Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yardım nafakası ve Yüksek lisans eğitimi meselesi...

Yanıt
Old 24-11-2008, 11:50   #1
muhatap

Varsayılan Yardım nafakası ve Yüksek lisans eğitimi meselesi...

Sayın Meslektaşlarım;
Lisans eğitimini ikmal eden ergin erkek çocuk aleyhinde Aile Mahkemesinde "yardım nafakasının kaldırılması" talepli dava açılmış, davalı "yüksek lisans eğitimine devam ettiğini" bildirmiştir. Yüksek lisans eğitimi, yardım nafakası almak için Medeni kanundaki "eğitimi devam eden" hükmünün lafzı içinde mütalaa edilebilir mi? Yüksek lisans, doktora...v.b. gibi eğitim süreçleri daha çok "kariyer yapmaya yönelik" olması nedeniyle yardım nafakası talep hakkı vermez mi? Fikir ve düşüncelerinizi paylaşmak dileğiyle.
Old 24-11-2008, 13:11   #2
Av.Cengiz Aladağ

Bir çok Yargıtay kararında çocuğun yüksek öğrenim yapmak için "uygun süre" yardım nafakası talep edebileceği belirtilmektedir. Yüksek lisans, doktora vb. eğitim süreçlerinin belirtilen "uygun süre"nin dışında kaldığı kanısındayım.
Old 24-11-2008, 13:36   #3
özfn_34

Şimdiye kadar incelemiş olduğum Yargıtay kararlarında en son nokta olarak yüksek öğrenime devam eden çocukların yardım nafakasından yararlanabileceğini görmüştüm.Bundan sonrası sizin de belirtmiş olduğunuz gibi eğitimden ziyade kariyerle ilgili bi durum.Yardım nafakasının sınırlarını çizmek adına yüksek öğrenimden sonra eğitimine devam edecek kişilerin bu kurumdan faydalanabileceğini düşünmüyorum.
Old 24-11-2008, 17:15   #4
Yücel Kocabaş

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12530
adresinde sorulan soruya ;
Alıntı:
Herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek üstsoy altsoy ve kardeşlere nafaka vermekle yükümlüdür. (TMK 364) . Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana baba eğitim sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdür ( 328/2)

328.maddeki eğitimi çocuğa meslek kazandıran en fazla lisans eğitimi olarak algılıyorum. Yüksek lisans ve doktora eğitimleri ise meslek kazanmaya değil, kazanılan meslekte ilerleme kariyer edinme gayesine yöneliktir.
Lisans eğitimini tamamlayan çocuk bir meslek sahibi olmuştur ve çalışabilecek durumdadır. Yük.lisans ve doktora eğitimi çalışmaya engel değildir. Olağan koşullarda lisans eğitimini tamamlayan çocuğun yardım nafakası i
isteyemeyeceğini düşünüyorum. Öğretide Lisans sonrası eğitimin T.M.K.nun 328/2 mad.sinin kapsamına girmediği görüşü hakimdir. ( Bilge ÖZTAN, Aile Hukuku,2004 sh:621)

İstisnai hallerde , lisans eğitimini tamamladığı halde , ergin çocuğun tüm gayretlerine rağmen iş bulamaması böylece zaruret haline düşmesi bedensel, ruhsal engelinin bulunması gibi durumunda eğitimden dolayı değil, yoksulluk nedeniyle yardım nafakasının söz konusu olabileceği düşünülebilir
DİYE CEVAP VERMİŞİM.
Ancak sonradan rastladığım Yargıtay kararından aksi bir anlam çıkarmak mümkün ... Ben yine eski görüşümü mahafaza ediyorum.

T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi

E:2005/4125
K:2005/6578
T:21.04.2005

*YOKSULLUK NAFAKASI
*EMEKLİ VE KİRA GELİRİ OLMASI
Toplanan delillerden davacı kadının Bağ-Kur emeklisi olduğu, bunun dışında taşınmazları ve kira gelirinin bulunduğu anlaşılmıştır. Türk Medeni Kanunun 175. maddesi koşulları gerçekleşmemiştir. Davacının yoksulluk nafakası isteminin reddi gerekir.
(4721 s. TMK m. 364/1)
(4721 s. TMK m. 175)

Taraflar arasındaki davanın birleştirilerek yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.
1-Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davacı kadının tüm, davalı kocanın aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.
2-Toplanan delillerden davacı kadının Bağ-Kur emeklisi olduğu, bunun dışında taşınmazları ve kira gelirinin bulunduğu anlaşılmıştır. Türk Medeni Kanunun 175. maddesi koşulları gerçekleşmemiştir. Davacının yoksulluk nafakası isteminin reddi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmamıştır.
3-Davacı Didem'in yardım nafakasından temyiz incelemesine gelince;
Davacı Didem'in halen Uludağ Üniversitesi Fen Bilimler Fakültesi Çevre Mühendisliğinde yüksek lisans yaptığı anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanununun 364/1 maddesi koşulları gerçekleşmiştir. Davacı Didem için uygun miktar yardım nafakası takdiri gerekirken yazılı şekilde kara verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ:Temyiz edilen hükmün 2. bentte gösterilen nedenlerle davalı koca lehine, 3. bentte gösterilen nedenlerle davacı Didem yararına BOZULMASINA, sair temyiz itirazlarının 1. bentte gösterilen nedenlerle ONANMASINA, aşağıda yazılı harcın Füsun'a yükletilmesine, peşin harcın mahsubuna, temyiz peşin harcının yatıran davacı Didem'e ve Ali'ye geri verilmesine, iş bu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 21.04.2005 (Prş.)
Old 29-07-2020, 22:55   #5
Yücel Kocabaş

Yargıtay gelişen süreçte görüşünü netleştirmiş ve "davacının doktora öğrencisi olması yanında; maaş, ücret, burs döner sermaye payı şeklinde gelirleri bulunup bulunmadığının ayrıntılı olarak araştırılmalı, alınacak cevap doğrultusunda davacının giderleri ile nafaka yükümlüsünün geliriyle orantılı şekilde dava dışı annenin de davacının masraflarına katlanma yükümlülüğü dikkate alınarak, hakkaniyet ilkesi de gözetilerek uygun bir nafakaya karar vermek olmalıdır.
diyerek ,önceki cevabımızdaki
Alıntı:
"İstisnai hallerde , lisans eğitimini tamamladığı halde , ergin çocuğun tüm gayretlerine rağmen iş bulamaması böylece zaruret haline düşmesi bedensel, ruhsal engelinin bulunması gibi durumunda eğitimden dolayı değil, yoksulluk nedeniyle yardım nafakasının söz konusu olabileceği düşünülebilir"
şeklindeki görüşümüze uyan bir sonuca ulaşmıştır.

3. Hukuk Dairesi 2012/23103 E. , 2013/45 K.

"İçtihat Metni"
MAHKEMESİ :AİLE MAHKEMESİ

Taraflar arasında görülen yardım nafakası davasının yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.
Y A R G I T A Y K A R A R I
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü.
Davacı dava dilekçesinde; .....i Fakültesinde öğrenci olduğunu, annesi ve kardeşleri ile yaşadığını, ihtiyaçlarını annesinin karşıladığını, babasının yardım etmediğini belirterek 600 TL yardım nafakasına karar verilmesini talep etmiştir.
Davalı dilekçesinde; davacının mezun olduğunu, kendisinin emekli maaşı aldığını, diğer çocuğuna 350 TL nafaka ödediğini belirterek, davanın reddine karar verilmesini talep etmiştir.
Mahkemece; 500 TL yardım nafakasına karar verilmiş, hükmü davalı temyiz etmiştir.
..........'nun 328/....maddesinde; "çocuk ergin olduğu halde eğitime devam ediyorsa, ana ve babasının durum ve koşullarına göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler".
..........'nun 364/....maddesinde; "herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve alt soyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür".
..........'nun 365/... maddesinde; "dava, davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir"düzenlemesi yeralmaktadır.
... Genel Kurulunun 07.06.1998 tarih, 1998/656 E; 688 K.sayılı ilamında da; "...yeme, giyinme, barınma, sağlık, ulaşım, kültür (eğitim) gibi bireyin maddi varlığını geliştirmek için zorunlu ve gerekli görülen harcamaları karşılayacak düzeyde geliri olmayanların yoksul kabul edilmesi gerektiği..." vurgulanmıştır.
Yardım nafakası, aile bireylerini yoksulluk ve düşkünlükten kurtarmaya ilişkin bir nevi sosyal yardımlaşma olup, ahlak kuralları ile geleneklerin zorunlu kıldığı bir ödevdir. Yardım nafakası isteyenin kusuru ile yardıma muhtaç duruma düşmüş olması, yükümlüyü borcundan kurtarmamaktadır. Aile bağlarının herhangi bir nedenle zayıflamış olması da yükümlülüğü ortadan kaldıran bir neden olarak düzenlenmemiştir. Bu nedenlerle, kanun koyucu, yardım nafakasını kişinin ve toplumun vicdanına bırakmamış, kanuni bir ödev olarak düzenlemiştir.

Okumakta olan kişi kendi emek ve geliriyle yaşamını sürdürmekten yoksun ise ana babasından öğrenimini tamamlayıncaya kadar yardım nafakası isteyebilir. Ne var ki; bunu vermekle yükümlü tutulacak kişilerin geçim sıkıntısına düşürülmemesi asıldır. Bunun için belirlenen nafakanın; davacının geçinmesi için gerekli, nafaka yükümlüsünün geliriyle orantılı olacak şekilde ..........'nun ....maddesindeki hakkaniyet ilkesi de gözetilerek takdir edilmesi gerekir.
Somut olayda; tarafların gerçekleşen ekonomik sosyal durumları, nafakanın niteliği, davacının ağız-diş-çene hastalıkları doktora programı öğrencisi oluşu, davalının emekli öğretmen olması, yeniden evlenmesi, diğer çocuğuna 350 TL nafaka ödemesi, aylık 250 TL ev kirası gideri olması, mirasçılıkta da aynı sırada yeralan dava dışı annenin de nafakaya katılma yükümlülüğü nazara alındığında hükmedilen nafaka miktarı fazla olup ..........'nun ....maddesinde vurgulanan hakkaniyet ilkesine uygun görülmemiş ve bu husus bozmayı gerektirmiştir.
Mahkemece yapılacak iş; davacının doktora öğrencisi olması yanında; maaş, ücret, burs döner sermaye payı şeklinde gelirleri bulunup bulunmadığının ayrıntılı olarak araştırılmalı, alınacak cevap doğrultusunda davacının giderleri ile nafaka yükümlüsünün geliriyle orantılı şekilde dava dışı annenin de davacının masraflarına katlanma yükümlülüğü dikkate alınarak, hakkaniyet ilkesi de gözetilerek uygun bir nafakaya karar vermek olmalıdır.
Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, ....01.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi