Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigortalı Çalışan Avukatın Danışmanlık Hizmeti Vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2017, 10:32   #1
VALPER

İnceleme Sigortalı Çalışan Avukatın Danışmanlık Hizmeti Vermesi

Üstadlar merhaba,

Örnek olay hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.

X kişisi sigortalı olarak avukatlık ofisinde çalışıyor.

Sigortalı avukat Y firması ile kişisel bağlantısını kullanarak aylık hukuki müşavirlik hizmeti verilmesi hususunda anlaşıyor.

İşveren avukat vekalette ismi olmasın istiyor ve vekaletname sigortalı çalışan avukatlar adına çıkartılıyor.

Hukuki müşavirlik sözleşmesi şirket ile sigortalı avukatlar tarafından imzalanıyor.

SMM'yi sigortalı avukat kesemediği için, işveren avukat aylık SMM kesiyor açıklama kısmına ise (sigortalı avukat adına) yazıyor.

Sigortalı avukat vekaletname uyarınca şirket davalarına vekaletname gönderiyor, işlerini takip ediyor.

Sigortalı çalışan avukat işveren avukatın bilgisi ve izni dahilinde kendi nam ve hesabına iş alabilir mi? Bunu yazılı olarak bir yere bildirmek zorunluluğu var mı?

Yapılan bu işlemlerin VUK ve Av. Kanununa aykırılık teşkil eder mi?

SMM her ay düzenli kesildiği için vergi ziyaı olmadığından vergisel açıdan problem yaşanmayacağını düşünüyoruz.

BİR AVUKAT YANINDA, AVUKATLIK ORTAKLIĞINDA VEYA AVUKATLIK
BÜROSUNDA ÜCRET KARŞILIĞI BİRLİKTE ÇALIŞAN AVUKATLARIN
ÇALIŞMA ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK (DANIŞTAY TARAFINDAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMİŞ OLAN YÖNETMELİK)

(4) İşveren avukat, kendi işlerinin aksamaması ve gerektiği gibi yapılması koşuluyla, işgören avukatın kendi adına dava üstlenmesini kabul edebilir. Bu durumda tahsil edilecek ücretin nasıl paylaştırılacağı ve iş ilişkilerinin nasıl yürütüleceği taraflarca imzalanacak iş sözleşmesinde kararlaştırılır.

Avukatlık Kanunu m.12'de "Özel hukuk tüzel kişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık," düzenlemesi yer almaktadır. Anlattığım örnek olay bu madde kapsamına girer mi?

Yoksa yukarıda bahsedilen işlemler sorun teşkil eder mi?

Değerli görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla
Old 18-05-2017, 15:45   #2
arenji

Merhaba,

Herhangi bir mevzuata aykırılık teşkil etmeyeceği düşüncesindeyim.

İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'ndeki derslerden de hatırladığım kadarıyla böyle bir durumun Avukatlık Kanunu açısından bir mahsuru yok. Tek problem olan makbuz da bahsettiğiniz şekilde kesilirse, vergi bakımından da bir problem oluşmayacaktır.

Saygılarımla,
Old 18-05-2017, 16:41   #3
avemre

Neşeli Alternatif çözüm

Ben de bu konuda bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum.

Sigortalı çalışan bir avukatın aynı zamanda vergi mükellefi olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda fikrini aldığım 2 vergi müfettişi de bu şekilde olmasını daha doğru bulduklarını tarafıma ilettiler.

Yani işveren avukat yanında sigortalı olarak çalışacaksınız, aynı zamanda kendi işleriniz için vergi mükellefi olup, CMK, adli yardım ve kendi namınıza aldığınız işlerde kendi makbuzunuzu keseceksiniz.

İşin SGK boyutunda ise, işveren avukat sizin SSK priminizi yatıracak, siz de bu primi mesnet gösterip Bağkur'a ayrıca prim yatırmayacaksınız.

Böylelikle hem sigortalı çalışan, hem de Bağkurlu olacaksınız ancak sadece SSK primi ödeyeceksiniz.
Old 18-05-2017, 16:45   #4
Admin

Meslektaşlarımızın yukarıdaki cevaplarına ben de katılıyorum.

Bu tip durumlarda genellikle iki sorun çıkıyor, ki sizin olayınızda ikisi de çözülmüş gözüküyor:

1- Vergi ziyaı: İşveren avukatın SMM'si kesildiğinden sizin olayınızda mevcut değil.
2- İşveren Avukatın izni: İşveren avukatın bilgisi dışında bu tip bir profesyonel hizmet verildiğinde iş akdine aykırılık gündeme gelebiliyor, bu durum da sizin olayınızda yok.
Old 18-05-2017, 17:29   #5
Av.CKaran

Anlattığınız koşullarda bir sıkıntı yaşamazsınız. İşveren avukatın rızası varsa problem olmaz. Herhangi bir kanuna da aykırılık yoktur. Pratikte danışman siz olsanız da VUK hükümleri gereğince muhatap işveren avukat olacaktır. İşveren avukat düzenlediği makbuza istinaden KDV ve gelir vergisini ödeyecektir. Bu kalemleri sizden isteyip istememesi aranızdaki anlaşmaya bağlıdır ki genelde isterler.

Sigortalı çalışan avukatın serbest meslek kazancı ile ilgili vergi mükellefi olması zordur. Vergi mükellefi olmak için yani adınıza makbuz, fatura vs düzenleyebilmeniz için vergi kaydı açtırmanız lazımdır. Bunun için iş yeri adresi, kira kontratı vb evraklar sunup, düzenli beyanname (KDV, muhtasar, gelir vergisi) vermeniz gerekir. Ortak çalışan avukatların diğerinin yanında sigortalı görünmesinin sebebi budur. Ayrıca noterler vergi numarası olmayana (kurum avukatları hariç) vekaletname düzenleyemiyor. Gerçi son zamanlarda buna dikkat eden noter pek görmüyorum.
Old 23-05-2017, 10:43   #6
VALPER

Kıymetli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Biz de ofiste problem olmayacağını düşünerek bu tarz bir işleyişte karar kılmıştık. Müvekkil şirketin yeni yönetim kurulu üyelerinin dikkatini çekmiş konu, hizmet aldığımız avukat ile makbuz kesen avukatın farklı olması ileride geçireceğimiz denetimlerde bizim açımızdan sorun teşkil edebilir dediler.

Müvekilin tedirginliğini giderebilmek adına, fiili durumumuza dayanak teşkil edecek TBB kararı, yönetmelik vs. arayışındayım. Desteğiniz olursa çok memnun olurum.

Saygılarımla,
Old 23-05-2017, 12:01   #7
Av.CKaran

"İşveren avukat vekalette ismi olmasın istiyor ve vekaletname sigortalı çalışan avukatlar adına çıkartılıyor."

Sayın Valper,
Hukuki danışmanlık konusunda problem çıkmayacaktır. Problem danışmanlık yapacağınız şirketin ödemelerini yasallaştırmasındadır. İşveren avukatın isminin vekalette yer almaması(vergi numarası olmayan avukat kendi adına vekalet alamaz.) sorunun temel kaynağı. Problemi aşmak için müşterek vekalet almanız gerekecektir. İşveren avukat buna kesin karşıysa her iki tarafta da kısmi zamanlı sigortalı görünerek şirketin ödemelerini maaş olarak göstermesi alternatif çözümdür.Kısmi zamanlı sigortalılık olayını şirket mali müşavirine danışabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi