Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Araştıma Hastanesinde Ameliyat Sonrası Ölen Eşimin Doktor İhmalive Özensizlikten

Konuyu Kilitleyin
Old 01-09-2010, 23:49   #1
Konuk

Mutsuz Araştıma Hastanesinde Ameliyat Sonrası Ölen Eşimin Doktor İhmalive Özensizlikten

eşim xx araştırma hastanesinde kbb doktoru tarafından kanser teşisiyle yarım gırtlak ve lenf ameliyatı oldu ve boğazına geçici delik açıldı ameliyata dokuzda girdi ikiyi çeyrek geçe çıktı altıncı katta bulunan servise alındı amelıyat başarılı geçti denildi fakat ameliyattan sonra bir kere tansiyon ölçüldü ben eşim nefes almakta zorlanıyor sanki diyince hemşire hasta bakıcıyla odaya buhar makinası gönderdi onuda benim elime verdiler bu benim vazifemmiydi bilemiyorum daha sonra bir asistan sadece nasilsınız diye sordu aradan yarım saat geçmeden eşim fenalaştı hemen doktoru çağırdık iki asistan kalp masajı ve hava vermeye başladı eşim kayrolosuyla yeniden altı kat aşağı ameliyathaneye götürulmeye calışıldı ama hasta asansorü gelmedi başka bir asansöre koşturduk ve nihayet ameliyat haneye geldik içeride bir saat müdahale ettiler ve sonuç prumer emboli eşinizi kaybettik dediler size göre bu özensizlik değilmi ikinci sorum ise eşimin üç sene önce gözüne pıhtı atmıştı doktor bu riski ihmal edebilirmi üçüncü sorumeşim ölmeden oniki gün önce ameliyat hanede tümörün boyutlarına bakılmak üzere narkoz almıştı narkoz testi ve kan tahlilleri ozaman yapıldı aradan oniki gün geçtikten sonra bu ameliyata gün verildi ama tahlil yapmaya gerek yok dendi bu olabilirmi lütfen beni aydınlatın teşekkürler
Old 02-09-2010, 14:10   #2
Nur Deniz

Sn Konuk,

Öncelikle başınız sağolsun.
Yazımınızdan anladığım kadarıyla aklınıza takılan birkaç soru:
1-Ameliyat öncesi kan tahlillerinin yapılıp yapılmadığı ve eşinizin gözüne atan pıhtının ameliyat için risk olup olmadığından anestezi için ihmal var mı?
2-Ameliyat sonrası takiplerin yeterli olup olmadığı?
3-Buhar makinası(nebül cihazı ya da soğuk buhar cihazı)'nın sizin tarafınızdan mı yoksa görevli personelin gözetiminde mi kullanılması gerektiği?
4-Asansörü bekleme süresinde eşinize yapılan müdahalede gecikme olup olmadığı?

1-Öncelikle eşiniz ameliyata alınmadan önce operasyonun riskleri konusunda aydınlatılmış olmanız gerekmektedir. Emboli en basit ameliyatda bile olabilecek bir komplikasyondur. Eşinizin onayı olmadan bu operasyon yapılamaz, dosyanızda onay mutlaka mevcuttur. 12 gün önce yapılmış kan tahlilleri ile ameliyata girmiş olması mümkün görünmüyor çünkü; Anestezi Uzmanı tarafından anestezi onayı vermeden önce rutin olan tetkiklere mutlaka bakılmıştır. Bu da dosyanızda mevcuttur, tahlillerin tarihini hatta saatini orada bulabilirsiniz. Ayrıca, bazı Hastanelerde bilgisayardan bakılarak onay verilir, hastanenin bilgi işleminde eşiniz adına yapılan tüm tahlillere ulaşabilirsiniz.

2-Genel anestezide rutin uygulama takip konusunda operasyon sonrası ilk bir saatte 4, ikinci saatte 2, üçüncü saatte 2, dördüncü ve beşinci saatlerde 1 kez hastanın ateş, nabız, solunum ve tansiyonu takip edilir. Ancak, eşiniz operasyon sonrası yoğun bakım ünitesine bağlanarak takipleri yapılıp servise alındı ise burada da bir ihmal aranması doğru olmaz. Yine dosyanızda Hemşire Takip Çizelgesi adı altında takiplerin yazılı olması gerekir.

3-Servise getirilen hastalarda nebül ya da buhar cihazını kullanmak refakatçının görevidir, işlem uzun sürdüğü için nöbetçi görevli her hasta başında cihaz takip edemez. Genel yapılan uygulama her yerde bu şekildedir.

4-Operasyon sonrası görülen Pulmoner Emboliden dolayı eşiniz vefat etmişse, asansörü bekleme süresi çok önemli değildir. Bazen günler sonra bile akciğere, kalbe, beyine (hayati organlara) pıhtı atıp, damar tıkandığı zaman ne yazık ki ölüm oranı çok yüksektir.

Asistanların müdahalesi zamanında olmuş gibi görünüyor.

Sizin yazdıklarınızdan anladığım bu kadar olmakla birlikte, yine de bir ihmalden şüpheleniyor iseniz, dilekçe ile eşinizin dosyasını isteyerek bununla birlikte hastanenin Hasta Hakları Birimine başvurunuz. Dosyanız incelenecek, uzman görüşü alınacak, operasyonu yapan hekimin ve anestezi uzmanının ihmali olup olmadığı araştırılarak size sonuç bildirilecektir.

Hak kaybına uğramamak için kusur tesbit edilirse mutlaka bir avukattan yardım alınız.

Yeniden başınız sağolsun.

Saygılarımla.
Old 02-09-2010, 14:38   #3
murgan

"altıncı katta bulunan servise alındı amelıyat başarılı geçti denildi fakat ameliyattan sonra bir kere tansiyon ölçüldü ben eşim nefes almakta zorlanıyor sanki diyince hemşire hasta bakıcıyla odaya buhar makinası gönderdi" ifadesinden hastanın yoğun bakıma alınmamış olduğu izlenimi çıkıyor. Bunun açıklığa kavuşturulmasının ve böyle bir gereklilik olup olmadığının uzmanlarca aydınlatılmasında fayda var. Eğer böyle bir operasyondan sonra yoğun bakım gerekirdi ise ve hastanıza bu imkan verilmediyse bunun nedenlerinin araştırılması lazım.
Başınız sağolsun.
Old 02-09-2010, 17:29   #4
Levent Cirit

Öncelikle başınız sağolsun. Tıbbi bilgim olmamakla birlikte eğer tıbbi müdahalede kaynaklanan bir kusur nedeniyle vefaat gerçekleşmiş ise müdahaleyi yapan doktorun Zorunlu Doktor Sigortasından (30.07.2010 tarihinden sonra gerçekleşen ölümler için) tazminat almanız mümkündür.
Old 03-09-2010, 01:35   #5
Konuk

Mutsuz ameliyattan oniki gün önce yapılan anestesi ve kan tahlilleri geçerlimidir

öncelikle sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim.eşim ameliyat olmadan bir gün önce yatırıldı hastaneye beraber gittik tahliller ekg ve aneztesi testi ne zaman yapılacak dediğimizde oniki gün öncekilerin geçerli olduğunu söylediler. bizde bunu ozaman dikkate almadık.eşimin yoğun bakıma alınmadığı da ayrı bir mevzu.bunu doktora sorduğumda bu tür hastaları yoğun bakıma alırsak yoğun bakımda yer kalmaz olduben bir avukata danıştım oda araştırdı ve suç duyurusunda bulundu.benim amacım tazminat değil eğer bir ihmal varsa suçlunun ceza çekmesi.eşim yirmibir haziranda vefat etti henüz elliyedi yaşındaydı bana göre çok erken ve vakıtsiz bir ölümdü .benim ve çoçuklarının çektiği acıyı eğer bir suçlu varsa cezasını çekerek ödesin istiyorum.yazımı dıkkate aldığınız içinde çok teşekkür ediyorum
Old 29-09-2010, 23:53   #6
BALDIRAN

Öncelikle başınız sağ olsun.
Emboli özellikle büyük ameliyatlar sonrası görülebilen bir komplikasyon olmakla beraber böyle bir ameliyattan sonra eşinizin yoğun bakım ünitesinde tutulmaması kanımca bir tedavi kusurudur. Eğer yoğun bakımda olsaydı, emboli atsa bile tıbbi müdahale daha çabuk yapılabilirdi kanısındayım. Bu tip durumlarda saniyelerin dahi önemi vardır.
Avukatınız suç duyurusunda bulunmuş. Eğer savcılık, olayda ihmal bulur ve dava açarsa dosya zaten Yüksek sağlık Şurasına gönderilecektir. kusur olup olmadığı oradan gelecek raporla daha çok aydınlanacaktır. Tekrar başınız sağolsun.
Old 15-10-2010, 03:30   #7
Dr.DOGRAMACI

Başınız sağolsun,

bu tarz ameliyatlar veya uzun süre anestezik maddeye maruz kalma sonrası hastaların bir süre yoğun bakımda takip edilmeleri uygun olandır. Yoğun bakımda yer olmaması ve asansör gibi yapısal, organizasyonel sorunlar hekimden ziyade hastane idaresinin sorumluluğu altında olan konulardır. Ancak tabi ki uygun yer olmasına rağmen yoğun bakıma alınmaması veya solunum-dolaşımın durmasına rağmen asansör beklenirken dahi gerekli müdahalenin yapılması ilgili sağlık çalışanı sorumluluğundadır.

Ameliyat öncesi değerlendirilmesi gereken tetkik ve tahlillerle ilgili olarak gerçekten bazı tetkikler için 12 günlük süre yeterliyken bazı tetkiklerin daha güncel olanlarına ihtiyaç duyulabilir. Buna hastanın durumu ele alınarak inceleme sonucunda karar vermek en doğrusu.

Eşinizin vefat sebebi ise ne yazık ki benim de yakınım olmak üzere birçok kişinin ölüm sebepleri arasında. Pulmoner emboli ile hastanın yoğun bakımda takip edilmesi arasında çok da anlamlı bir bağ yok hatta aksine yoğun bakım şartlarında, immobil olan hastalarda görülme oranı daha sık.

Suçlu olanın cezasız kalmaması inanın hepimizin dileği hele ki maddi değerlerle ölçülemeyecek insan hayatı ile ilgiliyse. Bir avukata danışarak doğru yolda olduğunuza inanıyorum. Ne yazık ki bu konu uzun sürebilecek ve etraflıca inceleme gerektiren bir konu. Lütfen konu açıklığa kavuşmadan kesin yargılara varmayın. Yas dönemizi en sağlıklı bu şekilde atlatacağınızı düşünüyorum.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi