bilmemiz mümkün değildir.

** Yargıtay ve Danıştay dosyalarının da tek seferde sorgulanabilmesi lazım. Her daire için ayrı sorgu, işi çok uzatmaktadır.

** Safahat sorgulamasında dosya görüntülemenin yanında ilgili adli birime de link verilerek o adli birimdeki dosyalara doğrudan ulaşma imkanı getirilmelidir.

** Dosyalara duruşma sekmesi eklenip dosya içeriğinde duruşma zaptı aramaya gerek kalmadan görülebilmesi sağlanmalıdır.

** İlgili modüllerde adli birimlerin adres ve telefon bilgilerine de yer verilmelidir.
Old 17-03-2018, 08:59   #10
txyz

Sayın Meslektaşım, müvekkilin genelde aynı karşı tarafın ise farklı olmasına daha sık rastlanıyor. Bu nedenle karşı tarafın yer almasının daha yerinde olacağını düşünüyorum.Ayrıca icra takibi açma menüsünün de düzeltilmesi lazım. internet üzerinden kullanabildiğimiz icra takip programları gayet pratik arayüzlerle takip açılmasını sağlarken bu kadar bilişim uzmanı çalıştıran bir kurumun böyle bir arayüzle hizmet vermesi anlaşılır değil. Bunun yanında e-takip programında da hiçbir güncelleme yapılmıyor neden ücretli programları kullanmak zorunda kalıyoruz.
Old 17-03-2018, 22:05   #11
mntopcu

Alıntı:
Yazan txyz
Sayın Meslektaşım, müvekkilin genelde aynı karşı tarafın ise farklı olmasına daha sık rastlanıyor. Bu nedenle karşı tarafın yer almasının daha yerinde olacağını düşünüyorum.

Evet, çok haklısınız. Sizin öneriniz daha mantıklı... Keşke olabilse...
Old 03-04-2018, 20:36   #12
cizre

Bir tek ben mi bu sorunu yaşıyorum diye düşünmeye başladım. Duruşma listesi dökümünde tarihler yok. Non non yazıyor sadece. Ceza dosyalarımızdan savcılığa ilişkin tüm belgeler kaldırılmış. Uyap kullanmak benim için hayattı. Telefonumdan mobil imza ile pratik bir şekilde işlemlerimi yapıyordum. Ama şimdi bir dosyaya ulaşmak bile işkence. Hatalar düzeltilecek deniyor ama yeni bir güncelleme gelecek diye de ödüm kopuyor.
Old 02-01-2019, 08:34   #13
txyz

Uyap yine güncellendi ve yine dosya sorgulamada icra ve idari dava dosyaları yok. Neden bu kadar sık ve temel değişiklik yapılır anlamıyorum. Tam düzene girdi derken başa dönüyoruz.
Old 02-01-2019, 10:58   #14
cizre

İcra dosyaları için ayrı bir buton oluşturulmuş
Old 03-01-2019, 09:14   #15
txyz

Meslektaşım benim kastettiğim safahat sorgusu değil dosya sorgusuydu. Sabah saatlerinde sadece hukuk, ceza, satış memurluğu vardı.

Bu arada Uyap uygulamasında girişte sorun yaşayan var mı. Lisans kontrolü başarısız diyor, ayrıca uyap döküman editöründe de hata veriyor. E devlet uygulaması ile rahatça giriyorum.
Old 15-04-2019, 16:07   #16
txyz

Uyap güncellemesi sonrasında icra dosyaları kesinleştiği halde borçlu adına sorgulama yapılmak istendiğinde dosya kesinleşmediğinden işlem yapamazsınız uyarısı çıkmaktadır. Yardım masasına sorduğumda 2019 da esas alan dosyalarda böyle bir uyarı olduğu bunun için icra müdürlüklerinin Dosya İşlem/Dosya İşlemleri/ Dosyanın Durum Bilgilerinin Güncellenmesi ekranından dosyanın kesinleşme işleminin yapılması gerektiği belirtildi. Bu durumda kesinleşen her bir dosya için, çoğunlukla yapılmadığı için tekrar icra müdürlükleri ile görüşmek durumunda kalmaktayız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi