Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evliliğimde baskı yaşıyorum / ailesini hukuken nasıl uzaklaştırabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 08-11-2013, 10:27   #1
Konuk

Varsayılan Evliliğimde baskı yaşıyorum / ailesini hukuken nasıl uzaklaştırabilirim?

Merhaba,
Ben 2,5 yıllık evliyim,Şu an evimi terk etmiş bulunuyorum. Eşimin ailesinden ayrı kendimize ait bir evde yaşıyoruz.Evlendiğim günden beri ailesi müthiş bir beklenti içine girdi.Annesi bana saygı duymuyor.Israrcı baskıcı bir kadın.O zamandan beride psikolojim bozulmaya başladı.Daha 1 aylık evliyken evime 3. bir kişiyi,akrabasını göndererek isteklerini şikayetlerini dile getirerek bana müdahalede bulundular.Ortada şikayet edilecek bir durumda yoktu.Sürekli beraber olmak, sık sık görüşmek, içli dışlı yaşamak istiyorlar.Müthiş bir şekilde beni kendilerinden soğuttular. Müdahale ediyorlar.Yetişme tarzıma şahsiyetime müdahale var.Eşim bunlara hiçbir tepki vermedi.Bu yüzden evimi daha öncede bir kez daha terk ettim. Yuvam yıkılmasın diye döndüğümde ise daha kendimi toparlayamamıştım ki aileme telefon ederek onur gurur kırıcı laflar söylediler.Ailem kendilerini kaç kere uyardı. Benim onurum gururum kırıldığı için haklı olarak görüşmek istemesem de yinede evlilik birliğini korumak adına sık olmamak kaydıyla mesafeli bir şekilde görüşmek istedim.Buna hakkım yok mudur? Eşime istediğin zaman gidebilirsin oturabilirsin diyorum. Ama ben gittiğimde istediğim kadar oturup kalkamıyorum.5 saat otursam dahi kalkmak istediğimde gitmememiz için kaynanadan baskı var.Eşimden de baskı başladı. İrademle kalkamıyorum.İradem dışı başka bir akrabalarına da gitmem içinde baskı var.O an gitmek istemememe hakkım yok. Saygı duyulmuyor. Müdahale ediliyor,bu çok rahatsız edici.Eşim önceleri bana haklısın diyordu ama o da artık bana saygı duymuyor.Bana saygı göstereceğine son 1,5 yıldır emrivakiyle bana dahi sormadan annesi çağırdı diye zorla götürmelere kalktı.Bunun gibi çok şey yaşandı.İsteğim dışında yapmak istemediğim bir şeyi eşim tarafından yapmaya zorlanıyorum.Bu baskı altında ailesine gitmek dahi istemiyorum. Annesiyle görüşmek istemesem de yinede gelmek istediklerinde müsaitsem eşim için hep kabul ettim kaç defa evime geldiler. Ama onları affetmem onları sevmem için eşimden baskı görüyorum. Ben bu kadarını yapabiliyorum desem de yeterli olmuyor.Ayrıca Kaynana evinde yatmaya zorlanıyorum.Kendi evimde uyumak istememe rağmen,benim onlarda illaki kalmamı istiyorlar.Elimi verirsem kolumu istiyorlar.Eşimde onlarla bir olup bana baskı yapmaya başladı. Bunu yapmazsam bu iş olmazmış.Ailesi huzur vermiyor, kendi istedikleri eninde sonunda yaptırmak için mücadele ediyorlar. Bir kez yapsam devamı geliyor bunun bir garantisi yok.Bu bende daha çok ters tepki yaratıyor. Bu durumda ben ne yapabilirim.Psikolojim çok bozuldu.Lütfen yardım edin. Ben annesiyle ailesiyle anlaşamadığım ve affedemediğim için mesafeli bir şekilde görüşüp,istediğim kadar oturup kalkmak istiyordum.Ama bu dahi olmuyor yetmiyor.Ben eşime karşı hiç bir kusurda bulunmadım. Sanki ailesiyle evlenmiş gibi hissediyorum. Onları memnun etmek için kaynana evinde kalmak zorunda mıyım, saatlerce oturmak zorunda mıyım. Bir sefer dahi kalmak istemiyorum. Bu dayatmayı hiç hayırlı bulmuyorum.Kişilik haklarım zedeleniyor, baskıdan onurum gururum da çok kırıldı. Ailesiyle görüşmek dahi istemeyecek hale geldim artık. Hukuken ben ne yapabilirim, ailesini nasıl uzaklaştırabilirim. Bu yaşadığım psikolojik şiddet beni hasta etti.Bu durumda ben ayrılmak istemiyorum, ben suçsuzum. Eşimle başka hiçbir sorunumuz yok. Eşim ailesine laf geçiremiyor konuşamıyor bile.Kendine düşeni yapmıyor aksine beni değiştirmeye çalışıyor beni zorluyor. Zor durumdayım, haklarım nelerdir bu anlamda? Ailesinin bunları yapmaya hakları var mıdır?Şu an ailemin yanındayım.
Old 10-11-2013, 16:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

1-Hak ve özgürlüklerinizin kısıtlanması veya hiç kullanılmaması şiddettir.Aile Mahkemesine başvurarak koruma önleme kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

2-Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

3-Ayrı yaşamakta haklılığınızı kanıtlayarak nafaka ve diğer tedbirler konusunda karar verilmesini Aile mahkemesinden isteyebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 16-11-2013, 08:46   #3
Konuk

Habibe hanım çok teşekkür ederim.
İzninizle benim bir kaç sorum daha olacaktı.
1-Ben şu an ailemin yanındayım, başka bir şehirdeyim. Buradaki aile mahkemesinden tedbir kararı çıkarttırabilir miyim? Bu dava için ailemi beni eşimi vs mahkemeye çağıracaklar mı? Nasıl işleyecek bilgi verebilir misiniz.

2- Tedbir kararı çıkarsa ben eşimle yaşadığımız eve gitmek zorunda mıyım? Ailemle bir süre daha kalabilir miyim?Ben öncelikle haklılığımı ortaya koymak istiyorum.

3- Bulunduğum şehirdeki aile mahkemesinden nafaka talep edebilir miyim?

3-Eşimle ben uzlaşmaya çalıştım;fakat yılda bir ailesinin evinde gece kalma zorunluluğu koyuyor.Başka şartlarda baştan koyuyor.Bundan dolayı da çok rahatsızım.Bunu yapmaya hakkı var mı? Ben annesinde 1 gece dahi kalmak istemiyorum. Ailesi bunu şart koyuyor. Ben ailesiyle mesafeli şekilde görüşmek istiyorum dediğim halde hiçbirşey yaşanmamış gibi ısrarla bana onları sevme baskısı yapıyor.Bu bir boşanma sebebi midir, bu şekilde boşanabilirler mi benden? Ben üzerime yüklenen rızam dışında olan bu istekleri yapmak zorunda mıyım?

Tedbir kararı çıkarsa baskı mudahale ısrar beklenti engellenecek mi?

4-psikolojik olarak da iyi bir durumda değilim. Bir üniversite doktoruna gidip rapor da alabilir miyim, mahkemede bu geçerli olur mu?

çok soru sorduğum için kusuruma bakmayın, bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Cevabınızı bekliyor olacağım.
Old 16-11-2013, 23:38   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1-Ben şu an ailemin yanındayım, başka bir şehirdeyim. Buradaki aile mahkemesinden tedbir kararı çıkarttırabilir miyim? Bu dava için ailemi beni eşimi vs mahkemeye çağıracaklar mı? Nasıl işleyecek bilgi verebilir misiniz.

Koruma kararı nitelik olarak tedbir niteliğindedir ve her yerde istenebilir.

Bu dosya üzerinden verilen bir karardır ve dilekçenin verilmesi yeterlidir.Kural olarak duruşma yapılmaz.

Alıntı:
2- Tedbir kararı çıkarsa ben eşimle yaşadığımız eve gitmek zorunda mıyım? Ailemle bir süre daha kalabilir miyim?Ben öncelikle haklılığımı ortaya koymak istiyorum.

Tedbir kararı şiddetin önlenmesi içindir.Tarafların bir arada bulunma zorunlulu da yoktur.

Nerde ne kadar yaşayacağınıza siz karar vereceksiniz.

Alıntı:
3- Bulunduğum şehirdeki aile mahkemesinden nafaka talep edebilir miyim?

Koruma kararı ile beraber ,karar süresince nafaka istenebilir.Fakat karar sona erdiğinde nafaka da sona erecektir.

Uzun sürecek bir nafaka için bağımsız bir nafaka davası açılması gerekir.Yerleşim yeri mahkemesi de yetkilidir.

Alıntı:
3-Eşimle ben uzlaşmaya çalıştım;fakat yılda bir ailesinin evinde gece kalma zorunluluğu koyuyor.Başka şartlarda baştan koyuyor.Bundan dolayı da çok rahatsızım.Bunu yapmaya hakkı var mı? Ben annesinde 1 gece dahi kalmak istemiyorum. Ailesi bunu şart koyuyor. Ben ailesiyle mesafeli şekilde görüşmek istiyorum dediğim halde hiçbirşey yaşanmamış gibi ısrarla bana onları sevme baskısı yapıyor.Bu bir boşanma sebebi midir, bu şekilde boşanabilirler mi benden? Ben üzerime yüklenen rızam dışında olan bu istekleri yapmak zorunda mıyım?Tedbir kararı çıkarsa baskı mudahale ısrar beklenti engellenecek mi?

Kimse istemediği bir eyleme zorlanamaz.Fakat eşlerin tutumlarının evlilik birliğini temelinden sarsıp sarsmadığı yargılama ile belirlenecek bir konudur.

Alıntı:
4-psikolojik olarak da iyi bir durumda değilim. Bir üniversite doktoruna gidip rapor da alabilir miyim, mahkemede bu geçerli olur mu?

Eşinizin eylemleri nedeniyle ruhsal bütünlüğünüzde oluşan zararların tespiti hem koruma hem de nafaka davasında
size yardımcı olacaktır.

Size genel olarak bazı bilgiler aktarabiliyoruz.Daha detaylı bilgi için bir avukata başvurmanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi