Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tutuklamaya İtİraz SÜresİnİn Mazaret Nedenİyle KaÇirilmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-07-2011, 08:10   #1
Güldal

Varsayılan Tutuklamaya İtİraz SÜresİnİn Mazaret Nedenİyle KaÇirilmasi

Merhabalar
Müvekkil geçen hafta cuma günü tutuklandı
Bu cuma tutuklamaya itiraz süresi sona erdi fakat ben cuma gününü hastahanede geçiridiğimden dolayı itiraz edemedim
Mazaret nedeniyle itiraz hakkının pazartesi yani bugüne uzaması söz konusu olabilir mi?
En kötü ihtimalla tahliye talebinde bulunmayı düşünüyorum.Bu durumda hiç itiraz edilmemiş olması mesleki açıdan bana zarar getirir mi?
Old 25-07-2011, 10:10   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Güldal
Merhabalar
Bu cuma tutuklamaya itiraz süresi sona erdi fakat ben cuma gününü hastahanede geçiridiğimden dolayı itiraz edemedim
Mazaret nedeniyle itiraz hakkının pazartesi yani bugüne uzaması söz konusu olabilir mi?
En kötü ihtimalla tahliye talebinde bulunmayı düşünüyorum.Bu durumda hiç itiraz edilmemiş olması mesleki açıdan bana zarar getirir mi?

Hastanede olduğunuza dair belgeyi eklemek suretiyle CMK.m.40/41 hükmüne atfen m.101 uyarınca itiraz dilekçesini veriniz.

Mahkeme önce bu durumu değerlendirip, "bu nedenle itiraz süresinde görüldüğünden" gibi bir formülasyonla itirazı işleme alacaktır.

Öte yandan sanık veya müdafii her zaman mahkemeden tahliye talebinde bulunabilir.

Saygılarımla.
Old 25-07-2011, 10:22   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın Güldal;

Ek olarak; tutukluluğa itiraz için yasada belirli bir süre öngörülmüş olmasına karşın tahliye talebinde bulunmak için bir süre koşulu bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Sayın Av. Ömer Güntay'ın işaret ettiği prosedür doğrultusunda talepte bulunulup müspet sonuç alınamaması durumunda tahliye talebini içeren (tutukluluk koşullarının oluşmadığı/ortadan kalktığı hususlarını açıklayan)bir dilekçeyi sunmanız da mümkündür.

Saygılarımla..
Old 25-07-2011, 10:29   #4
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan Güldal
Merhabalar

Sayın Güldal, meslektaşlarımızın cevaplarında işaret ettiği nedenlerle de müvekkilimizin uğrayacağı herhangi bir zarar da olmayacağından mesleki açıdan tarafınıza sorumluluk atfedilebilecek bir durum da söz konusu olmayacaktır...
Old 25-07-2011, 15:23   #5
yacimin

Sayın Güldal;
Aynı durum benim de başıma bir kaç yıl önce gelmişti. İtiraz süresini kapsayan raporumu itiraz dilekçeme ekleyerek sundum ve hiç bir problem yaşamadım.
Kolaylılar dilerim...
Old 25-07-2011, 15:37   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan yacimin
Sayın Güldal;
Aynı durum benim de başıma bir kaç yıl önce gelmişti. İtiraz süresini kapsayan raporumu itiraz dilekçeme ekleyerek sundum ve hiç bir problem yaşamadım.
Kolaylılar dilerim...
İtirazınız nasıl sonuçlandı?
Old 26-07-2011, 15:52   #7
Güldal

Tüm yorumlar için teşekkür ederim
Dilekçemi harçlandırıp sundum,henüz cevap yok cevabı paylaşacağım mutlaka
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi