Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

AÇik Oto Pazarindan Alinan AraÇ

Yanıt
Old 26-02-2008, 16:30   #1
Av. Esra Elif Şener

Varsayılan AÇik Oto Pazarindan Alinan AraÇ

Sayın meslektaşlarım,
Müvekkilim açık oto pazarında bir araç beğenerek noterde yapılan devir ile aracı satın almış adına da tescil ettirmiş. Aracın çalıntı olduğu ve sahte kimlikle kendisine satıldığı ortaya çıkınca da Savcılık tarafından araç gerçek malike(araç kendisinden çalınan kişiye) teslim edilmiş. Aracın mülkiyetinin müvekkile ait olduğunun tespiti, olmadığı takdirde araç bedelinin ödenmesi talepleriyle davamızı açtık. Davalı tarafın şöyle bir iddiası var: Açık oto pazarında görevli noter bulunur ve araç bu yerdeki noterden alınmadığından bu iddia ispatlanmamıştır diyor. Merak ettiğim şu ki; OTO PAZARINDA GÖREVLİ BİR NOTER VAR MIDIR? Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim
Old 26-02-2008, 19:26   #2
FYLOZOF

sayın meslektaşım böyle bir savunma olamaz, yasada illede satışların belli bir noterde olacaına dair bir hüküm yok.Neticede müvekkiliniz noterden satın almış, adına tescil ettirmiştir.
Ama kanaatimce araç çalıntıdır. ve gerçek malikine teslim edilmesi gerekir. sizin mvekkilinizinde, aracaı satın aldığı, kişiden ödediği değeri talep etmesi gerekir diye düşünüyorum. bu sebeple davanızın reddedileceğini düşünüyorum.
Old 27-02-2008, 11:14   #3
avmurat

Ben oto pazarında noter bulunduğunu hiç görmedim, duymadım.Olsa bile bu, satış işleminin bu noterde yapılması gerektiği anlamına gelmez.Aracın oto pazarından alınıp alınmadığı başka yollarla ispatlanması gereken bir durumdur ki; bu konu ispatlanırsa MK.m.989 hükmünden yararlanabilesiniz, saygılarımla.
Old 29-02-2008, 13:20   #4
denipre

Sayın meslaktaşım sahte kimlik anlamında şartları oluşmuşşsa noterin sorumluluğuna gidin kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi