Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

limited şirkette ortağın rucu hakkı

Yanıt
Old 20-08-2018, 14:48   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan limited şirkette ortağın rucu hakkı

İyi günler meslektaşlarım,herkese iyi çalışmalar.Şans oyunları ve gıda marketi birlikte işleten bir limited şirketin %51 hisseli ortağının avukatıyım,%49 hisseli diğer ortak şirketin kendisine borcu olduğunu (62 bin lira) o yüzden %51'ini ödememiz gerektiğini belirterek bize ihtar çekti.Ben de ticari defterleri incelemek için karşı bir ihtarname çektim.Şimdi bu durumda ortağın şirketin borcundan dolayı bize rücu etme hakkı var mıdır?
Old 27-08-2018, 20:38   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

1) Şirket müdürü kimdir?
2) Ortak alacak talebini şirket tüzel kişiliği adına müdüre yöneltmelidir.
3) Alacak tartışmasız/belgeli ise, müdür ödeme yapmalıdır.
4) Alacaklı ortak şirkete 100 TL vermiş ise (mesela) şirketten 100 TL talep edebilir. Yani ortakların pay oranı, şirket (tüzel kişiliğinin) borcunda etkili/önemli değildir.
5) Yoksa ortak şirketten değil de karşı ortaktan mı alacaklıdır?
...
Old 28-08-2018, 13:29   #3
Av.Ozan Solak

İki ortakda şirket müdürü bildiğim kadarıyla,ortak şirketten alacaklı şirketin kendine borcu olduğunu söylü
yor.Ancak müvekkilimi bu borçtan ötürü şahsi olarak sorumlu tutmaya çalışıyor.Müvekkilim şirket müdürlerinden biri olsa da şahsi olarak sorumlu olamaz diye düşünüyorum.Şİrket müdür borcu şirketin malvarlığıyla ödemez mi?
Old 28-08-2018, 17:05   #4
Av.Dr.Yahya DERYAL

Evet haklısınız. Şirket tüzel kişiliğinin borcu ortaklardan istenemez. Kamu alacakları hariç.
Old 30-08-2018, 15:43   #5
Av.Ozan Solak

Yahya bey şirket esas sözleşmesinde gördüğüm üzere de her iki ortak hem genel müdür hem de ortak,peki bu durumda müdürün bu borçtan dolayı şahsi sorumluluğuna gidilebilir mi?(Yani benim müvekkilimin müdür sıfatından dolayı)
Old 30-08-2018, 17:02   #6
Av.Dr.Yahya DERYAL

Şirketin üçüncü kişilere olan borcu için şirket ortakları ve yöneticilerine başvurulamaz.

TTK m.573/2: "Ortaklar, şirket borçlarından sorumlu olmayıp, sadece taahhüt ettikleri esas sermaye paylarını ödemekle ve şirket sözleşmesinde öngörülen ek ödeme ve yan edim yükümlülüklerini yerine getirmekle yükümlüdürler".
Old 30-08-2018, 19:47   #7
Av.Ozan Solak

TTK m.573/2 sadece şirket ortaklarını düzenliyor ama müdürlerden bahsetmiyor.
Old 30-08-2018, 23:20   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

Limited şirket ile müdürü arasında akdi bir ilişki vardır. Müdür şirketin organı/çalışanı konumundadır. Şirket organı niye şirketin borcundan sorumlu olsun? Eğer aynı zamanda ortak sıfatına da sahipse o durumda bile sorumlu kabul edilmiyor.

TTK m.602: "Şirket, borç ve yükümlülükleri dolayısıyla sadece malvarlığıyla sorumludur".

Organa özgü yetkiyi kullanan müdürlerin yaptıkları işlemlerden veya görevlerini yaparken işledikleri haksız fiillerden dolayı da bizzat şirketin sorumlu olacağı kabul edilmiştir (TTK m.632).
Old 31-08-2018, 12:27   #9
Av.Ozan Solak

Tamamdır,Yahya bey ilginiz için teşekkürler.
Old 05-09-2018, 13:58   #10
Av.Ozan Solak

Yahya bey limited şirket müdürleri, kanundan ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kusurlarıyla ihlal ettikleri tak- dirde, hem şirkete hem pay sahiplerine hem de şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar hükmü var ttk da buna göre sorumlu tutulabilir diye düşünüyorum müvekkilim.
Old 05-09-2018, 18:04   #11
Av.Dr.Yahya DERYAL

AŞ'de YK yerine Ltd.Ş.de müdürler şirketin yönetim ve temsil organı olarak işlem ve eylemleri ile şirkete verdikleri zararlardan elbette sorumludurlar. Somut problemde, ortağın şirkete verdiğini iddia ettiği parayı diğer ortaktan istemesi sözkonusu...
Şirkete verilen para diğer ortaktan da şirket müdürünün şahsından da istenemez.
Old 05-09-2018, 20:21   #12
Av.Ozan Solak

TTK m.553/f.1'e bakmanızı rica edeceğim,bu somut olaya uygulanamaz mı müvekkilim söz konusu şirketle ilgilenmediğini söylüyor o yüzden kanuni yükümlülüğünü ihlal ettiği için diğer ortak sürekli şirketin giderlerini ödemek zorunda kalmış benim müvekkilim hiç şirketin giderlerini ödememiş ilgilenmediği için bu bakımdan sorumlu olamaz mı müvekkilim (limited şirkete ait ttk m.644 ttk 553'e atıf yapıyor)
Old 05-09-2018, 21:38   #13
Av.Dr.Yahya DERYAL

Anlatımlarınız tüzel kişiliğe sahip bir şirketin yönetimi ile bağdaşmıyor. A ve B bir ltd. şti kurar 51+49 sermaye koyarlar. 100 birim sermaye şirket yöneticileri (müdürler) tarafından ticarette kullanılır. Şirketin giderlerini ben ödemek zorunda kalıyorum da ne demek? Şirketin kasasında para kalmadıysa sen de ödeme! Nasılsa borç tüzel kişinin borcu... Şirket tasfiye olmadıkça 51 49'dan söz edemeyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi