Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yüksek Lisansta Ders Saatleri

Yanıt
Old 29-08-2006, 16:25   #1
emine

Varsayılan Yüksek Lisansta Ders Saatleri

merhaba,

yüksek lisans da ders saatleri nasıl, akşamları genellikle kaçta başlıyor? devam zorunluluğu var mı? hafta da genellikle kaç ders oluyor?bilen arkadaşların cevap yazmasını rica ediyorum lütfennn
Old 29-08-2006, 17:13   #2
Tractatus

Üniversiteye ve hatta enstitüye göre değişir. Benim yüksek lisans yaptığım yerde haftada 3 gün zorunlu ders vardı. Hem de saat 10-14 arası.
Old 17-10-2006, 00:55   #3
yemliha

selam emine , Yüksek lisansta derslerin belirli ve kesin bir saati yoktur. bu saatler lisansta olduğu gibi önceden belli değildir.

ders saatleri genellikle ( en önemlisi bu ) hocanın programına göre belirlenir. hocanın programında hangi gün uygunsa o saatte ders olur. ayrıca bu ders saatleri başlama ve bitiş bakımından da belli olmaz duruma göre değişir. eğer birlikte çalıştığın hocanın başka ( örneğin idari ) görevleri de varsa bu saatler esneyebilir.
devam zorunluluğuna gelirsek bu da yine hocaya göre değişir.ama her hoca az çok devam ister...
haftada 4 veya 5 tane ders olur . bu dersler seçmelidir. genelde bu dersler 2 veya 3 güne toplanmaya çalışılır.

faydalı olması dileğiyle ... iyi çalışmalar
Old 17-10-2006, 18:49   #4
akgulhukuk

Önemli her yerde farklı işte

yüksek lisans derslerinin ben de akşamları olduğu düşüncesindeydim ve haftada 2 gün falan diye biliyordum . şimdi haftada 4 gün dersim var, toplam 5 dersim var ve bu derslerim en erken sabah 9 da ern geç saat 14:00 de başlıyor. zor ama sadece bir yıllık bir periyot olduğunu düşünüyorum, tez aşamasında daha arahat oluyor herşey!

başarılar
Old 15-03-2007, 01:26   #5
istanbul hukuk

istanbul üniversitesinde hocaların verdiği saatlere göre değişkenlik gösteriyor ancak genelde 11 ila 14 arası oluyor başlama saatleri. yani bu üniversitede dersler akşam değil. dikkat edilmesi gerekir.Çoğu hoca ilk dönem ders yapmayıp ödev verse de ikinci dönem mutlaka derse katılma ve ödev sunumunu yapma zorunluluğun oluyor. bilgilendirebildiysem ne mutlu bana
Old 15-03-2007, 13:43   #6
Canavar Avukat

Merhaba,
Bir konuda sizlerden bilgi almak istiyorum benim hukuk lisans ortalamam 60, yazistigim konustugum bir suru devlet universitesi bu ortalamam nedeniyle beni kabul etmeye sicak bakmiyorlar en azindan istedikleri baz lisans not sarti nedeniyle bilen birileri varsa bana lutfen yol gostersin para verip vakif universitelerine gitmek haricinde adam gibi devlet okullarinda yuksek lisans yapma sansim tamamen hayal midir benim icin ? Kabul edecek turkiye'de hicbir devlet universitesi yok mu bu ortalamaya ? Varsa bilen aydinlatsin beni
Old 15-03-2007, 21:39   #7
istanbul hukuk

sayın batur77 açıkçası diğer üniversitelerin sistemleri hakkında bilgim yok ama istanbul üni.için konuşacak olursam; les puanının, lisans ortalamasının, yabancı dil sınavının ve mülakatın belirli yüzde dilimlerine göre ortalaması alınıyor. yani lisans ortalaman düşük olsa bile dil sınavına, les e ve mülakata iyi hazırlanıp; not ortalaması senden yüksek ama bu puanları daha düşük olanları geçebilirsin.
bence beni almazlar diyerek peşin hüküm verme, başvurabildiğin kadar çok okula başvur.mülakat ve dil çok önem taşıyor.
Old 15-03-2007, 22:34   #8
av.mgul

Marmarada yüksek lisans dersleri de hocaların programına göre değişiklik gösteriyor. sabah da akşam da olabiliyor o yüzden ders. mesela ilk dönem haftada 4 gün ders vardı bize. ama tez aşamasına gelince ders almıyorsunuz sadece tez yazmakla ugraşıyorsunuz
Old 15-03-2007, 22:39   #9
novella

öncelikle merhaba..
genel olarak bir giriş yapayım dedim.Her üniversitenin ve her enstitünün şartları farklıdır.Genel olarak LES,Lisans Ortalaması,dil ve mülakat gibi dörtlü bir maraton görünse de; her üniversite bu koşulların hepsini aramıyor.Örneğin Marmara Üniversitesinde bu sene dil sınavı yoktu(tabi bu dediğim özel,kamu ve iş ve sosyal güvenlik hukuku yüksek lisans programı için) Kaldı ki bu 4 kademenin ortalaması alınırken de her üni. farklı oranlar benimsemiş.Ama genel olarak LES ağırlığı götürüyor diyebilirim.LES' ten en az 60 yapmak yolu yarılamak gibi bir şey oluyor!!
Şimdiden kolay gelsin.
Old 15-03-2007, 22:45   #10
novella

Tabİ Şunu Da Ekleyelİm; BİldİĞİm Kadariyla Les Sinavinda Bİr DeĞİŞİklİk Var Ve Artik 'ales' Olarak Adlandiriliyor.İÇerİĞİ DeĞİŞtİĞİ Gİbİ Puanlamasi Da DeĞİŞmİŞ Olabİlİrİm.
Ben 2006'nin Bahardakİ Les'nden 60 Üzerİ AldiĞimda Kafİ GelmİŞtİ!! 'ales' Sİstemİnİ AÇikÇa Takİp Edemedİm...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi