Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Benden Habersİz BorÇlanan EŞİmİn Borcundan Dolayi Üzerİme Olan Eve İcra Sonucu Hacİzgelİr M İ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2012, 09:59   #1
Konuk

Soru Benden Habersİz BorÇlanan EŞİmİn Borcundan Dolayi Üzerİme Olan Eve İcra Sonucu Hacİzgelİr M İ?

Biz eşimle 2008 de evlendik. Tamamı kendi birikimim ,evlenmeden önce ve sonra, olan paraya kendi babamın ve erkek kardeşimin desteğinide katarak 2009 da bir ev aldık ve ev benim üzerime. 2009 da biz evi aldıktan sadece 20 gün sonra eşim kefilliğini kayınvalidemin yaptığı bir parayı, bankadan kredi olarak çekmişler.. Benim bir yıl boyunca bundan haberim olmadı.Kredi ile çekilen paranın büyük kısmı eşimin anne ve babasının borçlarına harcanmış. Son 2 aydır eve banka tarafından ihtarname gönderiliyor. Eşimin bu borcu yüzünden evimizi kaybetmek istemiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
Old 03-02-2012, 10:54   #2
üye38190

Eşinizle aranızda şu an edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusu. Bu durumda eşiniz de, evlilik birliği içinde edinilen mallara katkı payı oranında sahipliği olacaktır. Mal ayrılığı rejimine geçmenizi öneririm. Medeni Kanun 203 ve 205 maddelerin de, tarafların evlilik tarihinden önce veya sonra istedikleri mal rejimini seçebileceklerini ve bunun Noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılabileceğini açıkça belirtmiştir.
Mal ayrılığı rejimi için MK Madde 246. " Eşlerden her biri, kendi borçlarından bütün malvarlığı ile sorumludur" denilmektedir.
Edinilmiş mallara katılma rejiminde de, eşinizin borçlarından dolayı da kişisel mallarınıza haciz gelmesi durumu söz konusu olmaz. Konu hakkında ayrıca bir meslektaştan yardım almanızda fayda var.
Old 03-02-2012, 11:05   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Biz eşimle 2008 de evlendik. Tamamı kendi birikimim ,evlenmeden önce ve sonra, olan paraya kendi babamın ve erkek kardeşimin desteğinide katarak 2009 da bir ev aldık ve ev benim üzerime. 2009 da biz evi aldıktan sadece 20 gün sonra eşim kefilliğini kayınvalidemin yaptığı bir parayı, bankadan kredi olarak çekmişler.. Benim bir yıl boyunca bundan haberim olmadı.Kredi ile çekilen paranın büyük kısmı eşimin anne ve babasının borçlarına harcanmış. Son 2 aydır eve banka tarafından ihtarname gönderiliyor. Eşimin bu borcu yüzünden evimizi kaybetmek istemiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Sayın konuk,
Eşinizin borcu nedeni ile size ait ev haczedilemez. Bu konuda bir endişeniz olmasın.
Siz ve eşinizin her tür hukuki sorun için bir avukattan doğrudan profesyonel yardım almanız yararınızadır.
Old 03-02-2012, 11:06   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
Eşinizin borcunundan dolayı sizin adınıza kayıtlı gayrimenkulün üzerine haciz konulmaz ancak evine haciz işlemi uygulanabilir ve menkul(beyaz eşya vs) haciz işlemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 03-02-2012, 12:29   #5
Konuk

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.. Ve Site kurucularını da tebrik ediyorum, netteki onca saçmalık arasında inanılmaz güzel bir iş yapmışlar.. Teşekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi