Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Master Konusu Hakkında Sorularım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2010, 23:43   #1
Nalezapon

Varsayılan Master Konusu Hakkında Sorularım

Merhabalar, ben master yapmayı düşünen bir hukuk öğrencisiyim. Ancak, tanıdığım, master yapmış olan bir tane dahi hukukçu yok. Bu sebeple de sizlerin beni biraz da olsa aydınlatmanızı istiyorum.

Bugüne kadar iki master programını duydum, ticaret hukuku ve bir de deniz hukuku. İlk öncelikle bu iki konu hakkında bilgi rica ediyorum.

İkinci olarak başka ne dallarda master yapabiliriz?

Üçüncü olarak da fiyat olarak uygun yerler bana tavsiye edebilir misiniz? (Burs ihtimalim yok bunu da belirteyim, ortalamam kendimi kurtarıyor ancak) En azından burada tavsiye alırsam sonra kendim daha detaylı araştırabilirim.

Ben bugüne kadar İngiltere'nin çok pahalı olduğunu, İsveç ve Norveç'in çok ucuz olduğunu ve bir de Viyana Üniversitesi'nin iyi olduğunu duydum o kadar. Bunun dışında hiçbir bilgim yok ama kesinlikle master yapmak istiyorum. Bu sebeple de yapacağınız her yorum benim için çok değerli.
Old 29-03-2010, 16:07   #2
martinez

Nalezapon,
Oncelikle duymus oldukların birer master programı değil olsa olsa sertifika programlarıdır( sertifika programı bile olduklarından şüpheliyim).
Şimdi;
1- Bizim hukuk yüksek eğitim sistemimizde kamu hukuku ve özel hukuk olarak ikiye ayrılmış bir şekilde hukuk yüksek lisansı yapma şansın var. Ancak bazı yerlerde yeni yeni tezsiz olarakta -ve bazı yerlerde tezli- ekonomi hukuku veya AB Hukuku alanlarında veya Spor Hukuku alanlarında hukuk yüksek lisansı eğitimi verilmektedir.

Deniz hukuku veya Ticaret hukuku ile ilgilenmk istersen özel hukuk veya ekonomi hukuku başlığı altındaki programlara bakman gerekir.

2-Dediğim gibi kamu hukuku ve özel hukuk olarak ikiye ayrılmış durumdadır genel olarak-çoğunlukla- o yüzden buradan yola cıkıyorum. Kamu hukuku programlarında ceza idare imar vergi hukuku gibi konularda uygulamaya da yönelik dersler alabilirsin. Tabi bahsettiğim her dersin içerisnde de diğer dallarla ilişki içinde bulunan başka programlar var. Bunları zaten işin içine girerek kendin göreceksin-örneğin; rekabet hukuku)
3-Master yapmak istediğin yer İstanbulda olacaksa her okulun kendi sitesine bakarak imkanlarını ve fiyatlarını bulabilrsin şu okul demek reklam yasağı engeline takılabilir
4- Evet İngiltere çok pahalı AB üyesi olmadığımız için TÜrk Öğrencilerine ancak Norveç ve İsveçte yaşam anlamında İngiltereden eksik değil hatta fazlası bile var.-Norveçte uzun yıllar kalmış birisi olarak bunu kesin bir şekilde belirtebilirim.- Almanya Avusturya ABD UK gibi ülkelerde master yapmak gerçekten cok anlamlı ancak bu konuda tercihini fiyattan çok hangi alanda master yapmak istiyorsan ona göre seçmen gerekir- Örneğin; Deniz hukukunda tabiki ingiltere ve onu takiben hollanda isveç belçika gibi ülkeler bu konuda uzman hukukçulara sahiptir. Fransa da bildiğiniz gibi modern insan haklarının çıkış noktasıdır bu sebeple burada da kamu hukukuna yönelik master programı iyidir.
Anlatmaya da çalıştığım gbi hangi programı istiyorsanız onu belirtin ona göre bir ülke araştırması yapılır.
Vesselam,
Old 30-03-2010, 10:42   #3
Nalezapon

Benim düşündüğüm alan ticaret ya da deniz hukuku; bu konuda bahsettiğiniz İsveç, Norveç gibi ülkeler sanırım benim için daha uygun olacaktır fiyat açısından. Fakat benim tek dil olarak ingilizce bilmem yeterli mi oralarda bu programları alabilmem için? Mesela Avusturya'da Almanca bilmem gerekmez mi? Bir de ticaret ve deniz hukuku için bahsettiğiniz ülkeler yeterli midir size göre?
Tekrar teşekkürler...
Old 31-03-2010, 21:21   #4
law-of-economics

Son dönemlerde, özellikle resmi dili İngilizce olmayan ülkelerde de ingilizce eğitim veren bölümler var. Ancak ticaret hukukunda, mesela tahkim gibi konularda Fransızca çok hakim iken, Deniz hukukunda ve taşımacılık hukuknda İngiliz hukuk sisteminin ve 'case'lerinin ağırlığı ziyadesi ile fazla. Bu açıdan da, hukuk üzerinde zannımca farklı ülkelerde İngilizce eğitim veren bölüm bulabilirsiniz. Tek sıkıntı, ki anlayışla karşılamak lazım, uluslararası hukuk sistemlerine yabancı bir ülkede eğilecekseniz, o ülkenin ve literatürdeki o alanda ağırlığını hissettiren dili de öğrenmeyi göze almanızı tavsiye ederim...

saygılarımla
Old 01-04-2010, 10:30   #5
martinez

daha önce cevap yazdım ama sanırım sistem yüzünden gözükmüyor..şimdi;

ticaret hukuku ve deniz hukuku demenizden deniz ticaret hukukuyla ilgilenmek istedgiğinizi düşünüyorum.

Tercihini yaparken sadece eğitim açısından değil maaliyeti yani yaşam ve eğitim maliyeti açısından da araştırmalısın.
1- İsveç ve norveç gibi ülkeler denize kıyısı olan, deniz ticareti bulunan dolayısıyla bu konuda eğitimi iyi olan ülkeler ancak yaşam maliyeti çok fazla bu yüzden tercih aşamasında son kısımda yer vermeni öneririm.
2-Tek dil ingilizce diyorsun ama ingilizce seviyen ne düzeyde? Evet bir çok ülkede ingilizce eğitim veren programlar mevcut ki bence eğer salt deniz hukukuyla uğrşacaksan uluslararası arenada "sağlam" diğer bir deyişle "solid" bir ingilizce senin için yeterli olacaktır. Çünkü Deniz ticaret hukukuyla ilgilendiğin zaman İngiltere hukukunda yazılı kurallar olmadığı için P&I Club'lar ile sürekli temas halinde olman gerektiği için işin çoğunlukla İngilizceyle olacaktır.Ancak ben daha akademik düşüyorum dersen ticaret hukukunun kökeni tabiki Almanyadır dolayısıyla Almacayı bilmen gerekir. MEvcut ticaret kanunu deniz ticaret hukukunu tam olarak ele almamış ancak tasarıda deniz hukukuyla ilgili eleştirilmiş olsa da hemen hemen tüm konular ele alınmıştır ancak kökeni çoğunlukla Almanca olduğu için Almanca bilmen de ve İnglzce ve Almanca eğitim veren bir okulda yüksek öğrenim görmen yerinde olacaktır.
3-Deniz ticaret hukuku için önceliğin İngiltere olmalı bunda şüphe yok.Ancak hem okul maliyeti hem yaşam maliyeti hemde iyi eğitim açısından naçizane sıralamam şöyledir.

1-İngiltere(Eğitim açısından oldukça iyi ancak yaşam Manchester Liverpool Londra gibi yerlerde pahalı olduğu için Kuzey bölgelerde aynı kalitede eğitimi çok daha uygun yaşam maliyetine alabilirsin.)
2-Hollanda, Belçika, Almanya(Hollanda ve Belçika da hem AB üyesi oldukları için AB mevzuatı çerçevesinde bu konuya hakim hukukçular var ancak AB üyesi olmadığımız için bize daha pahalı eğitim.Fakat bildiğim kadarıyla Almanyada eğitim yıllık 500 € hariç ücretsiz gerisi iyi bir Almanca ve biraz pahalı yaşam masraflarına bağlı. o yüzden Hollanda ve Belçika iyidir.
3-Para problem değil dersen git İsveç veya Norveçe.Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında ilk 4 idi OSlo ve Stockholm.

Tercih diyosan budur. Buradan ulaşamayabilirsin dilersen yusufnebi@gmail.com
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi