Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babaları çocuklarımla ilişkisini tamamen kesti!

Konuyu Kilitleyin
Old 01-07-2010, 00:03   #1
Konuk

 
Varsayılan babaları çocuklarımla ilişkisini tamamen kesti!

merhabalar.. ben 39 yaşında 3 çocuk sahibi bi bayanım. çalışmıyorum. 98 yılında boşandım ve çoçuklarımın babası , çocuklarımla maddi manevi hiç birşekilde ilgilenmiyor. çocuklarım burslu zar zor eğitimlerini tamamlıyor, babalarını aradıklarında telefonu çocukların yüzüne kapatıyor. tamamen ilişkisini kesti. çocuklarımın hep psikolojisi hemde sosyal hayatları eğitim hayatları mahvoldu. bununla ilgili dava açabilir miyim ?
Old 01-07-2010, 13:12   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Çocuklarınız üniversite eğitimi görüyor ve 18 yaşını doldurmuş iseler, babalarına karşı yardım nafakası açma hakları bulunmaktadır. Kendileri açacaklar.

Çocularınız 18 yaşından küçük ise, iştirak nafakası verilmesi için siz dava açmalısınız.

Bunun dışında manevi olarak çocukları ile ilgilenmeyen babayı buna zorlayacak bir hukuk maddesi bulunmamaktadır. Tazminat davası düşünülebilir.

Çocuklara psikolojik profesyonel destek aldırmak yararlı olabilir.

Saygılarımızla,
Old 01-07-2010, 13:17   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Söz konusu durumun hem maddi yani parasal hem de manevi yönü bulunmaktadır. Çocuklarınız, babalarına karşı nafaka davası açma hakkına sahiptir. Böylece çocukların bakımı, eğitimi, korunması için gerekli giderlere katılma yükümlülüğüne babanın uyması mahkeme kararı ile sağlanır.

Manevi açıdan çocuk anne ve babası tarafından bakılma, ilgilenilme hakkına sahiptir. Bu hakkın dayanağı hem tarafı olduğumuz BM Çocuk Hakları Sözleşmesi hem de Türk Medeni Kanunu'dur. Baba kadar çocuk da kişisel ilişkinin kurulmasını isteme hakkına sahiptir. Ancak kişisel ilişki zorla kurulamayacağından böyle bir durumda manevi tazminat istenebileceği kanısındayım.

Haklarınızı kullanırken hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 01-07-2010, 16:24   #4
nizar

 
Varsayılan

Sorumsuz baba için 5237 sayılı TCK'nun 233.maddesi uygulanabilir diye düşünüyorum.

[font=Tahoma]
AİLE HUKUKUNDAN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜĞÜN İHLÂLİ
FONT=Arial TUR]Madde 233 - (1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikâyet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Velâyet hakları kaldırılmış olsa da, itiyadî sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerin sonucu maddî ve manevî özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlâk, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
eşimin ilişkisini kanıtlama ile ilgili bilgi almak istiyorum Konukfatma ölmez Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 26-01-2010 09:46
boşanma davası sürerken çocuklarımla tatile gitmek istiyorum. Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 14-07-2009 22:01
Boşandığım Eşim Çocuklarımla Yaşadığım Adıma Kiralanmış Evden Beni Çıkarabilir Mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 20-07-2008 13:25
Davanın tamamen ıslahı, tamamen ıslah ile ilk dilekçedeki talep düşürülebilir mi? Av. Caner Arıcı Meslektaşların Soruları 1 04-04-2008 15:46


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03294492 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.