Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanmada Çocuk

Old 05-11-2003, 11:32   #1
hande

Varsayılan Boşanmada Çocuk

Sizlere bana göre garip olan boşanma davamı kısaca anlatmak istiyorum. Eşim boşanma davası açtı ve çocuğumun veyaleyeti istedi. Oysa oğlum 4 aylıktan beri görüşmüyorduk dava açtığı zaman 3 yaşındaydı. Avukata gittim bizde karşılığında dava açalım tazminat ve nafaka isteyelim dedi. Tazminat eşim kapı kilitini değişrirdiği için eve giremiştim. Bunuda davada tanıklar ile ispatladım. Tüm eşyalarım o evde kaldı. Eşimde sürekli çocuğu göstermediğimi iddia ediyordu. Ve dava süresinde bir aylık gün verildi. O almaya geldiğide bana haber vermeden icra ile eve gidiyor ben çalışıyorum evde kimse yok başka yerde kalıyorlar diye talimat yazdırıyor. Talimatı işleme koydurmadan Savcılığa suç duyurusunda buluyor. Ben altı ay yargılandım beraat ettim. Bu yıl gününün bitmesine 9 gün kala geldi. çocuğu verdim.Yine gelip gitmiş ben bunu öğrendiğim zaman kendisini aradım. çocuğu verdim. 4 saat sonra geri getirdi.Tekrar geldi yine icra ile vereceğimi söyledim. işlem yaptırmadı. Bunun üzerine Mahkemeye müraacat edip gününün bittiği gün tekrar bir ay gün verildi. ben bu süre için de izinle olacağımı ve onun günün kullandığı belirten dilekçe ile itiraz ettim. benim dilekçeme cevap gelmeden yine icra işlemi yaptırmış. Şu anda icra cezada davan ediyor. Son duruşmaya kendide kendi. Bu arada 23 duruşmamız oldu o sadece lik duruşmaya ve son durşmaya katıldı. Son duruşmada boşandık onun hiç tanığı yoktu. Eşyalarımın küçüklerini kabul etti. Bu arada benim itirazımı kabul etmişler. Kararı duruşmada verdiler ancak bir ay daha süre vermişler. Bunuda söylediler . Ben son kararda ekim ayında çocuk seneye okula gidecek değiştirin dedim değiştirdiler. Temmuz olarak belirledik. Ancak duruşmadan sonra ertesi günü yine icrayla geldi. Evde kimse olmadığı için yine savcılığa şikayet etmiş. ben yine kendisini arayıp çocuğu teslim ettim. ancak şikayetini geri almadığı için polis beni arıyormuş . ben bunu öğrenince önce emniyete sonra savcılığa ifade verdim. şu anda sorucunu bilmiyorum. Ama o geri almadığı için yine ceza mahkemesinde yargılacanakmışım. çocuğum onun yanında ancak kendisi onun yanında değil. Köye annesine bırakmış. kadında ben bakmak zorundaymışım çocuk durmuyor diyor. Sizlere şunu sormak istiyorum. Hukuk kişilere özelmi okadarki üç buçuk yıl boyunca aramayan bir kimseye 4 yaşındaki çocuk verilirmi. Hakimler bu kadar kolay vermeye hakları varmıdır.
Old 05-11-2003, 11:47   #2
Armağan Konyalı

Sayın Hande,

Hakimler karar verirlerken tarafların değil, çocuğun çıkarlarını düşünürler. Çocuğun çıkarları her şeyin üstündedir.

Çocuğun bu yaşlarda ana şefkatine ihtiyacı olduğu için velayet size verilmiş. Ama çocuğun bir de babasını tanıması gerekir. Bir babası olduğunu bilmesi de çocuğun ihtiyacıdır.

Çocuk ile babasının kişisel ilişki kurmasını çocuğun ihtiyacı olarak düşünürseniz belki teselli bulursunuz.

Çektiklerinize üzülmemek elde değil. Sabır dilerim.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 21-11-2003, 10:34   #3
DenizSu

Merhaba,

Duygularınızı çok iyi anlıyorum. Sizden belki de daha ağır bir olayın içindeyim. Benim çocuğum 6,5 yaşında ve biyolojik babasını hiç tanımıyor, varlığını bilmiyor. Bunca yıl sonra mahkemenin verdiği görüşme sıklığına uygun olarak ilk görüşme önümüzdeki günlerde olacak.

Bir önceki cevapta yazıldığı gibi mahkemelerimiz, genel olarak toplumumuz ve yasalarımız çocuğun baba ile (veya anne, duruma göre) mutlaka kişisel ilişki kurmasını öngörüyor. Burada çocuğun "HİÇ HAKKI" yok. Yani çocuk fiziksel olarak, istemese de kendini parçalasa da, icra memurları tarafından fiilen sürüklenerek zorla karşı tarafa veriliyormuş (biz henüz yaşamadık,uygulama yapanlar anlattı, onların yalancısıyım)

Yasa mutlaka çocuğun yararlarının önde tutulmasını istiyor. Istiyor da hakimlerimiz bunu ne kadar yapabiliyor o tartışılır. MY 182. ve 324 maddeleri okuyun, buraya yazmayayım. İyi okuyun ama, size de bazı fırsatlar sunuyor çünki.

Şimdi, bağrınıza taş basıp, sözde çocuğu ile ilgilenecekmiş gibi davranan karşı tarafa dayanmak zorundasınız.

Yazık ki bazan taraflardan biri bu ilişki kurma hakkını karşı tarafın hayatını zehir etmek için kullanıyor. Siz her defasında gelmesi gereken saatte gelmediğini tutanaklarla tespit etmek, sonra da ceza davalarıyla uğraşmak zorundasınız. Sizi (beni ve diğer tanıdıklarımı) bu duruma karşı koruyan bir yasa ben bilmiyorum. Ama bu keyfiyetinin iyiniyetle bağgaşmadığına, hayatınızı çekilmez kıldığına dayanarak ve ne yazık ki yine mahkemeye başvurarak önlem alabilirsiniz.

1 ay boyunca alma hakkını kötüye kullanıp canı istediği gün gelmesine engel olmanın bir yolu olmalı. Siz de o bir ayın bir gün öncesinde, maddi imkanınız varsa gidebileceğiniz en uzak yere (yurt dışı mesela) gidin, ama o bir gün öncesinde ona resmi olarak yerinizi bildirin, gelip oradan alsın.Biraz da siz onu uğraştırın. Hafta sonları v.d. de aynı şeyi yapın, çocuğu teslim etmekle yükümlüsünüz, evde oturmakla değil. Gidin ve gitmeden önce mutlaka yerinizi resmi olarak bildirin. Tam bir gün önce noterden ihbarname gönderin, noterden gönderin ama yoksa zor durumda kalırsınız. O ceza davası açar ama siz ceza davalarından kurtarırsınız, çünki bildirdiniz, çocuğu kaçırmadınız.

Yeni yasaya göre, şimdi maddeyi bulamadım, icra memuru yanında mutlaka çocuk psikoloğu, ( o bulunamıyorsa sosyal hizmet görevlisi falan...) bulundurulması zorunlu. İcra memurunun tutanaklarında bu koşul sağlanmış mı araştırın. Sağlanmamışsa itiraz edin.

Şimdi aleyhinize olacak bir maddeyi daha yazacağım,MY 325. Bu olağanüstü hallerde hısımlara da çocukla ilişki kurma isteme hakkı veriyor. Çocuğu babaannesine zaten bırakabilir, hakim bunu pek ciddiye almaz, oradan kurtuluşunuz yok.

MY 324 de kullanabileceğiniz bazı yönler var. "Çocuğun huzurunun tehlikeye girmesi, çocuk ile ciddi olarak ilgilenmeme" varsa ilişki kurulmaması, sınırlandırılması yönünde mahkemeye başvurabilirsiniz. Ama bunları da ispat etmeniz lazım.

Çocuğunuz çok küçük, babasını sevecektir, onu dövse işkence yapsa bile sevecektir. Siz çocuğun bahanesiyle size yapılan işkenceden kurtulmaya bakın ve gerçekten çocuğun huzuru bozuluyor, çocukla ilgilenmiyor, eğitimi, gelişmesi engelleniyorsa ilişkinin sınırlandırılmasını isteyin.

Kolay gelsin.
Old 23-11-2003, 11:23   #4
hande

sayın birdost-denizsu ilginize teşekkür ederim. şu anda yine çok zor durumdayım icra kanalıyla oğlumu babasına teslim ettim. günü geldi ancak teslim etmiyor. savcılığa şikayet ettim. Ama sonuçlanana kadar hiç bir şey yapayıyorum. Telefonla arıyorum ancak oğlumun sesini duyuruyor. ben babasının çocuğu kullandığını biliyorum ancak bunu kimseye anlatamıyorum. Sizlerin de söylediğiniz günü ancak Allahtan yardım istiyorum. Şu anki durumumu anlatamam oğlumu 32 gündür görmüyorum. Aklıma hep kötü şeyler geliyor. Ancak Türk adaletine ve hukuğa güvenim kalmadı. Ve şu anda neden mahkeme koridorlarında kavga edilğini ve cinayet işlendiğini anlayabiliyorum. çünkü yapacağınız hiç bir şey kalmayınca kendi gücünüzün yettiği şekilde cevap veriyoruz. ilginize tekrar teşekkürler.
Old 04-12-2003, 16:26   #5
DenizSu

Sevgili Hande,

Hukuk sistemimiz çok yavaş işliyor.

Taraflardan birinin çocuğu sınırlı görüşme süresi bitiminde teslim etmemesi ceza gerektiren bir durum bildiğim kadarıyla. Savcılığa suç duyurusu ile başlayan uzun bir süreç bu. Ama bu süreç bitinceye ve iyimser varsayımla, bittiğinde çocuğun yerinin belirlenip , alınıp diğer tarafa teslimine kadar çocuk bulunduğu yerde kalacak. Kolluk kuvvetleri cocuğunuzu hernerde bulursa, babası orada olmadan alma hakkına sahip diye biliyorum. Yani öncelikle, gizli biryerlere kaçırılmadan çocuğunuzun yerini bulup almaya (yetkili kimselerle tabii) odaklanın.

Bu cevabı yaranızı kanatmak için yazmıyorum. Sizin çocuğunuzu 32 gündür görememekten dolayı uğradığınız üzüntüyü içimde hissedebiliyorum ama bunu öne sürmeyin, dile bile getirmeyin çünki yasal olarak bunun HİÇBİR önemi yok. Kızmayın, ama böyle...

Burada öne sürebileceğiniz tek şey var, o da 4 yaşında (sanırım çocuğunuz 4 yaşındaydı) bir çocuğun anaya olan kesin ihtiyacı. Bu yaşta bir çocuğun anadan ayrı kalmakla ugrayacağı duygusal, ruhsal hasar ve bu hasarın giderilemeyecek izler bırakma olasılığı.

Bilimsel olarak ortaya konulmuş bir gerçek var, o da ortalama 10 yaşına kadar (bazı çocuklar için belki 11, 12, neyse) ananın kaybı, yokluğu , babanın kaybına göre çok daha ağır yaralar açıyor çocukta. Bunu bir uzman raporu olarak mahkemeye sunabilirsiniz. Genel olarak bu görüşünü herhangibir çocuk psikoloğu rapor olarak verebilir. Anadolu Üniversitesi ilgili bilim dalı hocalarından böylebir genel görüş almaya ve buna dayanarak savcılığa şikayetle başlattığınız süreci hızlandırmaya çalışın derim.

Mahkemeye, çocuğun (ruhsal, bedensel ve sosyal) gelişimi için annenin yanında olması gereğini anlatmaya çalışın ve durumun ivediliği nedeniyle mahkemenin hemen önlem ve karar almasını istemeyi deneyin.

Başarmanız, avukatınıza, hakimin ve savcının kişiliğine ve savcılığın cocuğunuzu bulmada kolluk kuvvetlerini harekete geçirmesine, kolluk kuvvetlerinin olayı ele alışlarına bağlı.

Bosadığınız eşinizin yeri, yurdu belliyse hapis cezası korkusuyla uzlaşmaya yanaşabilir, ceza davası yoluna gidebilirsiniz (savcılığa suç duyurusu, kendiliğinden ceza davası sonucunu doğurmuyor olabilir). Yine benzer şekilde çocuğunuzu fiilen yanlarında bulunduran kişiler için (babaanne, hala farketmez, onların resmen buna hakkı yok, suça iştirak ediyorlar) suç duyurusunda bulunmanız , ceza davası açmanız da gerekiyor olabilir. Bu boyutu atlamayın.

Izini kaybettirebilecek biriyse yasal yoldan yapabileceğiniz birsey yok. Çocuğunuza kötü davranılmaması, iyi yetiştirilmesi için dua edin dilerseniz, ama hukuk size pratik olarak yardım edemeyecektir, buna hazırlıklı olun, direncinizi akıl ve beden sağlığınızı yitirmeyin.

Kolay gelsin.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi